Inteligentna produkcja – modny temat czy innowacyjna konieczność?

Wśród nośnych tematów cały czas znajduje się idea rewolucji 4.0. oraz inteligentna produkcja. W warunkach dużej konkurencyjności oraz wysokich oczekiwań klientów firmy produkcyjne muszą podążać ścieżką transformacji cyfrowej, aby pozostać konkurencyjnym i zrównoważonym w globalnej produkcji. Czwarta rewolucja przemysłowa to wyzwanie i ogromna szansa dla przedsiębiorstw produkcyjnych.

Polska gospodarka a rewolucja 4.0.

W krajach wysoko rozwiniętych czołowi producenci już od dawna wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Nasza rodzima produkcja, ze względu na charakterystyczne przemiany i uwarunkowania polityczno-gospodarcze, znacznie później zaczęła dostosowywać fabryki do wdrażania technologicznych nowości. Nie ma jednak wątpienia, że polski rynek ma w tym obszarze bardzo duży potencjał. Z roku na rok rośnie liczba firm, które wdrażają rozwiązania technologiczne wspierające zarządzanie produkcją.

Kontrola procesów oparta na danych

Dzisiejsza rzeczywistość produkcyjna jest znacznie bardziej skomplikowana niż kilka dekad temu. Duża złożoność procesów, zindywidualizowane zamówienia, krótki czas realizacji a także złożona sieć dostawców i podwykonawców to tylko niektóre elementy wymuszające konieczność stosowania zaawansowanych systemów wykonania produkcji takich jak system MES. Obecnie zarządzanie, analiza i optymalizacja procesów produkcyjnych wymagają ciągłego gromadzenia danych. Odczyty z maszyn, dane operacyjne i procesowe, kluczowe wskaźniki związane z wydajnością sprzętu i personelu – wszystko to opiera się na danych. By spełnić swoją funkcję wszystkie te informacje muszą być rzetelne i gromadzone w czasie rzeczywistym – tylko wtedy firma ma szansę szybko i elastycznie reagować na nagłe wewnętrzne zdarzenia a także dynamicznie zmieniające potrzeby klientów. Dzięki funkcjonalnościom oprogramowania MES można bezbłędnie zidentyfikować wąskie gardła. Opcje symulacji umożliwiają ustalenie adekwatnych priorytetów dla produkcji, co prowadzi do zoptymalizowanego zarządzania produkcją.

Czym jest System MES ?

Profesjonalny system MES to rozwiązanie wspierające realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji. Dostarcza Ci ono fundamentalnych danych, które są podstawą do podejmowania decyzji operacyjnych i optymalizacji produkcji. Przy dużej złożoności procesów produkcyjnych i logistycznych dzięki systemowi masz stały dostęp do danych i pełną kontrolę nad sytuacją.

Wdrożenie systemu MES – korzyści

Decydując się na system MES od OptiMES zyskujesz:

  • plan operacyjny i plan zamówień z wizualizacją postępów –
  • wizualizacja wąskich gardeł, ryzyk oraz możliwość błyskawicznego automatycznego przeplanowania sprawiają, że pracujesz szybko ,sprawnie i reagujesz na problemy z wyprzedzeniem,
  • intuicyjny panel meldunkowy, który pozwala pracować szybciej i wydajniej,
  • wygodę, oszczędność czasu przy raportowaniu produkcji oraz pewność poprawności danych – wszystko to dzięki kartom pracy z kodami kreskowymi,
  • MesTV – wizualizację postępów realizacji zleceń, które motywują zespoły do działania,
  • wyższy poziom kontroli jakości – automatyczne powiadomienia dla kontrolerów o nowych sztukach do skontrolowania, plany działań dla konkretnych pracowników, szybki wydruk kart braków czy wygodne umieszczanie w systemie plików to tylko niektóre elementy wpływające na jakość,
  • tracebility – zachowujesz pełną śledzalność i możesz przeanalizować genealogię półproduktów jak i wyrobów gotowych. Ma to wpływ na ich jakość i zapewnia Ci zgodność z normami i certyfikatami.
  • możliwość sprawdzania i korygowania normatyw,
  • automatyczne naliczenie wynagrodzeń i czasu pracy.

W kontekście inteligentnej fabryki system zarządzania produkcją, wykorzystując IoT umożliwia łączenie w sieć maszyn, czujników i urządzeń, pozwalając na bezpośrednią i pełną komunikację ludzi i maszyn. Cyfryzacja procesów zapewnia przejrzystość informacji oraz wirtualny obraz produkcji i logistyki. Zyskujesz dostęp do szczegółowych analiz i symulacji. System zbiera i wizualizuje wszystkie dane operacyjne i informacje ułatwiając podejmowanie decyzji dotyczących kontroli procesów. Systemy autonomiczne podejmują własne decyzje i zwalniają ludzi z rutynowych czynności.

OptiMES umożliwia stworzenie inteligentnej produkcji

Jako profesjonalny dostawca rozwiązań systemowych, OptiMES od ponad 14 lat automatyzuje i optymalizuje pracę sektora produkcyjnego Wspólnie z klientami projektujemy nowe funkcje i rozwiązania, które skutecznie podnoszą wydajność produkcji i zwiększają realne zyski Twojej firmy. Wykorzystaj teraz swoją szansę i skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów, aby uzyskać decydującą przewagę konkurencyjną.

Poprzedni artykułCzy w 2030 wszyscy będziemy nosić okulary?
Następny artykułPrzechowywanie dokumentów w firmie – jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj