Groźby karalne – czym są i jakie są ich konsekwencje?

Pod pojęciem groźby karalnej kryje się komunikat, który wzbudza w pokrzywdzonym silny lęk, niezależnie od tego czy osoba grożąca ma zamiar faktycznie popełnić dany czyn i ma ku temu możliwości. Mamy tu do czynienia z tzw. uzasadnioną obawą, czyli taką, która może się pojawić u każdej innej osoby podobnej do ofiary pod względem intelektu, cech osobowości czy psychiki w takich samym okolicznościach. Każda kancelaria świadcząca porady prawne jest w stanie pomóc nam w tego typu sytuacjach, dlatego w razie ich zaistnienia, warto podjąć natychmiastowe kroki.

Groźby karalne – co mówią przepisy?

Typ przestępstwa jakim są groźby karalne został opisany w artykule 190 kodeksu karnego. Zgodnie z tym co mówią przepisy, są to groźby, w wyniku których ofiara lub bliski ofiary może doznać szkody i w związku z tym odczuwa uzasadnioną obawę, że groźba może zostać spełniona. Do tej grupy nie należą jednak przestępstwa skarbowe, wykroczenia oraz czyny stanowiące naruszenie prawa cywilnego lub administracyjnego. O jakich groźbach najczęściej mowa? Do zabronionych czynów, których mogą dotyczyć groźby karalne zaliczają się m.in. zabójstwo, uszczerbek na zdrowiu oraz związane z mieniem, np. podpalenie domu czy zniszczenie samochodu.

Konsekwencje gróźb karalnych

Zgodnie z informacjami zawartymi w wymienionym wyżej artykule, sprawca może zostać ukarany grzywną lub zostać skazany na karę ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat. Co istotne, przestępstwo tego typu może być popełnione tylko umyślnie. Oznacza to, że jeśli groźby miały być w rzeczywistości żartem, sprawca nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Kancelarie świadczące porady prawne mogą jednak pomóc nam w takiej sytuacji. Jeśli chodzi o sam sposób wyrażenia groźby, sprawca nie musi zrobić tego osobiście. Co do formy, takie same konsekwencje czekają osoby, które grożą w formie ustnej, pisemnej lub w formie gestu.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Zapraszamy: porady prawne Lębork

Poprzedni artykułBowa – wielkomiejskie zegarki dla kobiet
Następny artykułProcesor – jaka jest jego rola w elektronice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj