Legalizacja pracy cudzoziemców w Polsce: za i przeciw

Kontrowersyjne jest pytanie, czy zalegalizować pracę cudzoziemców w Polsce. Z jednej strony są tacy, którzy uważają, że byłoby to korzystne dla polskiego społeczeństwa i gospodarki. Twierdzą, że obcokrajowcy mogą pomóc wypełnić luki na rynku pracy i zwiększyć konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Z drugiej strony są tacy, którzy sprzeciwiają się temu pomysłowi i uważają, że doprowadziłoby to do wzrostu przestępczości i bezrobocia wśród Polaków. Uważają też, że Polacy stracą pracę, bo firmy zatrudniają obcokrajowców zamiast nich.

Praca w Polsce z zezwoleniem na pobyt czasowy

Ustawa o zezwoleniach na pracę w Polsce nie jest zbyt wymagająca, ale wymaga zezwolenia na pobyt czasowy. Proces uzyskiwania pozwolenia na pracę w Polsce jest biurokratyczny, a wymagania surowe. Trzeba mieć ważny paszport, umowę o pracę, oświadczenie pracodawcy o niekaralności oraz dowód zakwaterowania. Legalizacja pracy cudzoziemców wymaga wypełnienie odpowiednich wniosków. Do wniosku należy również dołączyć kopię polisy ubezpieczenia medycznego (w tym pełne ubezpieczenie ewakuacji medycznej).

Praca z zezwoleniem na pobyt stały

Zezwolenia na pobyt stały to sposób na długoterminowe życie w Polsce. Można go otrzymać z polskim członkiem rodziny lub jeśli mieszkasz w Polsce od co najmniej 5 lat. Zezwolenia na pobyt stały umożliwiają ich posiadaczom pracę bez dodatkowego zezwolenia, dostęp do usług publicznych i prawo do takich samych świadczeń jak obywatele polscy. Istnieją dwa rodzaje wiz pobytowych: na pobyt stały dla cudzoziemców oraz wiza na pobyt stały. Pierwszy przyznawany jest osobom, które nie mieszkają w Polsce dłużej niż 5 lat, drugi natomiast osobom, które mieszkają w Polsce dłużej niż 5 lat.

Legalizacja pracy cudzoziemców w Polsce: co to znaczy i jak ją zdobyć

Legalizacja pracy cudzoziemców w Polsce to proces, który umożliwia cudzoziemcowi podjęcie pracy w Polsce. Uprawnia do pełnej ochrony polskiego prawa oraz umożliwia korzystanie ze świadczeń socjalnych, takich jak opieka zdrowotna i emerytury.

Istnieją dwa rodzaje legalizacji:

  1. a) Legalizacja trwała – udzielana jest na okres 5 lat,
  2. b) Legalizacja czasowa – udzielana jest na okres 3 lat.

Prawo cudzoziemców w Polsce opiera się na zasadzie swobodnego przepływu osób. Ustawa określa prawa i obowiązki cudzoziemców przebywających w Polsce. Cudzoziemcy pracujący w Polsce podlegają prawu polskiemu, mają takie same prawa i obowiązki jak obywatele polscy. Cudzoziemcy chcący pozostać i pracować w Polsce muszą uzyskać zezwolenie na pobyt.

Poprzedni artykułZebra Technologies wspiera pracowników pierwszej linii za pomocą komputerów mobilnych nowej generacji
Następny artykułGłęboki sen sposobem na większą produktywność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj