Jak dobrze sprzątać biura? Unikaj tych 5 popularnych błędów!

Jak posprzątać biuro? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy dokładnie umyć każdą powierzchnię i odhaczyć odpowiedni punkt na liście zadań do wykonania. Nic bardziej mylnego! Aby osiągnąć zamierzony efekt, proces sprzątania w biurze należy dokładnie przemyśleć.

Oto 5 często popełnianych błędów, których możesz uniknąć, jeśli z wyprzedzeniem zaplanujesz przebieg pracy:

  1. nieodpowiednia kolejność wykonywanych czynności,
  2. pomijanie miejsc, do których trudno się dostać,
  3. nieodpowiedni dobór środków czyszczących,
  4. zbyt słaba dezynfekcja,
  5. korzystanie z nieodkażonego sprzętu.

Nieodpowiednia kolejność wykonywania czynności

Popularnym błędem, który niesie ze sobą poważne konsekwencje, jest sprzątanie poszczególnych elementów biura w przypadkowej kolejności. Brak planowania w tym zakresie może doprowadzić m.in. do ponownego zabrudzenia się już wyczyszczonych powierzchni.

Dobrym przykładem tego typu sytuacji jest umycie podłogi jako pierwszej. W rezultacie:

  • jej wysychanie spowoduje wydłużenie się czasu pracy,
  • ślady obuwia ekipy sprzątającej będą dobrze widoczne,
  • kurz oraz brud ze sprzątanych później elementów wyposażenia (szaf, szafek, krzeseł itp.) osiądzie na umytej podłodze.

Takie działanie sprawi, że efekt pracy włożonej w wyczyszczenie każdego centymetra zabrudzonej powierzchni nie będzie dobrze widoczny, chyba że zadanie zostanie wykonane dwukrotnie.

Pomijanie miejsc, do których trudno się dostać

Kolejnym następstwem działania bez planu jest duże ryzyko pominięcia podczas sprzątania biura miejsc, do których dostęp nie jest łatwy. Są to m.in. przestrzenie za kanapami i fotelami, czy obszary pod biurkami. Często znajdują się w nich różnorodne przewody: ładowarki do komputerów, kable sieciowe, wtyczki zasilające lampki biurowe itp. Bez uprzednio przygotowanej listy, wyznaczającej kolejność czyszczenia poszczególnych elementów biura, łatwo jest zapomnieć o nieużywanych na co dzień miejscach.

Zaniedbanie to powoduje gromadzenie się w nich ogromnych ilości kurzu, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pracujących w danym pomieszczeniu osób. Tego typu miejsca są siedliskiem bakterii i sprzyjają rozwojowi insektów, np. rybików cukrowych. Dodatkowo mogą powodować niepożądane reakcje wśród alergików. Zdecydowanie warto zapobiegać takim sytuacjom, zapisując w punktach obszary biura, które trzeba posprzątać.

Nieodpowiedni dobór środków czyszczących

Innym równie często popełnianym błędem jest używanie złych detergentów. Uniwersalne środki czyszczące, wbrew swojej nazwie, nie powinny być stosowane do czyszczenia wszystkich powierzchni. Ku zaskoczeniu użytkowników może okazać się, że pod ich wpływem drewniany blat biurka odbarwi się, a stan poplamionej mydłem armatury pozostanie bez zmian.

Równie zdradliwe mogą okazać się zyskujące na popularności ekologiczne środki czyszczące „domowej roboty”. Chociaż woda z octem jest niezawodna przy usuwaniu kamienia, może sprawić, że powierzchnie wykonane z onyksu lub marmuru zmatowieją. Zmiana wyglądu eleganckich elementów wykończenia kuchni czy łazienki z pewnością nie będzie dla właściciela lokalu powodem do radości. Wręcz przeciwnie – okaże się obciążeniem finansowym, gdyż przywrócenie kamiennych powierzchni do pierwotnej świetności jest kosztownym przedsięwzięciem.

Nieskuteczna dezynfekcja

Rezultatem nieodpowiednio dobranych środków czyszczących jest też zbyt słaba dezynfekcja sprzątanych w biurze powierzchni. Ze względu na charakter pracy biurowej, wykorzystywane w nich detergenty powinny bezwzględnie posiadać odpowiednie atesty oraz być bardziej skoncentrowane niż te, które są używane w gospodarstwach domowych. Tylko w ten sposób możliwe będzie usunięcie z często dotykanych powierzchni wszelkich zabrudzeń i bakterii, zapewniając tym samym bezpieczeństwo wszystkim pracownikom oraz kontrahentom odwiedzającym biuro.

Korzystanie z nieodkażonego sprzętu

Zamykającym nasze zestawienie błędem jest bardzo często praktykowane pomijanie ostatniego etapu sprzątania – umycia sprzętu używanego podczas pracy. Ani stykający się z brudną podłogą mop, ani myjąca wnętrza szafek gąbka same w sobie nie posiadają właściwości bakteriobójczych. Oznacza to, że wszelkie zebrane w trakcie porządkowania biura drobnoustroje pozostają na narzędziach, a następnie… rozprzestrzeniają się po lokalu już podczas ich kolejnego użycia!

Sprzątanie biura jest zajęciem bardzo wyczerpującym fizycznie, dlatego łatwo jest zapomnieć o zwieńczeniu wyczyszczeniem sprzętu. Warto jednak dodać ten punkt do spisanego wcześniej planu pracy i umyć bądź wymienić narzędzia pracy. Pozwoli to zachować odpowiedni poziom higieny podczas sprzątania biura za każdym razem, gdy zajdzie konieczność ponownego użycia sprzętu!

Potrzebujesz fachowej firmy sprzątającej? Sprawdź FreshFacility.pl

Poprzedni artykułJakie produkty warto sprzedawać w swoim sklepie?
Następny artykułPoznaj fenomen włoskiej chemii gospodarczej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj