Jakie są największe zalety inwestowania w obligacje skarbowe?

Nie da się zaprzeczyć, że w dobie dość ogromnych wahań i rewolucji na rynku inwestycyjnym, coraz częściej przychodzi inwestorom odpowiednie ulokowanie kapitału. Wiele aktywów w dobie obecnej inflacji mocno traci na swoim inwestycyjnym znaczeniu, więc inwestorzy zaczęli poszukiwać takich aktywów, które rzeczywiście zagwarantują im odpowiednią stopę zwrotu. Warto więc zwrócić się w stronę obligacji skarbowych, które są niczym innym jak papierami wartościowymi emitowanymi przez państwo. Choć świat obligacji skarbowych w dalszym ciągu skrywa przed inwestorami wiele tajemnic, to jednak większość z nich takiej decyzji nie pożałuje. Jakie są więc największe zalety inwestowania w obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe to brak limitów kwotowych

To co najczęściej przeraża większość inwestorów, to limity kwotowe, które poniekąd stają się dla nich poważnym ograniczeniem. Wiadomo, że to co najbardziej jest doceniane w świecie inwestycyjnym to pena swoboda w zakresie dysponowania własnym kapitałem. Wobec tego obligacje skarbowe stają się tego najlepszą gwarancją. Faktem jest to, że wiele tu zależy od ich rodzaju, gdyż dla przykładu obligacje Rodzinne, niestety nieco ten limit kwotowy ograniczają. Niemniej jednak znaczna większość z nich daje inwestorom pełną swobodę. Bez wątpienia można to uznać za jedną, z największych zalet inwestowania w obligacje emitowane przez państwo.

Cena obligacji jest niezmienna

Szalejąca inflacja czy wahania rynkowe sprawiły, że inwestorzy zaczęli nieco bardziej zwracać uwagę na to w jaki sposób i gdzie lokują swój zgromadzony kapitał. Nie da się bowiem ukryć, że inwestycje co do zasady mają przynosić przede wszystkim zyski, a nie generować straty. Co więcej cena aktywów jakie chcemy nabyć może się zmieniać w zależności od ich ilości czy innych czynników, na które sam inwestor już nie będzie miał wpływu. Jednak w przypadku inwestycji w obligacje skarbowe, inwestorzy mogą spać spokojnie. Ich cena nie ulegnie zmianie bez względu na to, w jakiej ilości zostaną one zakupione, a także bez względu na okres w jakim będą one obowiązywać. Daje to swoistą gwarancję i uczucie pewności, że kapitał został ulokowany zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.

Inwestycje w obligacje są przejrzyste

Inwestowanie w obligacje zwykle odbywa się na bardzo jasnych i czytelnych zasadach. Wynika to z faktu, że zakupu obligacji dokonuje się najczęściej za pośrednictwem domu maklerskiego. Instytucja ta specjalizuje się zarówno w zakupie, sprzedaży jak i doradztwie w zakresie inwestowania w obligacje emitowane przez państwo. Wobec tego można powiedzieć, że warunki inwestycyjne są czytelne już od samego początku i co najważniejsze, nie będą się one zmieniać wraz z upływem czasu. Inwestor więc nie musi nawet myśleć o nagłej zmianie warunków w czasie, w którym posiada on obligacje. Co ciekawe, obligacje oferują niezmienne warunki nawet w zakresie oprocentowania. Dodatkowo warto również wspomnieć o tym, że inwestowanie w papiery wartościowe emitowane przez państwo nie wiąże się także z żadnymi, dodatkowymi kosztami.

Nie trzeba posiadać konta- wystarczy rachunek rejestrowany

Inwestowanie w obligacje skarbowe zwykle kojarzyło się inwestorom z otwarciem dodatkowego konta w banku lub domu maklerskim. Niemniej jednak jest to błędne przekonanie. Domy maklerskie otwierają jedynie dla swoich klientów rejestrowany rachunek- bez zbędnych formalności i czasu oczekiwania. Co więcej, otwarcie rejestrowanego rachunku w domu maklerskim jest również całkowicie darmowe.

Poprzedni artykułIssueCheck na Oslo Innovation Week
Następny artykułCzym jest wtórna dystrybucja papierów wartościowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj