Wdrożenie w firmie systemu ERP sprawia, że możliwe jest usprawnienie pracy wszystkich jej działów – produkcji, marketingu, księgowości, dystrybucji czy obsługi klienta. System ERP zapewnia szereg narzędzi służących do zaawansowanego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. W poniższym poradniku tłumaczymy, jak wybrać najlepsze oprogramowanie ERP dla firmy.
System ERP – co to jest?
System ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) oznacza nowoczesne narzędzie informatyczne, które pozwala na zarządzanie wszystkimi zasobami należącymi do danego przedsiębiorstwa. Jego istotą jest uniwersalność i kompleksowość. Każda firma, która inwestuje w system ERP, może w łatwy sposób zarządzać każdą gałęzią prowadzonej działalności, co przyczynia się do znacznej poprawy jej rentowności.
Gdy dany podmiot gospodarczy dysponuje systemem ERP, może z jednego miejsca zarządzać rozmaitymi sektorami firmy – księgowością, kadrami, marketingiem, produkcją, dystrybucją czy sprzedażą. Dzięki temu, iż wszystkie informacje są zebrane w jednym miejscu, podejmowanie decyzji jest znacznie łatwiejsze, gdyż osoby na kierowniczych stanowiskach mają dostęp do wszystkich niezbędnych danych.
Dane zgromadzone w ramach systemu ERP mogą być dostępne nawet dla wszystkich pracowników, co znacznie ułatwia komunikację a także poprawia efektywność poszczególnych zespołów. Przykładowo: gdy handlowcy chcą zgłosić zapotrzebowanie na konkretne produkty, mogą w szybki sposób zgłosić się do działu produkcji.
Jak wybrać najlepszy system ERP?
ERP dla produkcji – na co zwrócić uwagę wybierając system do zarządzania produkcją dla przedsiębiorstw produkcyjnych? Zanim zdecydujemy się na zakup systemu ERP, musimy dokładnie przeanalizować oferty różnych dostawców. Podstawową kwestią, na którą należy zwracać szczególną uwagę, jest funkcjonalność. Ważne jest to, aby kupowane przez nas oprogramowanie ERP oferowało jak najwięcej możliwości w ramach standardu.
Oczywiście, bardzo ważna jest także elastyczność, czyli dostosowywanie systemu do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeżeli system zapewnia możliwość wprowadzania zmian i aktualizacji, wówczas z pewnością można go określić jako oprogramowanie godne wyboru. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wraz z rozwojem firmy, np. pozyskiwaniem nowych klientów, rozszerzaniem asortymentu, system ERP będzie musiał być dostosowywany do nowych warunków biznesowych.
Wersja demonstracyjna
Wielu dostawców oprogramowania ERP zapewnia możliwość skorzystania z wersji demonstracyjnej. Dzięki temu można zweryfikować, jak wygląda praca na takim systemie, jak w praktyce prezentuje się interfejs, czy nie występują błędy itd. Jeżeli dana firma pozwala na test wersji demonstracyjnej, to skorzystajmy z takiej okazji.
Długoterminowa współpraca
Gdy podejmujemy decyzję o implementacji systemu ERP w firmie, najlepiej jest decydować się na długoterminową współpracę z jednym dostawcą. Musi to być podmiot mający wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie referencje. W przypadku, gdy dana firma oferująca systemy ERP ma w internecie zszarganą opinię, lepiej nie ryzykować powierzania jej usług, ponieważ najpewniej oprogramowanie jej autorstwa nie jest odpowiedniej jakości.
Wsparcie merytoryczne nie tylko na starcie
Kolejną kwestią, którą koniecznie trzeba zweryfikować przed podpisaniem umowy na dostarczenie oprogramowania ERP, jest świadczenie przez daną firmę wsparcia merytorycznego (wprowadzanie nowych narzędzi, likwidacja awarii, serwis itd.) przez cały okres eksploatacji. Jeżeli jest ono zagwarantowane wyłącznie przez kilka miesięcy po zakupie systemu, to lepiej nie decydować się na współpracę z taką firmą.
Integracja z firmowymi aplikacjami
Wyróżnikiem dobrego oprogramowania ERP jest także możliwość jego integracji z aplikacjami należącymi do firmy, które stosowano dotychczas. W przypadku, gdy integracja całej infrastruktury IT jest możliwa, to jest to poważny argument za tym, aby wybrać ofertę danego usługodawcy.