Jak dbać o maszyny rolnicze?

jak dbać o maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze kosztują sporo i są drogie w eksploatacji – wie to każdy, kto posiada własne sprzęty tego rodzaju i musi zmagać się z niemałymi kosztami. Należy więc zatroszczyć się o to, żeby służyły one przez długie lata, a w tym celu powinniśmy wiedzieć, jak o nie dbać. Dowiedzmy się najważniejszych informacji na ten temat!

Ciężka praca na roli – maszyny też to odczuwają

Konserwacja maszyn rolniczych ważna jest cały czas, a już szczególnie po sezonie. To właśnie podczas żniw i innych rolniczych prac, narażone są na liczne uszkodzenia i przeciążenia. Nawet jeśli podczas wykonywania zadań nie pojawiły się żadne niepokojące sygnały, to nie znaczy, że maszyna ma się dobrze i nic jej nie dolega. Każdy porządny gospodarz powinien wiedzieć, że nim rozpocznie prace rolnicze w kolejnym sezonie, musi zatroszczyć się o odpowiednią konserwację.

Czyszczenie to podstawa

Podstawą jest regularność, dlatego też za każdym razem po skończonej pracy powinniśmy wyczyścić maszynę. To ważne, gdyż brud, który nie zostanie usunięty, może doprowadzić do skorodowania niektórych elementów maszyny. To więc absolutna podstawa. Co istotne – im częściej usuwamy zanieczyszczenia, tym lepiej, bo minimalizujemy konsekwencje przyszłej awarii. Na początek najlepiej skupić się na tych częściach, które są szczególnie mocno narażone na zabrudzenia. Do tej grupy zaliczamy takie elementy jak lemiesze pługów, talerze redlicy czy zęby agregatu uprawowego. Skutecznie je wymyjemy za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Łańcuchy – jak o nie dbać?

Wiele elementów należy zdemontować po sezonie – wśród nich są łańcuchy. Niezależnie od tego w jakich zamontowane są przekładniach, musimy je dokładnie wyczyścić. Jedyne, co musimy zrobić to oczyścić je za pomocą szczotki, przemyć np. naftą oraz nasmarować smarem do łańcuchów najlepiej smarem syntetycznym, który jest przeznaczony do smarowania wszelkiego rodzaju łańcuchów zarówno przemysłowych, pracujących w wózkach widłowych, przekładniach łańcuchowych i różnego rodzaju maszynach rolniczych. Taki smar można kupić w profesjonalnej firmie KOMERC – https://sklep.komerc.pl/produkt/olej/.

Łańcuchy do maszyn rolniczych mają ogromne znaczenie, aby sprzęt mógł poprawnie działać, dlatego też koniecznie trzeba o nie regularnie dbać. Warto też kupować łańcuchy rolnicze u zaufanego partnera – polecamy producenta łańcuchów rolniczych – https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/lancuchy/rolnicze/.

O czym dodatkowo warto pamiętać?

Po sezonie powinniśmy też zdemontować pasy klinowe. Ściągnięte najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem, dzięki czemu nie ma ryzyka, że narazimy materiał na uszkodzenie. Zdemontowane pasy klinowe należy przechowywać w odpowiednich warunkach – w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Jeśli zaś nie chcemy ściągać pasów z maszyny, to chociaż je poluzujmy. Zdemontować też powinniśmy akumulator, dzięki czemu przy okazji sprawdzimy, jaki jest poziom elektrolitu. Jak za niski – uzupełnijmy go wodą destylowaną.

Nie można też zapomnieć o smarowaniu maszyn rolniczych odpowiednimi środkami – olejami i smarami. Wystarczy delikatna warstwa specyfiku dla elementów, które nie są pokryte farbą ochronną. Inne, jak prowadnice czy mechanizmy zębatkowe wymagają grubszej warstwy smaru.

Pamiętając o tych wskazówkach, możemy być pewni, że nasze maszyny rolnicze będą pod dobrą opieką, co przyczyni się do tego, że posłużą nam dłużej!

Poprzedni artykułEtapy ubiegania się o odszkodowanie
Następny artykułProgram magazynowo-księgowy do sklepu internetowego – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj