Zabezpieczenie płatności to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla zlecającego usługę, jak i usługobiorcy. Co więcej, korzystać z niego mogą zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Na czym to polega? Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie płatności? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega usługa zabezpieczenia płatności?
Zabezpieczenie płatności to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy, która pozwala wyeliminować niepewność w rozliczeniach z kontrahentami. W praktyce wystarczy, że dwie strony zalogują się na dedykowanej platformie internetowej ustalając ze sobą tym samym warunki przyszłej współpracy. Następnie zamawiający produkt lub usługę wpłaca przelewa należne środki firmie pośredniczącej, która zabezpiecza tym samym płatność dla zleceniobiorcy. Ma on dzięki temu pewność, że po prawidłowym i terminowym zrealizowaniu zlecenia otrzyma należne wynagrodzenie. Zleceniodawca potwierdza bowiem realizację zlecenia, po czym następuje odblokowanie środków, które trafiają na konto zleceniobiorcy. W efekcie współpraca przebiega nie tylko zgodnie z ustaleniami, ale jest również szybka i wygodna.
Zabezpieczenie płatności – dlaczego warto?
Zabezpieczenie płatności to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. Wynika to z faktu, że ich interesy są chronione na równym poziomie, co daje gwarancję, że współpraca przebiegnie zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami. W tym miejscu warto podkreślić, że zabezpieczenie transakcji sprawdza się w różnych sytuacjach, ponieważ może być stosowane zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. W efekcie wykorzystuje się je nie tylko przy zlecaniu wykonania konkretnych prac (np. stworzenia strony internetowej), ale również w przypadku zakupów przez Internet dokonywanych u osób prywatnych. Kupujący ma w ten sposób pewność, że płaci za towar, który faktycznie otrzyma i który będzie zgodny z oczekiwaniami. Co więcej, rozwiązanie warto stosować również jako zabezpieczenie zaliczki.
Inne metody zabezpieczenia płatności
Warto mieć świadomość, że zabezpieczyć płatność można również na inne sposoby, a zdecydowanie najpopularniejszym jest podpisanie stosownej umowy. Nie jest to jednak tak skuteczne jak metoda opisana powyżej, ponieważ o ile umowa zabezpiecza interesy obu stron, to w wielu przypadkach płatnik spóźnia się z uregulowaniem należności, czy zwyczajnie jej odmawia. W takiej sytuacji konieczne może być dochodzenie swoich praw przed sądem, co jest nie tylko uciążliwe, ale może również się przeciągać. Innym przykładem zabezpieczenia płatności może być hipoteka, jednak to rozwiązanie stosuje się z reguły przy transakcjach o naprawdę wysokiej wartości.
Podsumowując należy stwierdzić, że płatności można zabezpieczyć na różne sposoby, co pozwala dopasować formę zabezpieczenia do wysokości danej transakcji. Do najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych należy usługa oferowana przez dedykowane platformy, których przykładem może być Sharelock.