Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Zakładając działalność gospodarczą jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć, jest ta związana ze sposobem rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Mamy do wyboru kilka opcji, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Kolejną decyzją będzie zlecenie prowadzenia księgowości firmy biuru rachunkowemu. Jeśli pojawiają się wątpliwości odnośnie tej kwestii, to warto wiedzieć, że dobre biuro księgowe niekoniecznie musi być dla przedsiębiorcy dużym kosztem. Wybierając rzetelnych księgowych, można nawet zaoszczędzić wdrażając optymalizację podatkową, którą zaproponują.

Współpraca z biurem rachunkowym – dla kogo?

Na początku prowadzenia działalności gospodarczej wiele kwestii finansowo-podatkowych może być niejasnych. Przepisy podatkowe podlegają ciągłym zmianom, a nowe interpretacje podatkowe już istniejących są na bieżąco publikowane. Nietrudno jest się zgubić w gąszczu przepisów, a wraz z rozwojem firmy ilość dokumentów również się zwiększa. Nawet jeśli nie na początku, to z czasem coraz trudniej przedsiębiorcy samodzielnie wypełniać wszystkie księgowe zobowiązania. Jednocześnie cały swój czas musi on poświęcać na prowadzenie firmy i jej rozwój, bo to właśnie firma jest źródłem jego dochodu i na tym należy skupić uwagę. Z pomocą może przyjść biuro rachunkowe lub księgowa, które przejmie wszystkie obowiązki fiskalne, sprawozdawczość i przygotowanie dokumentów.

Warto podkreślić, że dla biura rachunkowego nie ma znaczenia, jaki jest rodzaj prowadzonej działalności, ani forma rozliczania się z US. Podejmując współpracę z firmą księgową, możemy spać spokojnie, ponieważ zgodnie z prawem każde biuro musi posiadać polisę i być ubezpieczone na wypadek błędów w rozliczeniach. Poza usługami księgowymi dla firm profesjonalne biuro zajmie się również kwestiami kadrowymi i płacowymi. Jakich usług należy oczekiwać od rzetelnego biura rachunkowego, możesz sprawdzić tutaj https://biurokanclerz.pl/uslugi-ksiegowe-dla-firm/

 Biuro rachunkowe Bochnia

Na co zwrócić uwagę podejmując współpracę z biurem księgowym?

Poszukiwania biura rachunkowego dobrze rozpocząć od wypytania znajomych przedsiębiorców o ich doświadczenia. Często już ten sposób pozwoli na wyselekcjonowanie godnych polecenia księgowych, co ułatwi znalezienie tego jedynego. Jeśli nikt z otoczenia nie ma żadnych doświadczeń w tym zakresie, to poszukiwania warto rozpocząć w Internecie, a dokładniej w popularnej wyszukiwarce. Po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa kluczowego oraz interesującej nas lokalizacji otrzymamy całą listę potencjalnych firm księgowych, a ich ilość, zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużym mieście, będzie duża. Przeglądanie ofert najlepiej rozpocząć od przejrzenia wizytówek firm w Mapach Google, w których znajdziemy tradycyjne, posiadające siedziby w okolicy przedsiębiorstwa. Tam znajdziemy propozycje lokalnych biur rachunkowych np. takiego jak Biuro rachunkowe Kanclerz w Bochni.

Poza lokalnymi biurami w wyszukiwarce ukażą nam się również oferty biur wirtualnych, czyli takich, z którymi nie będziemy mieć osobistego kontaktu, a wszystkie kwestie związane z rozliczeniami będziemy przeprowadzać online. Wybór należy do nas i uzależniony jest od naszych preferencji. Jeśli wybieramy lokalne, działające tradycyjne biura rachunkowe, decyzję o wyborze konkretnego warto podjąć w oparciu o znalezione w Internecie opinie zamieszczone przez jego klientów, a także na podstawie kilku dodatkowych aspektów:

  • kwalifikacje – to rzecz, którą bardzo łatwo sprawdzić. Na początek można zweryfikować uprawnienia do wykonywania zawodu, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z wiarygodną firmą. Certyfikaty i zaświadczenia prezentowane na firmowych stronach będą z pewnością również pomocne w ustaleniu poziomu świadczonych usług. Księgowość to dziedzina, w której cały czas trzeba być na bieżąco;
  • ubezpieczenie – każde biuro rachunkowe już od pierwszych dni musi je posiadać i jest to zabezpieczenie dla obu stron, dla księgowej i jej klientów. Posiadanie polisy to również gwarancja rzetelności biura rachunkowego;
  • oferta – zakres działalności biura będzie świadczyć o jego wszechstronności. Im szersza oferta, tym większe doświadczenie i wiedza stoi za jej pracownikami. W przypadku jednoosobowej działalności nie będzie to miało, aż takiego znaczenia, ale w przypadku spółek kapitałowych, w których należy prowadzić pełną księgowość już tak. Jeśli zatrudniamy pracowników, to również warto szukać jak najszerszej oferty. W ten sposób w jednym miejscu będziemy mogli liczyć na kompleksową obsługę spraw firmy.

Decyzja o wyborze biura rachunkowego jest trudna i można odnieść wrażenie, że raz podjęta jest nie do odwrócenia. Warto pamiętać, że nawet zmiana biura to dla dobrej księgowej nic trudnego, a sprawy księgowe mogą być płynnie przekazane do nowej firmy, bez zakłóceń i opóźnień. Poza wymienionymi w artykule kwestiami koniecznie należy zwrócić uwagę, czy biuro rachunkowe oferuje dodatkowe korzyści dla rozpoczynających z nim współpracę. Często takie zachęty mogą przyjąć postać dodatkowego bezpłatnego miesiąca współpracy lub pomocy przy założeniu działalności. Pewne jest, że wybór dobrego biura księgowego to spokojna głowa dla prowadzących działalność gospodarczą.

Poprzedni artykułTaniec koparek – skąd się wziął?
Następny artykułKubki papierowe jako ekologiczna alternatywa tradycyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj