Działanie wielu firm opiera się na samochodach dostawczych. W wielu firmach wykorzystywane są one do przewozu różnych towarów, a nawet osób. Nic więc dziwnego, że zakup odpowiedniej floty staje się dla przedsiębiorcy nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, przy wyborze samochodu dostawczego.
Jak wybrać odpowiedni samochód dostawczy?
Typ nadwozia
Głównym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze samochodu dostawczego, jest typ nadwozia. To właśnie od niego zależy, w jaki sposób będzie można wykorzystywać auto dostawcze. Najpopularniejszym wyborem są furgony. Są one bardzo uniwersalne ze względu na prostotę swojej budowy – z przodu kabina dla dwóch lub trzech osób, a z tyłu kabina o dość sporej przestrzeni ładunkowej jak dla towarów średniego rozmiaru. W największych autach jest ona w stanie pomieścić rozmiar nawet trzech europalet.
Pojemność i organizacja przestrzeni
Pojemność i organizacja przestrzeni odgrywają również wielką rolę. Aby odpowiednio ją dopasować, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju towar będzie przewożony. Jeśli towar na paletach – klasyczna pusta przestrzeń będzie wystarczająca. W innym przypadku warto jest rozważyć przestrzeń ładunkową zawierającą schowki lub innego rodzaju możliwość organizacji.
Ekonomia
Ekonomia, czyli potoczne zapytanie: “A ile on pali?”. Jest to ważny aspekt, gdyż ilość zużywanego paliwa będzie miała realny wpływ na budżet firmy – samochody o dużym spalaniu będą zwyczajnie droższe w utrzymaniu.
Paliwo czy elektryk?
W dzisiejszym świecie, w którym utrzymanie czystego powietrza jest ogromnym wyzwaniem, warto jest rozważyć nowoczesne auta elektryczne. Jest to nie tylko swoista ulga dla środowiska, ale także większe możliwości dla przedsiębiorstwa. Auta elektryczne mogą korzystać z szeregu różnego rodzaju udogodnień, np. z jazdy po buspasie, co może wpłynąć pozytywnie na czas dostawy towarów.
Silnik
Wybierając silnik, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego ekonomię, ale również na jego moc. Musi być ona wystarczająca, aby po pełnym załadunku towarów jazda była komfortowa. Warto jest więc postawić na jednostkę napędową o większej mocy i momencie obrotowym. Dobrym rozwiązaniem są silniki wysokoprężne, co wcale nie będzie wyzwaniem, gdyż stanowią one znakomitą większość w modelach dostawczych.
Źródło: Autoryzowany serwis samochodów Mercedes Benz – MB Motors