Budowa standardowej hali wymaga stosunkowo dużych środków finansowych, jest czasochłonna i wiąże się z pewnymi ograniczeniami architektonicznymi. Alternatywą dla niej są nowoczesne hale termiczne, będące formą przejściową pomiędzy klasyczną halą a konstrukcjami namiotowymi./*
Istota budowy i właściwości konstrukcji
Hala termiczna składa się w zasadzie z dwóch elementów – konstrukcji nośnej, która najczęściej jest zbudowana z płyt warstwowych i zadaszenia, wyprodukowanego z odpowiednio zaprojektowanej plandeki. 1. Konstrukcja nośna składa się najczęściej z warstwowych płyt poliuretanowych, wewnątrz których znajduje się izolacja z wełny mineralnej, lub specjalnej pianki termoizolacyjnej. Taka struktura ścian nośnych nie tylko izoluje przed zimnem, ale też skutecznie zabezpiecza przed hałasem. W ten sposób, wewnątrz hali tworzy się specyficzny mikroklimat, który umożliwia jej wszechstronne wykorzystanie. 2. Konstrukcja zadaszenia składa się przede wszystkim z dwóch warstw plandeki PVC o grubości od 630 –750g/m2, pomiędzy które wtłacza się gorące powietrze. Zabieg ten skutecznie zwiększa (relatywnie małym kosztem) poziom termoizolacji hali, dzięki czemu można z niej korzystać o każdej porze roku, a zwłaszcza zimą.
Najważniejsze zalety hal termicznych
Ze względu na swą konstrukcję, hale termiczne wyróżniają się szeregiem zalet, które warto przemyśleć, wybierając optymalną konstrukcję hali. Koszt ich ogrzania i wtłoczenia ciepłego powietrza jest znacznie mniejszy niż koszt ocieplenia dużej, murowanej hali przemysłowej. Na wspomnianą różnicę składa się zarówno wydajność samej pompy (wraz z nagrzewnicą), jak również możliwość jej wyłączenia w momencie, gdy hala nie jest użytkowana. Różnicę widać również w kosztach ogrzewania obydwu rodzajów pomieszczeń użytkowych, gdyż hala termiczna jest o wiele lepiej ocieplona, niż jej murowany odpowiednik.
Zaletą hal termicznych jest relatywnie krótki montaż, ograniczający się zaledwie do postawienia ścian (są montowane w oparciu o specjalne łączniki) i instalacji zadaszenia, wraz z jego napompowaniem. Hale termiczne nie wymagają fundamentów i – w razie potrzeby – są łatwe w demontażu. Hale termiczne są bardzo dobrze chronione przed zimnem. Efektem jest brak kondensacji pary wodnej, która może doprowadzić do uszkodzenia a nawet zniszczenia urządzeń elektrycznych. Hale z podwójnym, pompowanym zadaszeniem są również znacznie lepiej chronione przed działaniem promieni słonecznych a ich wnętrze nie nagrzewa się tak intensywnie. Co więcej, podgrzewane zadaszenie nie wymaga odśnieżania, gdyż śnieg zsuwa się po jego powierzchni, bądź topnieje na miejscu.
Zastosowanie hal termicznych
Hala termiczna – dzięki swoim zaskakującym właściwościom – może być wykorzystana w dowolny sposób, w zależności od oczekiwań Klienta.
Oto kilka przykładów:
- Hale produkcyjne – dzięki specyficznym właściwościom hal termicznych, zamontowane w nich urządzenia elektryczne są skutecznie zabezpieczone przed działaniem kondensującej się pary wodnej. Ogrzewany dach, wraz z zamontowanymi instalacjami grzewczymi, pozwalają na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, idealnego dla zainstalowanych wewnątrz maszyn i urządzeń.
- Hale rolnicze – odpowiednia temperatura utrzymana wewnątrz hali, pozwala na wydłużenie czasu wzrostu roślin i zwiększenie opłacalności ich sprzedaży, również w okresie jesienno – zimowym. Dwuwarstwowe zadaszenie skutecznie chroni uprawy przed działaniem nadmiernego promieniowania cieplnego, co oznacza możliwość praktycznie dowolnego kształtowania mikroklimatu w obrębie konstrukcji hali.
- Hale magazynowe – odpowiednia, stała temperatura i maksymalna ochrona przed działaniem wilgoci (również z zewnątrz) sprawia, że halę termiczną z powodzeniem można wykorzystać również w roli magazynu. Jej specyficzna konstrukcja umożliwia instalację wewnątrz niej dowolnych rusztowań, antresoli i wielu innych rodzajów modułów nośnych. Warto tutaj wspomnieć również o pełnej ochronie przed rdzą!
- Hale handlowe – stały mikroklimat i możliwość podwyższenia temperatury wewnątrz hali do „rozsądnych” wartości, pozwalają na wykorzystanie ich również w roli pawilonów handlowych. Można w nich przechowywać różne towary, w tym artykuły spożywcze. Z powodzeniem można w nich zainstalować sprzęt elektryczny (w tym AGD), a także wystawić artykuły sezonowe.
- Obiekty sportowe – dzięki możliwości ustawienia określonej temperatury, hale termiczne można wykorzystać w roli specjalistycznych obiektów sportowych, w tym lodowisk i kortów tenisowych. Wewnątrz hal można zamontować sprzęt oświetleniowy, zapewniający możliwość korzystania z nich również po zmroku. 6. Pomieszczenia administracyjne – halę termiczną można wykorzystać również jako pomieszczenie biurowe, lub administracyjne. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz hali ułatwia montaż specjalistycznych urządzeń elektronicznych, w tym drukarek, komputerów i monitorów LCD. Brak zawilgocenia i kondensatu ogranicza konieczność zastosowania profesjonalnych osuszaczy powietrza.
Korzyści logistyczne związane z użytkowaniem hal termicznych
Montaż i eksploatacja hal termicznych przedkłada się na szereg korzyści o charakterze logistycznym, które – w ostatecznym rozrachunku – mają istotny wpływ na rentowność firmy: – możliwość łatwego skomunikowania hali z pobliskimi arteriami komunikacyjnymi, – łatwe przewożenie elementów hali z miejsca w miejsce (szybki montaż i demontaż), – brak konieczności uzbrojenia działki w przyłącza wody, gazu i energii elektrycznej, brak rachunków itd., – możliwość zmian w konstrukcji hali, elastyczność architektoniczna, – możliwość dopasowania hali do lokalnych warunków przestrzennych, – szybkość realizacji inwestycji (ograniczenie formalności cięcia kosztów itd.), – bezpieczeństwo użytkowników i możliwość szybkiej ewakuacji osób i mienia.
Podsumowanie
Hale termiczne to nowoczesny sposób na szybkie zaaranżowanie przestrzeni handlowej, magazynowej, czy też rolniczej. Dzięki niskim kosztom montażu i eksploatacji, rozwiązanie to jest znacznie bardziej opłacalne od analogicznych konstrukcji stalowych, murowanych, bądź namiotowych.