Jak zwiększyć wydajność swojego internetu mobilnego?

internet mobilny otvarta

Internet mobilny to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie dostępu to sieci w domu. I choć możemy wymienić wiele zalet takiego rozwiązania, często słyszy się głosy o niesatysfakcjonującej wydajności internetu w takiej postaci. Czy istnieją sposoby na to, by przyspieszyć internet mobilny i zapewnić mu lepszą stabilność?

Jaki standard sieci oferuje operator?

Słabo działający internet? Problemy ze stabilnością łącza podczas pracy w domu? Irytujący czas ładowania ulubionego serialu czy filmu? To sytuacje, które mogą wyprowadzić nas z równowagi. I choć to zdarza się każdemu, warto zwrócić uwagę na problem, gdy wydajność naszego połączenia internetowego regularnie maleje. 

internet mobilny 21 GB

Co może być źródłem takiego problemu? Przede wszystkim warto przyjrzeć się operatorowi. Łącza mobilne 3G czy LTE, choć w przeszłości uchodziły za niezwykle przepustowe i szybkie, dzisiaj przez wielu mogą być uznane za relikt przeszłości. 

Jeśli zatem zależy nam na zwiększeniu wydajności swojego internetu, postawmy na operatora OTVARTA, który jako jeden z pierwszych w Polsce, już w 2020 roku oddał do dyspozycji klientów najnowszy pod względem technologicznym standard 5G. Standard ten, dostępny w każdym województwie naszego kraju, to gwarancja dużej przepustowości, stabilności i szybkości łącza, które pod względem technicznym przewyższają standard 4G/LTE kilkunastokrotnie

Wymień sprzęt na nowszy

Utarło się już, że z internetu najczęściej korzystamy za pośrednictwem smartfona i laptopa. To dwa urządzenia, które są dostępne praktycznie w każdym domu. Niewykluczone jednak, że to właśnie one stoją za problemami związanymi z wydajnością naszego internetu. Jak dobrze wiemy, każdy laptop wyposażony jest w kartę sieciową, która oczywiście z każdym nowym modelem urządzenia obsługuje coraz to nowe technologie i zapewnia lepszą przepustowość. 

31 GB internetu

Sytuacja ze smartfonami wygląda bardzo podobnie – starsze telefony nie dysponują modemami 5G, a w skrajnych przypadkach również LTE, co eliminuje możliwość obsługi agregacji pasm. To powoduje, że nie internet jest tu przeszkodą, a nasz starszy model urządzenia. Jeśli mamy taką możliwość, wypróbujmy potencjał naszej sieci na nowszym urządzeniu – sami będziemy zdziwieni, jak dużą różnicę w działaniu zaobserwujemy. 

Sprawdź stan i konfigurację swojego routera

Router to urządzenie obecne w prawie każdym domu. Odpowiada ono za skuteczne udostępnienie sieci WiFi w całym mieszkaniu lub domu. Odpowiedni wybór routera, jego poprawna konfiguracja, a przede wszystkim ustawienie ma ogromny wpływ na wydajność naszego internetu.

Router przede wszystkim powinien być stosunkowo nowy i obsługiwać agregację co najmniej dwóch, a w najlepszym przypadku trzech pasm częstotliwości. To pozwoli uwolnić potencjał szybkiej sieci operatora OTVARTA i zapewni nam znacznie wyższą przepustowość. Nie zapomnijmy także o odpowiedniej konfiguracji routera i ustawieniu go w centralnej części mieszkania.

Nie zawsze jest to takie proste – router często ma swoje miejsce w pobliżu gniazdka, z reguły w okolicach domowego biura lub pomieszczenia, w którym pracujemy. Jeśli jednak dysponujemy dużym metrażem, istnieje ryzyko, że router ustawiony na jednym skrajnym końcu mieszkania nie będzie w stanie objąć swoim zasięgiem także drugiej części. 

Ogranicz liczbę urządzeń sparowanych z siecią

Urządzenia domowego użytku, które mają pomóc nam w realizowaniu codziennych obowiązków, coraz częściej są wyposażone w moduł WiFi, który zapewnia możliwość kontroli i sterowania nimi z poziomu naszego smartfona. To ogromne ułatwienie dla każdego z nas i niespotykany wcześniej potencjał do przyspieszenia niektórych żmudnych czynności, które po prostu musimy robić. 

sieć komórkowa otvarta

Robot sprzątający, oczyszczacz powietrza, piekarnik, telewizor, konsola – jaki wpływ na wydajność naszego internetu ma podłączenie tak wielu urządzeń? Niestety negatywny. Jeśli więc po zakupie kolejnego sprzetu i sparowaniu go z internetem mobilnym zauważyliśmy znaczny spadek szybkości i problemy ze stabilnością, spróbujmy odłączyć kilka urządzeń i następnie zweryfikować jakość połączenia. W wielu przypadkach to właśnie nadmierne obciążenie internetu domowego stanowi najważniejszy powód utraty stabilności sieci. 

Szybki i stabilny internet mobilny

Jeśli jedno rozwiązanie nie poskutkuje poprawą osiągów sieci, może okazać się, że istnieje kilka źródeł słabej kondycji naszego łącza. Możemy jednak być pewni, że te wskazówki w skuteczny sposób ograniczą problemy z wydajnością sieci i zapewnią nam komfort, który zagwarantować może nam szybki i stabilny internet mobilny 5G od OTVARTA.

Poprzedni artykułBadanie marketingowe, a odkrywanie potrzeb pacjentów i doskonalenie usług
Następny artykułCRM – co to jest i jaki crm wybrać? Jak działa system CRM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj