Jak wygląda kupno nieruchomości na licytacji komorniczej?

Zakup mieszkania na licytacji komorniczej to opłacalna opcja dla osób, które poszukują nieruchomości poniżej wartości rynkowej. Stan takiego mieszkania niejednokrotnie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, co nie zniechęca przyszłych licytantów do uczestnictwa w aukcji. Jak wygląda proces egzekucji komorniczej?

O pracy rzetelnego komornika

Komornik przeprowadzający egzekucję z nieruchomości musi wykonać kilka obowiązków jeszcze zanim dojdzie do licytacji mieszkania. Przede wszystkim zobligowany jest wystawić obwieszczenie o planowanej licytacji. Powinno nastąpić to co najmniej 14 dni przed dniem, w którym odbędzie się aukcja. Ogłoszenie pojawia się w gmachu sądu właściwego, na stronie internetowej komornika, w lokalnej prasie i radiu, a przede wszystkim na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

Jak szukać mieszkania w swojej okolicy? Chcąc kupić mieszkanie w Warszawie, należy wejść na stronę Krajowej Rady Komorniczej i zawęzić poszukiwania do obiektów, które mieszczą się na terenie stolicy. Sądy rejonowe, które zajmują się sprawą egzekucji, występują pod hasłem apelacja warszawska – ich listę można znaleźć w sieci.

Komornik przed planowaną datą licytacji umożliwia wizytę na terenie obiektu, który będzie podlegał egzekucji. Dzięki temu przyszli nabywcy mogą naocznie ocenić, czy poszczególne aspekty nieruchomości przemawiają za tym, by dokonać jej zakupu.

Wadium – opłata obowiązkowa

Jeśli potencjalny nabywca chce wziąć udział w licytacji nieruchomości, zobowiązany jest do wpłaty wadium. Jest to kwota, którą należy uiścić na poczet licytowanej nieruchomości, i wynosi 10% jej wartości. Wpłaty należy dokonać najpóźniej na dzień przed planowaną datą rozpoczęcia aukcji.

Jeśli licytant przegra aukcję, kwota wpłaconego wcześniej wadium jest mu w całości zwracana. W przypadku zwycięzcy, wadium traktowane jest jako wpłata, która stanowi część kwoty pozostałej do zapłaty za wylicytowaną nieruchomość. Zwycięzca ma teraz 30 dni na uregulowanie swoich należności. Warto wiedzieć, że załatwienie kredytu hipotecznego w tak krótkim czasie jest niemożliwe, dlatego osoba biorąca udział w licytacji powinna posiadać kapitał, umożliwiający zakup nieruchomości za gotówkę.

Kto nie może przystąpić do licytacji?

Egzekucja komornicza ma charakter publiczny zatem niemal każdy może wziąć w niej udział. Jest jednak pewne grono osób, które wyłączone jest z uczestnictwa w aukcji. Należy do niego komornik, dłużnik, jego małżonka, rodzice, dzieci oraz rodzeństwo, a także osoby, które biorą udział w procesie przygotowania i przeprowadzenia licytacji (są to zazwyczaj osoby pracujące w charakterze urzędnika).

Przebieg licytacji

Spotkanie rozpoczyna się opisem nieruchomości wraz ze wskazaniem należnej kwoty minimalnej. Od tej chwili uczestnicy licytują między sobą nieruchomość, podwyższając jej wartość o minimum 1%. Licytację wygrywa osoba, która zaoferowała najwyższą kwotę, a której nie przebił żaden z pozostałych uczestników aukcji. Komornik potwierdza zakup trzykrotnym postąpieniem. Po wpłacie całej kwoty zostaje podpisany akt notarialny, na mocy którego licytant oficjalnie staje się właścicielem nieruchomości.

Poprzedni artykułJak stworzyć dobry program lojalnościowy?
Następny artykułPo co potrzebny mi doradca kredytowy? Odpowiadamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj