Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą?

Chociaż w Polsce wzrosły zarówno wynagrodzenia, jak i płaca minimalna wiele osób wciąż rozważa wyjazd zarobkowy za granicę. Najczęściej pojawiającym się wówczas pytaniem jest to czy na obczyźnie uda nam się znaleźć pracę. Jest to możliwe pod warunkiem, że będziemy wiedzieć jak i gdzie szukać.

Nie rób niczego pochopnie

Niezależnie od tego, w jakim państwie planujesz szukać pracy (może być to sezonowa praca – Holandia czy Francja to dobre pomysły), rozejrzyj się za nią będąc jeszcze w Polsce. Wyjazd „w ciemno” z założeniem, że „jakoś to będzie” to opcja, którą zdecydowanie odradzamy. Jest to ryzykowny krok, który może sprawić, że nie tylko nie znajdziesz pracy, lecz zamiast odkuć się finansowo, wrócisz do kraju z długami.

Zabierz ze sobą odpowiedni zapas gotówki

Jeśli szukasz pracy, przebywając w danym kraju, uwzględnij to, że nie znajdziesz jej od razu. Wyjeżdżając z Polski, weź ze sobą pieniądze na utrzymanie, które pozwolą ci przetrwać okres poszukiwań. Uwzględnij również koszty życia w danym kraju i odpowiednio wcześniej oblicz to za ile (i jak długo) będziesz w stanie się utrzymać. Pamiętaj także o wymaganych dokumentach, pracując „na czarno” nie masz co liczyć na ubezpieczenie czy wysokie zarobki.

Szukaj w wielu miejscach

Szukając pracy, wykorzystaj różne źródła, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Pytaj znajomych, przeglądaj ogłoszenia i portale branżowe. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się do agencji pośrednictwa pracy, która pomoże ci w poszukiwaniach. Takich podmiotów jest sporo na rynku, dlatego warto wybrać agencję, która jest rzetelna, wiarygodna, uczciwa i która cieszy się dobrymi opiniami. Istotne jest to, by weryfikowała trafiające do niej oferty i potencjalnych pracodawców. Warto także wiedzieć, że jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo zarejestrować się w zagranicznym odpowiedniku naszego urzędu pracy jako osoba bezrobotna.

Czytaj, porównuj, analizuj

Jeśli wiesz w jakim planujesz szukać zatrudnienia, zbierz jak najwięcej informacji na jego temat. Dowiedz się, jacy pracownicy są tam najmilej widziani, czy konieczna jest znajomość języka i jakie kwalifikacje powinieneś posiadać, by znaleźć zatrudnienie. Zorientuj się także, jakie są wymagane formalności, których będziesz musiał dopełnić, czy konieczne będą dodatkowe uprawnienia etc. Oszacuj wstępne koszty – weź pod uwagę nie tylko koszty życia i utrzymania w stosunku do oferowanych zarobków, lecz także koszt przetłumaczenia dokumentów czy ubezpieczenia.

Uważaj na oszustów

Otwarcie granic spowodowało, że fikcyjnych ofert pracy jest coraz więcej. Kuszą one atrakcyjnymi zarobkami, niewielką ilością formalności i minimalnymi wymaganiami stawianymi potencjalnym kandydatom. To sprawia, że cieszą się sporym zainteresowaniem. Niestety, takie oferty zawierają dane fikcyjnych firm zlokalizowanych pod nieistniejącym adresem. Często, by móc na nie odpowiedzieć, trzeba uiścić opłatę lub zadzwonić pod podany numer telefonu (który może przekierować nas na płatną infolinię).

Aplikując na dane stanowisko, nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, ani numeru rachunku bankowego. Nie przesyłaj skanu dowodu, ani dyplomów. Nim podasz jakiekolwiek dane, sprawdź wiarygodność pracodawcy. Twoją czujność powinny wzbudzić zwłaszcza oferty zawierające nadzwyczajnie wysokie zarobki. Pamiętaj, że chęć znalezienia pracy nie zwalnia cię z myślenia. Tym bardziej, że za niefrasobliwość w tej kwestii przyjdzie ci później słono zapłacić.

Czytaj także: Jak napisać CV?

Poprzedni artykułProdukcja filmów reklamowych – wszystko co musisz wiedzieć
Następny artykułJakie eventy dla firm warto dziś organizować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj