Zarówno leasing, jak i faktoring mają swoich zwolenników wśród przedsiębiorców. Nie brakuje jednak i takich, którzy korzystają z obu form finansowania jednocześnie. Powód jest prosty – korzyści płynące z leasingu i faktoringu są różne, a zatem odpowiednio dobrane, mogą okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla Twojej firmy. W tym artykule wyjaśniamy: • kiedy warto skorzystać z leasingu; • jakie korzyści przynosi faktoring; • czym różnią się obie opcje. Zapraszamy do lektury!
Leasing – na środki trwałe i dla stałych kosztów
Korzystanie z leasingu jest, co prawda, dostępne zarówno dla konsumentów (leasing konsumencki), jak i dla przedsiębiorców (leasing operacyjny i finansowy), jednak to właśnie firmy skorzystają na nim najwięcej.
Leasing umożliwia firmom pozyskanie środków trwałych, takich jak niezbędne do prowadzenia działalności maszyny (chłodziarki przemysłowe, plotery, komputery), pojazdy (zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze czy ciężarowe), a nawet meble czy telefony komórkowe na korzystnych warunkach.
Pierwszą korzyścią płynącą z leasingu jest możliwość rozłożenia kosztów zakupu na raty – w zależności od rodzaju środka trwałego, koszty można rozłożyć nawet na kilka lub kilkanaście lat.
Drugą zaletą tego rozwiązania jest stworzenie kosztów stałych – każda rata leasingu obniża dochód przedsiębiorstwa w danym okresie rozliczeniowym, co przekłada się na niższe podatki i większe możliwości planowania wydatków firmowych.
Leasing operacyjny a finansowy
Te dwa rodzaje leasingu różnią się od siebie zasadniczo – warto poznać oba, aby wybrać odpowiedni dla swojego przedsiębiorstwa. Wybór leasingu operacyjnego oznacza, że środek trwały, będący przedmiotem umowy leasingowej, wciąż będzie częścią majątku leasingodawcy (banku, firmy leasingowej itp.) Odpisów amortyzacyjnych w tym przypadku dokonuje właściciel (a zatem leasingodawca), z kolei Twojej firmie przysługuje prawo do wykupu środka trwałego po zakończeniu umowy leasingowej. Leasing finansowy z kolei zaliczy przedmiot umowy do majątku przedsiębiorcy. W tej sytuacji to leasingobiorca amortyzuje sprzęt, a do kosztów wpisze jedynie część raty leasingowej. Co istotne, wybierając leasing finansowy, zobowiązujemy się do opłacenia podatku VAT z góry, wraz z pierwszą ratą leasingową. Spłata ostatniej raty automatycznie przekaże przedmiot leasingu w posiadanie leasingobiorcy.
Faktoring – by pozyskać środki od zwlekających kontrahentów
Faktoring to rozwiązanie dla firm znajdujących się w nieco innej sytuacji. Jeżeli oczekujesz na przelew od kontrahenta, dla którego Twoja firma wykonała usługę (lub któremu sprzedała towar), możesz skorzystać z faktoringu, by uzyskać dostęp do należnych firmie środków w czasie nie dłuższym niż dwa dni. To świetne rozwiązanie dla tych firm, które z reguły wystawiają faktury z odległymi terminami płatności.
Z faktoringu można skorzystać jednorazowo – nazwiemy to wówczas finansowaniem faktur (lub nawet jednej faktury), ale istnieje też opcja skorzystania z usługi faktoringu online w PragmaGO. W takim układzie przedsiębiorca może zgłosić dowolną liczbę kontrahentów, którym wystawia faktury z długim, na przykład 60-dniowym terminem płatności, a otrzyma dostęp do limitu kwotowego, w ramach którego może finansować faktury. Limit ten będzie dla niego dostępny i za każdym razem, gdy prześle fakturę do systemu – środki otrzyma wówczas natychmiast!
Korzyściami płynącymi z faktoringu są przede wszystkim:
- błyskawiczny dostęp do środków;
- możliwość ubezpieczenia należności;
- wszystkie formalności załatwiane online;
- poprawa płynności finansowej firmy.
Faktoring a leasing
Te dwie usługi finansowe spełniają inne cele i przynoszą inne korzyści. Najważniejsze jest jednak to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z faktoringu i leasingu jednocześnie – wszystko po to, by zmaksymalizować korzyści i jeszcze prężniej rozwijać własny biznes!
Dowiedz się więcej https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-leasing/