Jak zostać doradcą podatkowym oraz co warto wiedzieć o tym zawodzie

Czy warto zostać doradcą podatkowym?

Coraz więcej firm korzysta z usług doradcy podatkowego zważywszy na skomplikowane i dynamiczne (zmieniające się) przepisy podatkowe. Doradca podatkowy ułatwia zarządzanie firmą, a jego wiedza i umiejętności mają znaczący wpływ na jej rozwój. Zawód doradcy podatkowego jest prestiżowy zważywszy nie tylko na odpowiedzialność jaką za sobą niesie, ale także i liczbę osób go wykonujących. Dane z 2021 roku Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazują na ponad 8000 osób wykonujących ten zawód.

Jakie studia by zostać doradcą podatkowym?

Nie ma sprecyzowanego kierunku studiów wyższych, które trzeba ukończyć żeby pracować jako doradca podatkowy. Warunkiem jest „ tylko i wyłącznie” posiadanie wyższego wykształcenia, choć studia prawnicze, czy administracyjne byłyby w tym przypadku najwłaściwsze.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Na to pytanie również nie ma konkretnej odpowiedzi, a przynajmniej nie znajdziemy jej w ustawie o doradztwie podatkowym. Widnieje w niej tylko zapis, że wielkość wynagrodzenia jest ustalona – określana na podstawie umowy z klientem. Wynagrodzenia doradcy podatkowego jest oczywiście uzależnione od jego doświadczenia i kompetencji, a także od wielkości firmy z którą współpracuje. W Polsce średnie wynagrodzenie doradcy podatkowego to 8000 zł brutto miesięcznie. Oczywiście specjaliści w tym fachu osiągają wyższe stawki pracując w większych firmach, czy organizacjach, których widełki płacowe są jeszcze korzystniejsze.

Doradca podatkowy to bez wątpienia zawód opłacalny i przyszłościowy. Jednak bez konsekwentnego poszerzania własnych kwalifikacji zdobycie renomy i nowych perspektyw jest niemożliwe. Praca doradcy podatkowego to także szereg wymagań, które musimy spełnić zanim wkroczymy na tę ścieżkę zawodową, a jej pierwszy etap wymaga zdania niełatwego egzaminu. Decyzja i proces zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu doradcy podatkowego są niełatwe, ale w przyszłości oznaczają za to stabilizację finansową wraz z szerokimi możliwościami zawodowymi.  

Autor: https://doradcapodatkowy-lodz.pl/

Doradca podatkowy to prestiżowy , ale i bardzo trudny zawód. Bez ciągłego nastawienia na rozwój zawodowy oraz zamiłowania do wciąż zmieniających się przepisów podatkowych ciężko być dobrym w tym fachu. A o to co trzeba wiedzieć o zawodzie doradcy podatkowego, jeżeli poważnie myślimy o wybraniu właśnie tej ścieżki zawodowej.

Poprzedni artykuł„Życie Stolicy” publikuje maile zarządu GetBack: „Mamy 8 mln straty miesięcznie”
Następny artykułJaką ofertę ma dla klientów Forex bank Saxo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj