Metale szlachetne, a w szczególności złoto od lat mają ugruntowaną pozycję na światowym rynku inwestycyjnym i są traktowane jako magazyn przechowywania wartości. W dobie panującej obecnie pandemii prowadzona przez banki centralne polityka masowego dodrukowywania pieniędzy grozi globalną hiperinflacją i w konsekwencji zniszczeniem walut fiat, co ma silny wpływ na rynkowe ceny akcji i obligacji. Inwestorzy chcący ustrzec swój kapitał przed stratami finansowymi decydują się na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych poprzez lokowanie część funduszy w sprawdzone, stabilne i pewne aktywa, do których należą metale szlachetne.
Inwestycja długoterminowa
Historycznie inwestycje w metale szlachetne, choć mają swój udział w zmienności, nie mają charakteru krótkotrwałego handlu spekulacyjnego, należą zatem do tzw. inwestycji długoterminowych.
Nie ma co prawda uniwersalnej zgody co do tego, jak długa powinna być inwestycja „długoterminowa”, wszystko bowiem zależy od indywidualnej perspektywy inwestora, jednak za inwestycje długoterminowe można uznać aktywa, które zostały nabyte przez jednostkę w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości w okresie dłuższym niż 12 miesięcy, i które w tym czasie nie są przez jednostkę użytkowane.
W długim okresie wykresy notowań cen kruszców ukazują stabilny kurs złota, kurs srebra i innych metali szlachetnych z dużą możliwością wzrostu, co przekłada się na długoterminowy potencjał lokacyjny metali.
Inwestycja krótkoterminowa
Inwestycje krótkoterminowe, zwane również zbywalnymi papierami wartościowymi lub inwestycjami tymczasowymi, są inwestycjami finansowymi, które można łatwo przekształcić w środki pieniężne. Wiele inwestycji krótkoterminowych jest sprzedawanych lub zamienianych na gotówkę po okresie 3-12 miesięcy.
By potraktować lokację funduszy w metale szlachetne jako inwestycję krótkoterminową, trzeba dokonać zakupu aktywów w momencie, gdy cena złota, srebra i innych kruszców jest stosunkowo niska, a następnie we względnie krótkim czasie sprzedać aktywa po wyższej cenie. Rozpoznanie odpowiedniego momentu jest jednak bardzo trudne i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia na polu strategii krótkoterminowych. Spekulacja na metalach lokacyjnych jest możliwa, nie stanowi jednak najlepszego sposobu na pomnażanie kapitału.
Czynniki wpływające na inwestycje w metale szlachetne
Co przekonuje inwestorów do lokowania pieniędzy w metale szlachetne?
– kruszce występują w ograniczonej ilości w przyrodzie. Złoża złota, srebra, platyny i palladu zdaniem ekspertów zostaną wyczerpane w ciągu najbliższych 30-40 lat, i o ile nie zostaną odkryte nowe, bogate w surowce złoża, w długiej perspektywie czasowej zmniejszona dostępność surowców może wykładniczo wpłynąć na ceny metali szlachetnych,
– metale charakteryzują się wysoką odpornością na inflację – w przeciwieństwie do walut fiat, nie można „dodrukować” sztabek czy monet bulionowych, a tym samym wpłynąć na ich wartość,
– metale szlachetne mają szerokie spektrum zastosowań – ze względu na ich niezwykłe właściwości fizyczne i chemiczne wykorzystuje się stopy złota, srebra, platyny i palladu w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Stale rosnący bilans popytu i podaży na metale szlachetne oddziałuje znacząco na ceny kruszców,
– złoto i inne metale są doskonałym nośnikiem wartości pieniądza w czasie – zabezpieczony w kruszcach kapitał można bezpiecznie przekazywać następnym pokoleniom,
– metale szlachetne, a w szczególności złoto odporne są na zawirowania na światowych rynkach finansowych – spadki na giełdach skutkują zwykle wzrostem wartości metali, gdyż środki ze sprzedaży akcji i obligacji wielu inwestorów lokuje właśnie w kruszcach.
Skup metali szlachetnych
Jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest, byś dokładnie przeanalizował swoją sytuację i określił cele inwestycyjne, a także akceptowalny przez Ciebie wkład finansowy. Warto również zrobić badania rynku i przestudiować możliwe ryzyko, gdyż nie istnieje coś takiego jak „niezawodna inwestycja”. We wszystkich portfelach inwestycyjnych ważna jest zrównoważona dywersyfikacja posiadanych aktywów. Może masz w domowej szkatułce złotą biżuterię, która mogłaby posłużyć do przetopienia w sztabkę lub monetę? Wówczas najlepiej udać się do miejsc, które posiadają w ofercie rafinację metali. Jeśli jednak wolisz sprzedać swoje zasoby, odwiedź firmy, które zajmują się skupem złota i srebra oraz innych metali szlachetnych.