Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac

Wraz z rosnącą popularnością paneli fotowoltaicznych, rośnie liczba ich producentów. Każdy z nich zachwala swój produkt, wykazując przewagi oferowanego towaru nad konkurencją. Pomimo tego, iż budowa paneli fotowoltaicznych nie jest szczególnie skomplikowana, to przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Pomożemy Ci wybrać panele PV, która spełnią Twoje oczekiwania oraz przedstawimy ich najważniejsze parametry.

Jak dobrać panele fotowoltaiczne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz potrzeb. Rynek obecnie oferuje bardzo bogaty wybór paneli fotowoltaicznych, które dostępne są w rozmaitych ofertach. W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jaki budżet chcesz przeznaczyć na taką inwestycję i czy to się opłaca? Musisz wiedzieć, jakie jest zapotrzebowania budynku na energię, a następnie dopasować do niej moc instalacji, panele fotowoltaiczne, inwerter oraz inne niezbędne komponenty, które w pełni zaspokoją potrzeby energetyczne i zmieszczą się w budżecie inwestora.

Panele fotowoltaiczne – kluczowe parametry podczas wyboru

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę m.in. na markę paneli fotowoltaicznych – jak w przypadku innych branż, cena paneli zależy głównie od producenta i jego renomy. Można wyróżnić liderów wśród fotowoltaiki, jak np. panele LG, Longi Solar, Jinko Solar, JA Solar czy Trina Solar, SunPower, dostępne w sklepie https://sklepsoltech.pl/, a także dopiero wschodzące gwiazdy jak Q-Cells. Odpowiednią dla siebie markę ocenisz po opiniach na jej temat, posiadanych certyfikatach, przeprowadzonych testach, oferowanej przez nią gwarancji oraz doświadczeniu na rynku.

jak-wybrac-panele-fotowoltaiczne

Na co warto zwracać uwagę, wybierając panele fotowoltaiczne?

  • Moc i sprawność paneli – wybór mocy paneli zależy od zapotrzebowanie energetycznego budynku. Pod to kryterium kwalifikuje się również rodzaj wykorzystanego ogniwa, obecnie większość paneli PV to panele monokrystaliczne. Największą efektywnością wśród dostępnych paneli wyróżniają się LG, Panasonic i REC (ok. 20-22,5%). Oczywiście im wyższa sprawność, tym wyższa cena paneli.
  • Trwałość i gwarancja producenta – na wytrzymałość paneli ma głównie wpływ ich odporność na działanie warunków atmosferycznych jak wytrzymałość na gradobicie czy silny wiatr. Instalacja fotowoltaiczna to długofalowa inwestycja, zatem warto wybrać panele o jak najdłużej gwarancji na produkt. To jedno z kryteriów świadczących o ich wysokiej jakości. Najdłuższą, bo aż 25-letnią gwarancję oferują m.in.: LG czy SunPower. Niektórzy producenci jak Panasonic czy REC przedłużają gwarancję do 25 lat po spełnieniu odpowiednich warunków (np. rejestracja produktu czy montaż przez partnerską firmę).
  • Gwarancja na uzysk mocy – dobrej jakości panele powinny gwarantować stratę na poziomie 0,7% rocznie. Dzięki temu po 25 latach działania instalacji, panele będę generować ponad 80% mocy wyjściowej. Są jednak producenci, jak LG, którzy oferują panele z gwarantowanym zyskiem aż 88,4% mocy początkowej.
  • Testy niezawodności PVEL – instytut PVEL przeprowadza 5 różnych testów niezawodności paneli PV. W 2020 roku wyróżnienie w aż 4 testach zdobyli producenci: Astronergy, LONGi, REC i Canadian Solar.
  • Ranking Tier 1 wg Bloomberga – to zestawienie producentów paneli fotowoltaicznych wiarygodnych dla instytucji bankowych i inwestorów. Zwykle zaliczani są do niego producenci o ugruntowanej i uznanej pozycji na rynku, mający wysokie wskaźniki produkcji i pozytywny stosunek ceny do jakości paneli. Na liście Tier-1 znajdują się m.in. takie marki jak LONGi, SunPOwer, Jinko SOlar, Trina SOlar, JA Solar i LG.

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto pochylić się nad kilkoma czynnikami jak moc i sprawność, zastosowane technologie, gwarancja, dostęp do serwisu oraz obecność producenta w prestiżowych rankingach w branży fotowoltaicznej jak Tier-1 i zestawienie PVEL.

Poprzedni artykułPotrzebna Ci jest szybka gotówka?
Następny artykułPlusy i minusy rolet zewnętrznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj