Którą giełdę kryptowalut wybrać? Poznaj top 5 giełd aktywów cyfrowych

Jesteś początkującym inwestorem, ale nie możesz się zdecydować, którą giełdę kryptowalut wybrać? Jeśli zależy Ci na wyborze sprawdzonej platformy umożliwiającej handel bitcoinami i innymi cyfrowymi aktywami, to ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję. Poznasz ranking zawierający najlepsze giełdy kryptowalut na rynku, dowiesz się też, w jaki sposób one działają. Dodatkowo poznasz różnice między giełdami a ofertami brokerów.

Czym są giełdy kryptowalutowe?

Giełdy kryptowalut to witryny internetowe, które umożliwiają zarówno kupno, jak i sprzedaż kryptowalut. Chcąc zacząć korzystać z takiej giełdy, należy się wcześniej zarejestrować.

Na kryptogiełdzie istnieją dwie możliwości wymiany handlowej:

  • zakup kryptowalut od sprzedających,
  • bezpośredni zakup z giełdy (działającej jako kantor).

Wymiana pomiędzy użytkownikami jest tańszą opcją, która polega na wystawieniu swojej oferty jako aukcji lub zlecenia. Nie jest to nic skomplikowanego – po jej wystawieniu czekamy, aż ktoś dokona zakupu.

Bezpośredni zakup z giełdy przebiega standardowo (jak inne opłaty w internecie). Po doładowaniu rachunku pobierana jest określona kwota, która zostaje wymieniona na formę cyfrową. W tym przypadku występują dodatkowe koszty związane z opłatami manipulacyjnymi.

Jak działa giełda kryptowalut?

Działanie giełd kryptowalut sprowadza się do możliwości kupna i sprzedaży kryptowalut. Pod względem funkcjonowania są one zbliżone do giełd papierów wartościowych. Wobec tego osoby mające jakieś doświadczenia z tradycyjną giełdą (obejmującą akcje i obligacje), bez problemu się tutaj odnajdą.

W zasadzie można powiedzieć, że giełda jest pośrednikiem między dwoma stronami transakcji – tą, która sprzedaje i tą, która kupuje. Prowizja jest jego wynagrodzeniem za pośrednictwo w danej transakcji.

Jedną z ważniejszych kwestii jest fakt, że giełdy te działają przez 24 godziny na dobę. Poza tym dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony – każdy użytkownik może tam założyć konto i z nich korzystać.

Giełdy kryptowalut aktualizują na bieżąco ceny poszczególnych cyfrowych walut, wielkość obrotów, a także różnego rodzaju wskaźniki analizy technicznej. Sprawdzając kursy tych monet możemy mieć pewność, że są one aktualne w danym momencie – odświeżanie przebiega w czasie rzeczywistym, co jest bardzo istotne ze względu na występujące wahania cen. Można to nawet zaobserwować, przebywając na danej witrynie.

Warto zwrócić uwagę również na to, że kryptogiełdy nie funkcjonują poza siecią, nie ma więc możliwości skorzystania z nich offline.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na poszczególnych giełdach występują waluty cyfrowe mające różne ceny, jeśli porównamy dwie różne giełdy. Jak to możliwe? Otóż każda z nich ma swój własny system informatyczny, inaczej przedstawia się też tabela zleceń. Różnice kursowe są więc zupełnie naturalnym zjawiskiem w przypadku aktywów cyfrowych.

Jak to działa w praktyce, jeśli chcemy rozpocząć dokonywanie transakcji? Tradycyjnie zaczynamy od rejestracji. Założenie konta przebiega zwykle bardzo sprawnie, następnie przechodzimy weryfikację tożsamości. Wszystko to robimy w celu zabezpieczenia konta i przyszłych transakcji.

W dalszej kolejności zasilamy swoje konto – w tym przypadku istnieją różne możliwości płatności, np. kupujemy cyfrowe waluty przy użyciu jakiegoś środka płatniczego, choćby karty kredytowej. Możliwości doładowania konta bywają różne w zależności od danej giełdy, dlatego warto to sprawdzić.

Możemy też przelać wcześniej zakupione kryptowaluty z innego portfela. W tym miejscu przypomnę, że portfel kryptowalut służy do bezpiecznego przechowywania aktywów cyfrowych poza giełdą.

W tym momencie możemy zaczynać przygodę z giełdą kryptowalut i dokonać naszej pierwszej transakcji.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając giełdę kryptowalut?

Do wyboru giełdy kryptowalut najlepiej podejść w przemyślany sposób. Zastanów się więc na początek, czego tak naprawdę potrzebujesz. Wybieranie na chybił trafił nie jest dobrym pomysłem – pamiętaj, że kryptowaluty to nie zabawa. Jest kilka głównych kwestii, którym warto się przyjrzeć zanim zdecydujesz się wybrać daną giełdę. Oto one:

  • bezpieczeństwo – w dzisiejszych czasach dwuetapowa weryfikacja transakcji jest standardem – im więcej zabezpieczeń, tym lepiej dla Ciebie i Twoich pieniędzy. Sprawdź przy okazji czy giełda oferuje blokowanie historii transakcji użytkowników, czy istnieją jakieś fundusze gwarancyjne. Jeśli serwis wydaje się podejrzany, nie możesz znaleźć żadnych opinii na jego temat, to lepiej odpuścić i wybrać coś innego, bardziej popularnego,
  • oferta kryptowalut – kolejna bardzo istotna kwestia to konieczność przejrzenia oferty kryptowalut, ponieważ niektóre giełdy mają ich mnóstwo, a inne mniej. Skup się zwłaszcza na tych, na których Ci zależy. Jeśli jednak dana platforma ma ich bardzo niewiele, wtedy warto się zastanowić, czy nie lepiej wybrać jednak innej,
  • prowizje i reszta opłat – dotyczy to nie tylko kosztów pojedynczej transakcji, ale również wpłat i wypłat środków. Warto przejrzeć cenniki,
  • jakość handlu kryptowalutami i funkcjonalność – jakie narzędzia inwestycyjne oferuje dana giełda, czy obsługuje waluty fiat (np. euro czy dolar amerykański) oraz czy istnieje strona w języku polskim. Dobrze też sprawdzić średnie wolumeny obrotów, dodatkowym plusem będzie aplikacja mobilna,
  • oceny użytkowników – giełda zawierająca recenzje inwestorów jest bardziej wiarygodna, niż taka, która ich nie ma. Wiele platform ma własne fora internetowe, które też warto przejrzeć, choćby po to, aby zobaczyć, jakie problemy mieli inni użytkownicy,
  • kraj, w jakim giełda została zarejestrowana – dotyczy to głównie jej funkcjonowania, w niektórych krajach nie ma żadnych regulacji związanych z handlem aktywami cyfrowymi, co skutkuje większą swobodą,
  • wielkość giełdy – warto sprawdzić, ile osób z niej korzysta – jeśli sporo, to prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Duże giełdy oferują największy wybór kryptowalut, często można też na nich skorzystać z jakiegoś programu partnerskiego (dzięki czemu więcej zarobisz).

Jakie są rodzaje prowizji przy handlu kryptowalutami?

System wymiany cyfrowych aktywów nazywany jest modelem taker-maker. Są to po prostu koszty, jakie musimy ponieść za pojedyncze transakcje. To właśnie one wpływają na płynność danej platformy.

Na giełdzie kryptowalut możemy mówić o dwóch typach prowizji. Są to:

  • prowizja maker – dotyczy sytuacji, gdy dany użytkownik wystawia nową ofertę (nieważne czy to oferta kupna, czy sprzedaży). Jest ona zazwyczaj niższa niż prowizja taker. Kwota bywa zróżnicowana – wpływa na to ilość walut i transakcji danego inwestora,
  • prowizja taker – występuje w sytuacji, gdy realizujemy ofertę stworzoną wcześniej przez innego użytkownika. Ona również bywa zróżnicowana pod względem handlu monetami oraz obrotów osiągniętych przez inwestora w ostatnim miesiącu.

Ranking giełd kryptowalut – którą z nich wybrać?

Giełdy kryptowalut odgrywają dzisiaj kluczową rolę w handlu tymi cyfrowymi aktywami. Na rynku funkcjonuje kilkaset platform oferujących kupno i sprzedaż kryptowalut. Jak więc znaleźć najlepszą giełdę kryptowalut?

Najlepszym sposobem jest zasięgnięcie informacji, a następnie wyselekcjonowanie kilku z nich – tych, które najbardziej nam odpowiadają. Poniżej omówię kilka najpopularniejszych platform.

Binance

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Jest ona relatywnie młoda – uruchomiono ją w 2017 r. na Kajmanach. Założycielem tej platformy jest Changpeng Zhao, chińsko-kanadyjski przedsiębiorca.

Oferuje bardzo szeroki wybór cyfrowych walut i tokenów (aktualnie jest ich ponad 350). Poza tym użytkownicy mają do dyspozycji sporo kontaktów opcyjnych na kryptowaluty, a także kontrakty CFD. Na tę chwilę liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi 90 milionów. Giełda Binance ma też aplikację mobilną, która jest dostępna na różne oprogramowania.

Z perspektywy inwestorów bardzo istotny jest fakt, że obowiązują tutaj niskie prowizje za poszczególne transakcje. Wpływa na to m.in. fakt, że giełda posiada własnego tokena BNB (Binance Coin).

Dodatkowo giełda ta charakteryzuje się dużą płynnością – powyżej 1,4 mln transakcji na sekundę. Zarówno założenie, jak i prowadzenie konta jest bezpłatne. Platforma obsługuje waluty fiat, w tym PLN. Warto wspomnieć, że spora część treści na stronie jest dostępna również w języku polskim, co dla niektórych użytkowników jest kluczowe przy wyborze odpowiedniej giełdy. Użytkownicy mogą skorzystać z pomocy konsultanta przez całą dobę (obsługa klienta jest możliwa w j. polskim).

Istnieje też Akademia Binance dla początkujących użytkowników w formie przewodnika. Można tam pozyskać informacje nie tylko na temat kryptowalut, ale również technologii blockchain.

Kraken

Giełda kryptowalut Kraken powstała w 2011 r. Została uruchomiona w San Francisco przez Spółkę Payward Inc. Jest jedną z najbardziej znanych giełd na rynku kryptowalut. Jej poziom bezpieczeństwa również jest bardzo wysoki – dzięki odpowiednim stadardom. Była pierwszą giełdą, która wprowadziła dwuetapowe uwierzytelnienie. W praktyce wygląda to tak, że gdyby doszło do kradzieży danych czyjegoś konta, to logowanie nie będzie możliwe.

Według użytkowników jest bardzo profesjonalną platformą. Co ciekawe, na rynku funkcjonuje już wiele lat i jak dotąd nie potwierdzono ani jednego przypadku ataku hakerskiego.

Kraken oprócz kupna i sprzedaży kryptowalut umożliwia też korzystanie z mechanizmu dźwigni finansowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku ryzyko poniesienia straty jest ogromne.

Platforma zapewnia natychmiastowy zakup kryptowaluty przy użyciu kart VISA oraz Mastercard. Przelewy bankowe są akceptowane w przypadku wpłat oraz wypłat środków. Jeszcze jedną opcją, o której warto wspomnieć jest zlecenie transakcji oczekującej – umożliwia nam to ustalenie granicy cen kupna lub sprzedaży danych kryptowalut.

Aktualnie oferta tej giełdy obejmuje ponad 185 walut cyfrowych. Na platformie zarejestrowało się do tej pory 9 mln użytkowników. Przeważająca część środków jest przechowywana na zewnętrznych portfelach, tzw. cold wallets (nie są one podłączone do internetu).

Podobnie jak w przypadku Binance, tutaj również istnieje przewodnik dla początkujących inwestorów – pod nazwą Centrum Nauki.

Zonda

Zonda to polska giełda kryptowalut. Powstała w Katowicach w 2014 r. Była pierwszą taką platformą w Polsce. Obecnie jej siedziba mieści się w Estonii. W zasadzie jest to największa giełda kryptowalut w Europie Środkowej. Jej zalożycielem był Sylwester Suszek, który jednak zrezygnował z funkcji prezesa. Warto wspomnieć, że do niedawna nosiła inną nazwę – BitBay.

Platforma ma dosyć ograniczony wybór cyfrowych aktywów w porównaniu z innymi. Liczba kryptowalut wynosi ok. 50. Transakcje mogą być rozliczane w PLN, podobnie wypłaty środków. Obowiązuje niskie prowizje za realizację transakcji w modelu kryptowauta za inną kryptowalutę. Nie ponosimy żadnych kosztów za założenie konta ani jego prowadzenie. Poza tym platforma obsługuje waluty fiat.

Ze względu na swoje korzenie strona jest w języku polskim, posiada jednak 6 innych wersji językowych. Obsługa klienta również może odbywać się w j. polskim.

Zonda posiada aplikację mobilną oraz materiały (które można znaleźć pod nazwą Akademia) przeznaczone dla początkujących inwestorów, tak jak w przypadku innych giełd tego typu.

W kwestii bezpieczeństwa platforma ta została bardzo dobrze przygotowana. Działa na rynku od 8 lat, podczas których nie wystąpił żaden niebezpieczny atak hakerski. Co ciekawe, szczegóły stosowanych zabezpieczeń nie są całkiem znane. Podano do publicznej wiadomości, że duża część krytpowalut jest przechowywana na tzw. zimnych portfelach, co należy do standardowych zabezpieczeń aktywów cyfrowych.

Ciekawą opcją jest możliwość zasilenia swojego wirtualnego portfela za pomocą przekazu pocztowego – jest to dostępne jedynie w przypadku złotówek.

Coinbase

Coinbase należy do największych giełd kryptowalut na świecie, została założona w 2012 r. Była pierwszą taką platformą na rynku amerykańskim oraz jedną z najstarszych na świecie. Wyróżnia ją ugruntowana pozycja na rynku kryptowalut.

Jej założycielami są Brian Armstrong i Fred Ehrsam. Na chwilę obecną posiada ponad 103 mln zarejestrowanych użytkowników. Dodatkowo jest dostępna w ponad 100 krajach. Ma szeroki wybór kryptowalut, aktualnie jest ich ok. 500.

W kwestii bezpieczeństwa Coinbase plasuje się naprawdę wysoko. Konta użytkowników są zabezpieczone uwierzytelnieniem dwuskładnikowym, tak jak w przypadku innych platform tego typu. Poza tym kierownictwo chwali się, że ponad 98% walut cyfrowych użytkowników jest przechowywanych na zewnętrznych portfelach. Stanowi to gwarancję bezpieczeństwa, która chroni przed groźnymi atakami ze strony hakerów.

Będąc profesjonalnym inwestorem, można skorzystać z funkcji Multisig Vault. Polega to na zabezpieczeniu konta na 3 różne sposoby.

Warto wspomnieć, że w przypadku mniejszych transakcji występują wysokie prowizje. Poza tym wpłaty możliwe są jedynie w dolarach i euro.

Crypto.com

Crypto.com to kolejny przykład jednej z popularniejszych giełd na rynku. Powstała w 2016 r. w Hongkongu. Działa bardzo dobrze pod względem bezpieczeństwa środków i kont użytkowników.

Istnieje tutaj możliwość handlowania setkami kryptowalut. Poza tym giełda ma też własną kartę płatniczą oraz własny token CRO. Korzystanie z niego gwarantuje użytkownikom szereg korzyści. Na początku giełda nosiła nazwę Monaco.

Platforma działa w języku polskim i ponad 20 innych wersjach językowych. Aktualnie posiada 50 mln zarejestrowanych użytkowników. Ilość kryptowalut przekracza 200. Warto wiedzieć, że jest też możliwość przelewania na swój portfel walut fiducjarnych, którymi są tradycyjne waluty – jednak obsługiwane są tylko dolary i euro.

Nie każdy wie, że Crypto.com jest regulowana na terenie Unii Europejskiej – w ubiegłym roku zdobyła licencję finansową MFSA. Poza tym platforma umożliwia handel z dźwignią. Dodatkowo aktywni inwestorzy mogą liczyć na różne nagrody lub prowizje.

Kim jest broker kryptowalutowy?

Broker kryptowalut pełni funkcję łącznika między rynkiem aktywów cyfrowych a inwestorem. Zapewnia on platformę, która umożliwia wymianę poszczególnych kryptowalut.

Ich działanie jest w zasadzie zbliżone do kantorów wymiany walut. Możesz kupować lub sprzedawać kryptowaluty po cenie, którą ustali broker. Będzie ona zawierała dodatkową kwotę, czyli jego wynagrodzenie.

Występują tutaj nieco wyższe opłaty niż na giełdach kryptowalut, ale z perspektywy nowych i niedoświadczonych użytkowników ich obsługa jest prostsza.

XTB jako przykład oferty brokerów

Najpopularniejszym brokerem na rynku jest XTB. To przykład domu maklerskiego, który został założony w 2002 r. jako X-Trade Brokers. Co ciekawe, ma swoją siedzibę w Polsce, ponieważ został tutaj założony.

Czy jest to bezpieczna platforma? Zdaniem ekspertów – tak. Korzysta bowiem z licznych zabezpieczeń, dzięki czemu użytkownicy mogą spać spokojnie. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że jest nadzorowana przez największe instytucje, m.in. Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce czy Financial Conduct Authority w Wielkiej Brytanii. Poza tym jest regulowana przez banki narodowe na całym świecie – w krajach, gdzie występują jej placówki zagraniczne.

XTB znajduje się też na Giełdzie Papierów Wartościowych, co zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa jego użytkownikom.

Jak wygląda tutaj kwestia handlu aktywami cyfrowymi? XTB ma w ofercie ponad 50 instrumentów CFD na kryptowaluty. Jest to przykład jednej z najszerszych ofert na rynku. Warto pamiętać, że poszczególne ceny opierają się o notowania dolara amerykańskiego. Przypomnę, że kontrakty CFD to instrumenty rynku OTC, czyli rynku pozagiełdowego.

Inwestowanie w kryptowaluty kontraktami CFD jest możliwe bez konieczności posiadania cyfrowych aktywów. XTB jest właścicielem platformy transakcyjnej, która umożliwia zakup różnego rodzaju instrumentów finansowych.

Podsumowanie

W ostatnim czasie rynek kryptowalut bardzo mocno zyskał na popularności. W przypadku chęci nabycia lub sprzedania waluty cyfrowej, pierwszym wyborem większości inwestorów będzie właśnie giełda kryptowalut. Jednak na rynku funkcjonuje ich tak wiele, że samodzielne dokonanie wyboru jest wręcz niemożliwe.

W tym wpisie poznałeś wybrane przeze mnie giełdy kryptowalut, które charakteryzują się największym zaufaniem wśród użytkowników. Dodatkowo umieściłem przykład jednego, głównego brokera na rynku. Jest ich oczywiście więcej, ale skupiłem się na tym największym.

Po zapoznaniu się z artykułem powinieneś już wiedzieć, jaka giełda kryptowalut będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie zawierać transakcje za pomocą tych aktywów.

Jeśli zainteresowała Cię taka tematyka, to zachęcam do odwiedzenia mojego bloga biznesowego. Znajdziesz tam więcej artykułów z branży marketingowej, biznesowej czy rozwoju osobistego.

Poprzedni artykułAutomat vendingowy w firmie – czy warto postawić na takie rozwiązanie?
Następny artykułBoho remonty mieszkań – stare kąty w nowym stylu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj