Pierwsza wizyta u psychologa to dla wielu osób spore przeżycie. Podobnie jak w przypadku innych nowych doświadczeń, także spotkanie z psychologiem może wzbudzać uczucie niepewności i lęku. Takie emocje są naturalne, zwłaszcza w perspektywie dzielenia się trudnymi tematami z obcą osobą. Warto się zatem przygotować by oswoić lęk. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa.
Czemu służy pierwsza wizyta?
Spotkania z psychologiem bardzo rzadko ograniczają się do jednej konsultacji. Dużo częściej mówi się o ciągu wizyt, czyli psychoterapii. Często pierwsza wizyta, a nawet kilka pierwszych spotkań, to rodzaj diagnostyki, podczas której psycholog stara się jak najlepiej poznać problemy pacjenta. Zwykle już podczas pierwszej wizyty specjalista określa metodę pracy z pacjentem. Może się przecież okazać, że wystarczy jedynie kryzysowa interwencja w postaci jednego lub kilku spotkań. Czasem problem może wymagać dodatkowej wizyty u innego specjalisty, na przykład psychiatry. Nie każda taka konsultacja będzie zatem wstępem do psychoterapii. Jednak jeśli potrzebna jest tego typu długotrwała terapia to pierwsza wizyta ma też dać pacjentowi możliwość zdecydowania, czy odpowiada mu dany specjalista i jego sposób pracy.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta w gabinecie psychologa to głównie wywiad z pacjentem, który przeprowadzany jest na psychiatra-pruszkow.pl. Podczas tej wizyty psycholog nie tylko zapyta o naturę doskwierającego problemu, ale zada też szereg pytań uzupełniających, mających wyjaśnić między innymi:
- Jak długo trwa problem i jakie powoduje objawy?
- Czy problem pojawił się po jakimś szczególnym zdarzeniu?
- Jakie są skutki wystąpienia problemu?
- Jaka jest obecna sytuacja pacjenta?
- Jak pacjent radzi sobie z objawami?
Psycholog często już podczas pierwszej wizyty zadaje pytania o dzieciństwo pacjenta, ponieważ środowisko oraz rodzaj wychowania mogą mieć istotny wpływ na sam problem lub na to, jak sobie z nim człowiek radzi. Warto pamiętać, że pacjent nie musi odpowiadać na wszystkie pytania specjalisty, niezależnie od tego, czy pytanie na danym etapie jest dla niego za trudne, czy po prostu nie chce się daną kwestią dzielić. Z drugiej strony im więcej faktów pozna psycholog, tym lepiej będzie mógł pomóc.