Meble do salonu, zwyczajny taboret kuchenny, stoły rozkładane – jaką opowieść skrywają w sobie te zwykłe-niezwykłe przedmioty ? Magia zaklęta w meblach polskiego producenta. Marka MOONWOOD to wyroby polskiego producenta, spółki Łąccy Kołczygłowy, nieprzerwanie, od 38 lat dostarczającej wyroby z drewna. W sercu Kaszub, na pięknym Pomorzu powstają meble z drewna dębowego, meble bukowe oraz kolekcje mebli ze sklejki.
Nowoczesne stoliki kawowe i stary las
Czy widzicie coś więcej, patrząc na stolik dębowy? Może zastanawiacie się, jak mocny miało rdzeń drzewo, z którego powstał? Albo jak biała była biel dębu… A kora? Jaki roztaczała zapach, ile wschodów i zachodów słońca widziała? Ile razy odbijało się w niej srebro księżyca… Meble do salonu, zwyczajny taboret kuchenny, stoły rozkładane – jaką opowieść skrywają w sobie te zwykłe-niezwykłe przedmioty?
Zanim taboret stanie się taboretem
Noc, wiekowy buk w zasięgu wzroku, kolejny i następny. Cienie wędrujące po ściółce. Szelesty i trzaski, odgłosy, których nie usłyszy się w ciągu dnia.
Jest coś magicznego i tajemniczego w wieczornym lesie. Wstępujemy do krainy, w której nierealne staje się możliwe. W siłę i wpływ księżyca na las wierzono już przed wiekami. W to, że drewno księżycowe jest trwalsze od tego „zwykłego”. Pozyskiwano je (i nadal pozyskuje) zimą, w odpowiedniej fazie księżyca, tej ubywającej. To znaczy, gdy pełnia objawiła już całą swoją jasność, a srebrnej tarczy na ciemnym niebie jest coraz mniej i mniej. Dzięki temu drewno miło być twardsze, odporniejsze na owady i grzyby, mniej wchłaniać wilgoć.
Historia drewnem księżycowym się toczy
I chociaż sama nazwa (drewno księżycowe) upowszechniła się niedawno, to podobno już Juliusz Cezar kazał z tego budulca konstruować swoje statki. W Japonii natrafić można na budynki sprzed 1600 lat, które miały zostać wzniesione właśnie dzięki „nocnemu drewnu”. Z kolei Marek Porcjusz Katon pisał, że „Najlepsze warunki do wycinki drzew, które wykarczujesz lub zetniesz przy ziemi, będą siedem dni po pełni”. Brzmi to jak zaklęcie!
Także na terenach Polski wierzono w niezwykłą moc „nocnego drewna”. Na Podhalu do dziś niektórzy wiedzą, co to Szczodre Gody, słowiańskie święto zwiastujące przesilenie zimowe, nadejście wiosny, i że nastały najlepsze noce na wycinki.
Magia zaklęta w meblach polskiego producenta
Drewno księżycowe zainspirowało i nas, stąd wzięła się nazwa MoonWood. Buk, dąb i wykonane z tego surowca taborety i stoliki – noszą w sobie historię, dnie i noce, szum wiatru, spotkania ze zwierzętami. Wierzymy w jego magię i niezwykłość, a o trwałości możemy was zapewnić. Gdy więc następnym razem spojrzycie na Wasz stolik kawowy biały… Albo spacerując przez ulice miasta, ujrzycie odbite w szybie fryzjerskie taborety… Gdy będziecie wybierać meble do sypialni… Popatrzcie uważnie! Może nawet w pełnym słońcu odbije się w nich księżyc…
Czy więc drewno księżycowe jest tak niezwykłe, jak mówią o nim mity i podania? Tego nie rozstrzygniemy. Może coś w tym jest?
A teraz przejedźcie dłonią po stoliku i sami powiedzcie, o czym zaszumiały wam buki i dęby…