Jak krok po kroku prawidłowo prać i czyścić wykładziny?

Obecnie rzadko spotykamy w domach lub mieszkaniach wykładziny – częściej w przestrzeniach biurowych lub placówkach użytku publicznego. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda czyszczenie oraz pielęgnacja wykładzin? Wykładziny są montowane na stałe, najczęściej na całej powierzchni pomieszczenia. Dlatego trudno tu o dokładne i co najważniejsze skuteczne czyszczenie bez profesjonalnego sprzętu oraz określonych specjalnie do tego przeznaczonych środków chemicznych.

Gdzie najlepiej sprawdzają się wykładziny?

Budując lub remontując pomieszczenie nadchodzi moment, w którym trzeba zadecydować jak zostanie zakryta powierzchnia podłogi – panele, płytki, deski, dywan a może wykładzina? Należy ten temat dokładnie przemyśleć biorąc pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, możliwe natężenie ruchu, potencjalne ocieplenie lub wyciszenie oraz wystrój.

Firmy, hotele, przedszkola

Wiele firm czy podmiotów publicznych z chęcią korzysta z wykładzin dywanowych. Idealnie sprawdzają się one w kinach, hotelach, teatrach czy biurach. Będą one również odpowiednie w miejscach, które przeznaczone są dla najmłodszych, jak żłobki, przedszkola, szkoły czy sale zabaw.

Jeżeli szukasz firmy, która profesjonalnie i fachowo zajmie się czystością przestrzeni w Twojej firmie sprawdź naszą ofertę pranie wykładzin Warszawa od PranieWawa.pl. Możesz być pewien, że usługa zostanie zrealizowana na najwyższym poziomie.

Dom

Pomimo, iż rzadko się je spotyka, wykładziny nadal stosowane są w domach i mieszkaniach. Najczęściej znajdują się one w pokojach dziecięcych i sypialniach. Dzięki wykładzinie pomieszczenie osiąga lepsze wyciszenie, ociepla je oraz sprawia, że miejsce jest bardziej przytulne. Jednak to nie jedyne zalety ich wykorzystania – odpowiednio dobrane mogą spowodować ciekawe i interesujące ozdobienie pomieszczenia.

Pranie na mokro

Wykładziny dywanowe można czyścić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to pranie na mokro. Zaczyna się ono od dokładnego odkurzenia powierzchni, zwracając uwagę na każde ewentualne uszkodzenia. Następnie należy sprawdzić próby danego preparatu – jeżeli się ona uda to przygotowujemy roztwór czyszczący, który potem wlewamy do urządzenia. W czasie swojej pracy czyści i płucze powierzchnię wykładziny. Na zakończenie używamy sprzętu suszącego.

Pranie na sucho

Ten sposób także rozpoczyna się odkurzaniem powierzchni. Jednakże następnym krokiem jest ręczne i staranne wyczesanie runa. Potem nakładamy na wykładzinę aktywizator, którego zadaniem jest krystalizowanie brudu. Kolejny krok to nałożenie suchego środka czyszczącego. Kiedy wykładzina jest już przygotowana czas na sprzęt szorujący tkaninę. Należy poczekać ok. 40 min i dopiero wtedy odkurzyć ją silnie ssącym odkurzaczem.

Pamiętaj! Powinieneś prać swoje wykładziny co 3-4 miesiące.

Pranie tapicerki

Tak samo jak wykładzina i dywan, tapicerka meblowa także ulega zabrudzeniu. Wymaga ona całościowego czyszczenia. Jedni posiadacze takiej tapicerki próbują domowych sposobów aby ją wyczyścić, inni starają się samodzielnie pozbyć się plam przy pomocy chemicznych środków czyszczących, a kolejni – wybierają firmę, która się w tym specjalizuje.

Jeśli decydujesz się na samodzielne pranie tapicerki musisz na początku wybrać odpowiedni środek, który będzie dostosowany do tkaniny obicia meblowego. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić do jej zniszczenia z którym wiąże się zeszpecenie Twojego ulubionego mebla.

Szukasz porad eksperckich w podobnych tematach – sprawdź blog o wnętrzach i o tym jak utrzymać je w czystości przygotowany przez zespół PranieWawa.pl

Ile kosztują środki czyszczące?

Wybór odpowiednich środków czyszczących jest na rynku dość duży. Należy pamiętać, że nie wszystkie z nich są odpowiednie do ręcznego czyszczenia wykładzin dywanowych. Każdy producent umieszcza na swoim produkcie etykietę z instrukcją, stanowiąca niezmiernie ważną informację o sposobie jego użycia.

Koszty preparatów są uzależnione od ich pojemności oraz marki. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • 1l REMIX PRESPRAY – około 15 zł
  • 3l REMIX PRESPRAY- około 45 zł
  • Proszek Karcher – około 60 zł za 0,80 kg.
  • VANISH – około 30 zł za 650 g.
  • Dr Beckmann – około 25 zł za 650 ml.

Nie zastawiaj się nad tym, czy nie popsujesz swojej wykładziny samodzielnym czyszczeniem! Postaw na firmę, która się tym zajmuje!

Każdy dywan, wykładzina, mebel czy nawet jego obicia prędzej czy później się pobrudzi. Wyjątek jest tylko wtedy, kiedy dany przedmiot nie jest w ogóle użytkowany. Musisz pamiętać, aby przy usuwaniu zabrudzeń nie eksperymentować! Nie jesteś pewien czy piorąc samodzielnie wykładzinę nie spowodujesz żadnych zniszczeń? A może wolisz oszczędzić swój czas oraz nerwy i wolisz wynająć do tego zadania odpowiednich fachowców? Wybierz Pranie Wawa! Jest to firma, która specjalizuje się w profesjonalnym czyszczeniu i praniu wykładzin biurowych i dywanowych. Dzięki nim nie musisz martwić się o ewentualne uszkodzenia oraz zaoszczędzisz swój czas!

Poprzedni artykułKoperty bąbelkowe – dokładnie takie jakich potrzebujesz
Następny artykułJak wybrać program do zarządzania zleceniami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj