Jak poprawić sytuację finansową w swojej firmie?

Jak poprawić sytuację finansową w swojej firmie

O kondycji finansowej firmy świadczą nie tylko osiągane obroty, ale także płynność finansowa. Zastanawiasz się, co zrobić, aby poprawić sytuację materialną w prowadzonym przedsiębiorstwie? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym uda ci się to osiągnąć.

Wysokie zyski osiągane przez firmę wcale nie są jednoznaczne z dobrą kondycją finansową. Na nic się zdadzą duże obroty, jeśli przedsiębiorstwo ma trudność z utrzymaniem płynności, związanej np. z zatorami płatniczymi. Warto więc podjąć odpowiednie działania, dzięki którym można nie tylko poprawić płynność finansową, ale i zadbać o „dodatkowe” środki.

  • Nie planuj wydatków w ostatniej chwili

Jeżeli chcesz uniknąć zatorów płatniczych i utrzymać płynność finansową, z wyprzedzeniem planuj wszystkie wydatki. Zrób listę ponoszonych kosztów – nie ograniczaj się przy tym do kosztów stałych, ale również zmiennych. Jako że te drugie ciężko przewidzieć, najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie „funduszu awaryjnego” w razie wydatków związanych np. z realizacją danego projektu / zlecenia.

  • Wyeliminuj zbędne koszty

Jeśli chcesz poprawić kondycję finansową, warto rozważyć cięcie kosztów. Nie chodzi jednak o zwalnianie pracowników, ale wyeliminowanie niepotrzebnych wydatków. W jaki sposób?

Przykład 1. Jeżeli na korzystasz z oprogramowania zewnętrznego w ramach abonamentu miesięcznego, ale potrzebujesz danego programu tylko w wybranych miesiącach, zrezygnuj z opłaty rocznej. Zdecyduj się na plan miesięczny – mimo że cena jednostkowa jest wyższa, zapłacisz mniej.

Przykład 2. Jeśli pracownicy mogą korzystać z samochodu firmowego także prywatnie, zrezygnuj z takiej opcji. Dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach tankowania auta.

  • Lokuj nadwyżki środków

Udało ci się zgromadzić nadwyżkę finansową? Niech środki nie leżą bezczynnie na koncie firmowym, lecz pracują na twój zysk. Z pomocą może przyjść lokata długoterminowa – gwarantująca zyski i zapewniająca bezpieczeństwo kapitału. Zwykle jest ona lepszym rozwiązaniem niż lokata krótkoterminowa, ponieważ charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem. Im wyższe, tym większe odsetki można wypracować.

Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa w Toyota Banku. Założona na okres 12 miesięcy, charakteryzuje się oprocentowaniem na poziomie 0,35% w skali roku.

  • Zwiększ sprzedaż

Aby poprawić kondycję finansową firmy, wcale nie musisz ograniczać się do działań związanych z lepszym zarządzaniem środkami. Pomyśl o zwiększeniu sprzedaży np. poprzez rozszerzenie zakresu działalności. Dzięki temu wygenerujesz dodatkowe pieniądze, które pozwolą na sytuacji materialnej przedsiębiorstwa.

Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji przedsiębiorstwa, a większość sprowadza się do lepszego zarządzania pieniędzmi. Na szczególną uwagę zasługuje np. wpłacenie środków na lokatę – pozwala to na wygenerowanie dodatkowych zysków bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Poprzedni artykułJak przechowywać opony letnie i zimowe
Następny artykułAlimenty dla byłej żony lub męża – kiedy się należą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj