Ile wynoszą koszty za proces w sprawach cywilnych?

Wiele osób nie decyduje się na złożenie pozwu cywilnego z obawy o wysokość kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Jednak czy słusznie? Koszty procesu nie są stałe, wręcz przeciwnie, mogą być bardzo różne. Niemniej w poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, ile może kosztować proces i czy możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów.

Opłata stała, stosunkowa lub podstawowa

Proces sądowy oznacza konieczność poniesienia szeregu kosztów dodatkowych, takich jak na przykład praca adwokata, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Jednak zanim zatrudnimy adwokata, musimy złożyć pozew. Już sama ta czynność oraz wszczęcie postępowania wskutek apelacji, skargi kasacyjnej czy zażalenia generuje koszty. Wyróżnia się 3 rodzaje opłat sądowych:

  • opłata stała,
  • opłata stosunkowa,
  • opłata tymczasowa.

Opłata stała jest rozliczana w przypadku spraw, które dotyczą praw niemajątkowych. Jej wysokość jest zależna od charakteru danej sprawy. Minimalnie wynosi 30 zł, a maksymalnie 5000 zł.

Opłata stosunkowa jest naliczana w przypadku spraw dotyczących praw majątkowych. Wynosi ona 5% wartości zaskarżenia lub przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł.

Jeśli żadna z powyższych opłat nie znajduje zastosowania w danej sprawie, sąd zarządza konieczność uiszczenia opłaty podstawowej i ustala jej wartość, która nie może być mniejsza niż 30 zł.

Adwokat i inne koszty dodatkowe

Jeśli bierzesz udział w procesie cywilnym, prawdopodobnie niezbędny będzie Ci adwokat. Oczywiście to równie wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, podobnie jak powołanie biegłego w sprawie. Pamiętaj, że udział w postępowaniu generuje również inne koszty, takie jak choćby dojazd do sądu. Tym samym uczestnik procesu jest zobowiązany do wyłożenia stosunkowo dużych środków finansowych. Niemniej jednak wygranemu w sprawie przysługuje zwrot większości poniesionych kosztów, w tym nawet tych poniesionych na paliwo, niezbędne aby dojechać samochodem na rozprawę.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: adwokat Gniezno

Poprzedni artykułKiedy należy przejść na pełną księgowość?
Następny artykułAutomatyka przemysłowa — co to jest i do czego się przydaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj