Jak mądrze podejść do kwestii rozwodu?

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta – zawsze należy postawić na szali dobro własne, współmałżonka, ewentualnie również małoletnich dzieci, jeśli para takowe posiada. Wiele osób podchodzi do kwestii rozwodowych niezwykle emocjonalnie, co zresztą nie jest niczym nietypowym, ostatecznie zamykamy przy tym znaczący rozdział w naszym życiu. Niemniej jednak warto odstawić emocje na bok i podejść do rozwodu mądrze.

Rozwód z orzeczeniem czy bez?

Na początek musimy zdecydować, czy będziemy ubiegać się o rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o niej. Na ogół rozwody z orzeczeniem o winie trwają znacznie dłużej, zatem nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zamknięciu sprawy. Z drugiej strony dają możliwość ubiegania się o alimenty od współmałżonka, który został uznany za winnego rozpadowi związku. Rozwód bez orzeczenia o winie może zostać ogłoszony nawet w kilka tygodni, zwłaszcza jeśli pomiędzy małżonkami panuje pełna zgoda co do podziału opieki nad dziećmi czy innych kwestii formalnych.

Opieka nad dziećmi i alimenty

Niezwykle istotna jest kwestia podziału opieki nad dziećmi. Można zdecydować, aby pozostały one przy jednym z rodziców, choć popularny staje się też model opieki naprzemiennej, zwłaszcza jeśli rodzice będą mieszkać stosunkowo niedaleko siebie. Kwestię podziału opieki warto ustalić wcześniej, bowiem w przypadku braku zgody między małżonkami, decyzję będzie musiał podjąć. W tym celu może być konieczne przesłuchanie dzieci, co naraża je na dodatkowy stres. Warto także poruszyć sprawę, jaką są alimenty. Chodzi tutaj głównie o ich wysokość, do ustalenia której bierze się pod uwagę między innymi zarobki rodzica, mającego je płacić. Wysokość alimentów ostatecznie ustala sąd, jednak rodzice mogą podać swoje propozycje, odpowiednio je argumentując.

Podział majątku

Podział majątku zwykle nie jest związany bezpośrednio z rozwodem, gdyż odbywa się na innej rozprawie. Niemniej jednak i ten temat warto poruszyć między sobą wcześniej, zwłaszcza jeśli do podziału jest pokaźny majątek. Co do zasady, małżonkowie mogą podzielić go dowolnie, zwłaszcza jeśli nie została pomiędzy nimi zawarta umowa, zwana intercyzą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zgłosić się do adwokata, który pomoże znaleźć właściwe rozwiązanie (sprawdź tutaj). Kwestia podziały majątku zwykle budzi najwięcej zastrzeżeń, choć w niektórych przypadkach trudno jest też dojść do porozumienia w sprawach alimentacyjnych, podziału opieki czy tego, z czyjej winy ma być orzeczony rozwód.

Poprzedni artykułWymiana aparatu iPhone 11 – dlaczego warto?
Następny artykułZakład produkcyjny – wybrać sprężarkę tłokową czy śrubową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj