Jakie są najczęstsze uszkodzenia silnika?

Wedle zapewnień firm motoryzacyjnych, silnik spalinowy powinien wytrzymywać co najmniej dwieście czterdzieści tysięcy kilometrów lub 15 do 18 lat bezawaryjnej jazdy. Niestety, nie zawsze tak jest. Poważna usterka silnika nie musi jednak oznaczać całkowitego wyeliminowania auta z dróg. W wielu wypadkach wystarczy dobrze przeprowadzona naprawa silnika.

Silnik typu spalinowego (bo o nich traktuje niniejszy artykuł) posiada szereg części obrotowych mogących w łatwy sposób ulec awarii. Do części obrotowych silnika należą:
• wał korbowy,
• wałek rozrządu
• turbosprężarka.
Nadmienione elementy to najbardziej awaryjne podzespoły całego silnika, które należy regularnie kontrolować a w razie uszkodzeń natychmiast wymieniać.

Nieco rzadziej psujące się, jednak też wrażliwe podzespoły to: tłoki w cylindrze, zawory w głowicy, układ chłodzenia i olejowy. Nadmierna eksploatacja auta, niewłaściwa konserwacja, uszkodzona uszczelka głowicy cylindra, zerwany pasek rozrządu czy uszkodzenie turbosprężarki – wszystko to może spowodować uszkodzenie silnika i w konsekwencji konieczność jego naprawy.

Jak rozpoznać uszkodzenie turbosprężarki silnika?

Popularnym uszkodzeniem silnika, mogącym całkowicie zatrzymać jego pracę jest awaria turbosprężarki. Niekiedy na pokładowym systemie znajdującym się obok licznika pojawi się komunikat zatytułowany: proszę wyłączyć silnik. Takie ostrzeżenie może pojawić się np. po uszkodzeniu turbosprężarki. Turbosprężarka jest jednym z kluczowych punktów silnika, jej wadliwe działanie może doprowadzić nawet do wybuchu bądź całkowitego zatarcia silnika.

Jeśli z silnika dochodzą wyraźnie wyczuwalne odgłosy (huk, zgrzytanie podzespołów, głośne klekotanie lub mielenie) należy zjechać samochodem z drogi, którą się poruszamy, zaparkować pojazd w bezpiecznym punkcie i wezwać pomoc drogową. Od razu po uszkodzeniu silnik można jeszcze odratować, jednak jeśli jeździmy z uszkodzoną turbosprężarką długi czas element napędowy pojazdu może być nie do odratowania.

W jaki sposób przeprowadza się remont silnika?

Remont silnika polega na naprawie jego podzespołów i przywróceniu funkcjonalności silnikowego systemu. Czasem dotyczy to tylko poszczególnych elementów, częściej jednak zachodzi potrzeba generalnego remontu całego urządzenia. W przypadku remontu generalnego cały silnik jest demontowany, a następnie po usunięciu usterek ponownie montowany.

Udana i trwała naprawa silników jest możliwa tylko w sprawdzonych, dobrze wyposażonych warsztatach remontowych jak NowyMotor. Wiele osób nie wierzy, iż tego typu przedsiębiorstwa da się znaleźć w mniejszych miastach, oceniając rynek po wielkich serwisach samochodowych korporacji, często nieuczciwie obsługujących klienta. Skuteczna i holistyczna naprawa silników jest jednak możliwa w średniej wielkości warsztatach mechaniki samochodowej. Tego typu przedsiębiorstwa, posiadają niezbędne atesty, sprzęt diagnostyki komputerowej i wiele potrzebnych narzędzi pozwalających dokonać naprawy silnika. Właśnie takim punktom należy powierzać naprawę silników.

Poprzedni artykułZ czego składa się silnik i gdzie wymienić do niego części?
Następny artykułJak przygotować się na pierwszą wizytę u psychologa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj