Usługi transportu międzynarodowego towarów to w dzisiejszych czasach szerokie pojęcie. Wszystkie związane z tym procesy są kluczem do rozwoju gospodarki i ochroną przed monopolizacją rynku. Wiele firm korzysta z międzynarodowego transportu drogowego, by rozbudowywać swoją działalność i poszerzać grono kontrahentów. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają formalność podczas organizacji tego rodzaju transportu — poniżej przestawiamy najistotniejsze zagadnienia. Poznaj najistotniejsze regulacje prawne i zadbaj o bezpieczny transport dla swojej firmy!
Konwencja CMR — najważniejsza regulacja prawna
Podstawowym dokumentem i regulacją prawną w transporcie międzynarodowym jest znana na całym świecie konwencja CMR. Ma ona zastosowanie do umów przewozu drogowego towarów zawartych przez przewoźników działających na terytorium co najmniej dwóch państw. Główne cele konwencji to:
- ujednolicenie zasad dotyczących transportu międzynarodowego;
- określenie ograniczenia odpowiedzialności przewoźnika w przypadku utraty, uszkodzenia lub opóźnienia dostawy;
- regulacja kwestii związanych z postępowaniem sądowym w przypadku sporów — określa m.in. jurysdykcję sądów właściwych do rozpatrywania tego typu spraw.
Międzynarodowy transport towarów to przede wszystkim transakcje handlowe realizowane przez duże przedsiębiorstwa. Konwencja CMR jest kluczowym instrumentem regulującym, a znajomość jej postanowień jest niezbędna dla wszystkich zaangażowanych stron.
Jakie są niezbędne dokumenty przewozowe?
Bezpieczny międzynarodowy transport drogowy wymaga dopełnienia niezbędnych formalności określonych w konwencji CMR. Do wykonania usługi niezbędny jest list przewozowy. Zawiera on podstawowe informacje o nadawcy, odbiorcy oraz charakterystykę transportowanych towarów. Bardzo ważną kwestią jest również faktura zakupu, która stanowi potwierdzenie zawarcia umowy oraz deklaracja celna. Oba te dokumenty zawierają istotne dane dotyczące pochodzenia towarów oraz ich ilości.
Podstawowy element transportu międzynarodowego — odprawa celna
Odprawa celna to kluczowy element obejmujący międzynarodowy transport towarów. Głównym jej zadaniem jest sprawdzenie wymogów i dopełnienie procedur, które umożliwiają legalny wjazd lub wyjazd towarów przez granice krajów na całym świecie. Wspomniana wcześniej deklaracja celna to podstawowy dokument, zawierający szczegółowe informacje umożliwiające kontrolę towarów oraz pobranie odpowiedniej opłaty i podatków.
Odprawa celna stosowana jest zarówno dla przesyłek importowanych, jak i eksportowanych. W przypadku importu opodatkowanie określane jest zgodnie z prawem kraju docelowego. Niektóre towary mogą być objęte zwolnieniami cłowymi lub preferencyjnymi stawkami w ramach umów handlowych między krajami.
Bezpieczny i bezproblemowy transport z Ambro!
Profesjonalny i bezproblemowy transport międzynarodowy to istotna kwestia dla rozwoju przedsiębiorstw na całym świecie. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy oferującej profesjonalny usługi — odwiedź stronę ambro.pl i dowiedz się więcej!