Kwota wolna od podatku – czym jest i ile wynosi za rok 2022?

Kwota wolna od podatku w 2022 roku wzrosła, w stosunku do kwot, jakie podatnicy mieli do swojej dyspozycji w latach poprzednich. Czym dokładnie jest kwota wolna od podatku, kogo dotyczy i ile obecnie wynosi?

Kwota wolna od podatku – czym jest i kogo dotyczy?

Powszechnie mówi się, że kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich podatników, jednak nie jest to do końca prawdą. Mogą z niej bowiem skorzystać wyłącznie osoby, rozliczające się na zasadach ogólnych. W praktyce są to podatnicy, którzy uzyskują dochody na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych oraz przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali skalę podatkową. Jeśli natomiast przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem za pomocą karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź podatku liniowego, nie ma prawa do kwoty wolnej od podatku. A czym ona właściwie jest? Otóż w najprostszym ujęciu jest to kwota dochodu, która zwolniona jest z opodatkowania. Jeśli więc w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnie dochodu, który przekraczałby kwotę wolną, nie zapłaci podatku dochodowego.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2022 roku?

Rok 2022 przynosi istotne zmiany w kontekście kwoty wolnej od podatku. Dotychczas była ona stosunkowo niska, jednak począwszy od tego roku, kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Co istotne, deklaracje podatkowe, uwzględniające nową kwotę wolną, będzie można składać dopiero od roku 2023 (za rok 2022). Bez zmian – póki co – pozostają natomiast stawki podatku dochodowego, które wynoszą 17 i 32%. Stawka 17% dotyczy tych podatników, których dochody nie przekraczają w danym roku podatkowym 120 000 zł (ta kwota również została podniesiona w 2022 roku). Jeśli natomiast przekroczyliśmy próg podatkowy, będziemy musieli – od nadwyżki – zapłacić podatek zgodnie ze stawką 32%. Co istotne, podatnik, który wkroczył w drugi próg podatkowy, również ma prawo do zastosowania kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 000 zł.

Kwota wolna od podatku – jak wpływa na dochody?

Im wyższa kwota wolna od podatku, tym większy dochód pracownika oraz przedsiębiorcy, rozliczającego się na zasadach ogólnych. W przypadku pracowników, miesięczna zaliczka na podatek dochodowy obniżana jest o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, która w całości wynosi 5100 zł (17% z 30 000 zł). W praktyce, kwota zmniejszająca, w ujęciu miesięcznym, wynosi obecnie 425 zł. Pracodawca może jednak dokonywać odliczeń wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik złoży stosowne oświadczenie, czyli PIT-2. W innym przypadku pracownik będzie mógł skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek dopiero w rozliczeniu rocznym. Nowa kwota wolna od podatku, która została wprowadzona przez Polski Ład zakłada, że osoby najmniej zarabiające nie zapłacą podatku w ogóle.

Obecnie minimalne wynagrodzenie krajowe wynosi bowiem 3010 zł brutto, co sprawia, że zarabiając tyle, praktycznie nie zapłacimy podatku. Nieco bardziej problematyczna jest sytuacja przedsiębiorców, bowiem z jednej strony mogą oni skorzystać z wyższej kwoty wolnej, z drugiej strony opłacają wysoką składkę zdrowotną, której nie mogą odliczyć od podatku. Dlatego też, wybierając formę opodatkowania, nie należy kierować się wyłącznie kwotą wolną od podatku bądź innym, tylko jednym aspektem. W razie pytań i wątpliwości z pomocą przychodzi doradca podatkowy Poznań, który pomoże przedsiębiorcom wybrać najkorzystniejszą dla nich formę opodatkowania. Doradzi również pracodawcom, którzy nie wiedzą, w jaki sposób prawidłowo naliczać wynagrodzenia, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu.

Poprzedni artykułDowiedz się, jak sprawdzić zdolność kredytową i uniknąć finansowych kłopotów
Następny artykułWybierz stylówkę idealną na wiosnę z ZIMNO!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj