Przelew na numer telefonu to obecnie jedna z najwygodniejszych form wykonywania przelewów bezgotówkowych. Użytkownicy cenią ją sobie przede wszystkim za łatwość i szybkość dokonywania takiej transakcji. Dziś już nie trzeba znać numeru konta odbiorcy. Wystarczy jego numer telefonu, aby przesłać mu pieniądze w zaledwie kilka sekund. Podpowiadamy, jak skonfigurować i wykonać przelew na telefon.
Wszystko o BLIK
Zacznijmy od tego, co to jest BLIK i na czym polega płatność BLIK-iem.
BLIK to system płatności mobilnych uruchomiony 9 lutego 2015 r. przez sześć polskich banków (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski). Umożliwia on użytkownikom smartfonów wykonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz dokonywanie przelewów i generowanie czeków z cyfrowym kodem. System jest obsługiwany przez Polski Standard Płatności (PSP). Tylko w czerwcu 2020 roku z BLIK-a skorzystało ponad 3,2 mln użytkowników.
System BLIK w głównej mierze opiera się na aplikacji. Aby dokonać płatności w tym systemie, potrzebne jest także konto w banku obsługującym standard płatności BLIK. Zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy uruchomić na smartfonie aplikację mobilną swojego banku i wybrać opcję BLIK. Na ekranie urządzenia wyświetli się sześciocyfrowy kod, którego należy użyć przy realizacji płatności, a następnie potwierdzić transakcję w telefonie. Do przeprowadzenia płatności niezbędne są oczywiście połączenie z internetem oraz środki pieniężne dostępne na koncie.
Przelew na telefon
Przelew na numer telefonu to usługa dostępna obecnie w większości aplikacji polskich banków. Konfiguracja i korzystanie z usługi BLIK to bardzo proste do wykonania czynności. Przede wszystkim należy:
- pobrać i zainstalować autoryzowaną aplikację banku, w którym posiada się konto (i która obsługuje system BLIK)
- zalogować się do aplikacji mobilnej banku i zarejestrować swój numer telefonu (zazwyczaj można to zrobić w sekcję „Ustawienia” —> „Przelewy na numer telefonu”, wyrażając zgodę na rejestrację numeru, którym dysponuje bank)
- zlecić przelew (najczęściej przelew na numer telefonu można wykonać w sekcji „Płatności” i opcji „Przelew na telefon” – wówczas z listy kontaktów w telefonie należy wybrać odbiorcę (lub wpisać dane ręcznie), wpisać kwotę przelewu i ją zatwierdzić)
- autoryzować zlecenie poprzez kod PIN osoby wykonującej zlecenie (zazwyczaj jest to kod PIN używany do szybkiego logowania się w aplikacji bankowej).
Przelewy na telefon realizowane są w trybie online za pomocą systemu Express Elixir, którego operatorem jest KIR. Transakcja jest przeprowadzana natychmiastowo, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy w kilkanaście sekund od momentu złożenia przez nadawcę dyspozycji takiego przelewu. Przelew na numer telefonu realizowany jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, również w weekendy i święta.
Przelewanie pieniędzy z telefonu na konto bez znajomości numeru rachunku odbiorcy jest możliwe tylko w przypadku, gdy obie strony transakcji (nadawca i odbiorca przelewu) posiadają w swoich telefonach prawidłowo skonfigurowany system BLIK (numer musi się znajdować w tzw. bazie numerów PSP). Konkretny numer telefonu jest przypisany do numeru konta bankowego właściciela, co pozwala na przelewanie środków wyłącznie przy użyciu numeru telefonu.
Brak numeru w bazie BLIK
W sytuacji, gdy użytkownik aplikacji mobilnej wysłał przelew na numer telefonu osobie, która nie korzysta z tego typu usługi lub po prostu jej jeszcze nie zna, wówczas nadawca otrzyma informację od swojego banku, że realizacja takiego przelewu nie jest możliwa. Bank może również powiadomić odbiorcę, że taka transakcja czeka na odebranie i aby ją zrealizować należy zacząć korzystać z systemu. Jeśli odbiorca przelewu tego nie zrobi w określonym czasie, wówczas środki w całości wrócą do nadawcy.