Jak działa ubezpieczenie szkolne i co obejmuje? 4 fakty o szkolnym NNW

Wraz z początkiem roku szkolnego, rodzice każdego ucznia są informowani o możliwości ubezpieczenia swojego dziecka w ramach grupowej polisy NNW. Wokół szkolnych polis krąży wiele mitów, powielanych z roku na rok przez kolejnych rodziców, dlatego zanim zdecydujesz się ubezpieczyć swoje dziecko sprawdź, jak działa ubezpieczenie szkolne, co obejmuje i czy musisz się na nie zdecydować.

  1. Jak działa ubezpieczenie szkolne?
  2. Czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe?
  3. Gdzie ubezpieczyć dziecko szkolne?

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej (2016) w przestrzeni szkolnej dochodzi co roku do kilkudziesięciu tysięcy wypadków z udziałem uczniów, z czego najwięcej ma miejsce podczas zajęć wychowania fizycznego, na boisku lub placu zabaw oraz w czasie przerw. Ubezpieczenie szkolne jest ochroną na wypadek wystąpienia następstw takich wypadków, a choć zwykle nie można liczyć na wysokie odszkodowanie, to warto rozważyć przystąpienie do grona ubezpieczonych.

Jak działa ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie szkolne jest formą zabezpieczenia ucznia przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Zawiera się je w postaci polisy grupowej, tzn. że ubezpieczającym jest szkoła, natomiast uczniowie to osoby ubezpieczone. Żeby zrozumieć jak działa grupowe NNW w szkole, trzeba wiedzieć co obejmują ubezpieczenia szkolne. Każda polisa jest inna i zawiera inne ryzyka ubezpieczeniowe. Podstawą jest NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków, ale wielu ubezpieczycieli rozszerza ochronę na inne ewentualności, np. pobyt w szpitalu lub konieczność rehabilitacji. Wysokość składki jest zwykle wprost proporcjonalna do zakresu ubezpieczenia i sum gwarancyjnych, dlatego tanie ubezpieczenia zazwyczaj nie cechują się rozbudowanym zakresem ochrony – choć nie jest to reguła. Aby dowiedzieć się czy ubezpieczenie szkolne obejmuje pobyt w szpitalu i czy jest możliwość rozszerzenia ochrony o, np. wyczynowe uprawianie sportów, warto sięgnąć do ogólnych warunków ubezpieczenia lub skonsultować się z osobą, która bezpośrednio odpowiada za negocjację warunków polisy z ubezpieczycielem.

Oprócz zakresu ubezpieczenia, sumy gwarancyjnej i wysokości składki, istotne jest również, kiedy kończy się ubezpieczenie szkolne. Jak wiele innych ubezpieczeń, polisy szkolne są zawierane na rok, a więc działają również w czasie wakacji, ferii lub przerwy świątecznej, czyli nie tylko w trakcie pobytu w szkole, w drodze do szkoły lub ze szkoły.

Czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe. W szkołach często stosowane jest uproszczenie, według którego dyrekcja lub grono pedagogiczne przedstawia rodzicom składkę ubezpieczeniową jako obowiązkowy koszt. Tymczasem przystąpienie do szkolnej polisy grupowej jest w pełni dobrowolne. Mimo to niemal 100% rodziców decyduje się na przystąpienie do ubezpieczenia – składka roczna za szkolne NNW jest relatywnie niska, zazwyczaj zamyka się w przedziale 30-60 zł, a w zamian dziecko otrzymuje dodatkową ochronę. Chcąc rozwiać swoje wątpliwości, czy warto przystąpić do tego ubezpieczenia, trzeba zaczerpnąć informacji odnośnie szczegółowych warunków – to pomoże też uniknąć rozczarowania w przypadku starania się o wypłatę odszkodowania.

Gdzie ubezpieczyć dziecko szkolne?

Wyborem ubezpieczyciela zajmuje się często wybrana grupa rodziców, w porozumieniu z dyrekcją szkoły. Rodzice nie mają więc dużego wpływu na to, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym zostanie zawarta umowa. Jedną z popularniejszych firm jest jednak https://www.nn.pl, która oferuje także indywidualne ubezpieczenia dla dzieci w wieku szkolnym.

Poprzedni artykułJak duże znaczenie ma elektroniczna infrastruktura firmy?
Następny artykułWizerunek firmy w internecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj