Głęboki sen sposobem na większą produktywność

Głęboki, regenerujący sen jest podstawą funkcjonowania w dzień. Kiedy jesteśmy wyspani nasza produktywność, zarówno fizyczna, jak i umysłowa, jest większa. Poniżej wyjaśniamy, czym jest głęboki sen, jak długo powinien trwać i co robić, gdy trwa za krótko.

Co to jest głęboki sen?

Głęboki sen jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Jeśli założymy, że sen ma trzy fazy, to sen głęboki będzie tą trzecią, w której tętno i oddech są najbardziej spowolnione. Następuje też głębokie wyciszenie mózgu. To właśnie o tej fazie snu potocznie mówi się, że ktoś śpi jak kamień lub jeszcze dosadniej: śpi jak zabity.

W naturalnym cyklu snu nigdy nie następuje wybudzenie bezpośrednio z fazy snu głębokiego. Jeśli zadzwoni budzik, wybudzenie będzie długotrwałe, powolne, bardzo trudne. Prawdopodobnie to w tej fazie snu ludzie potrafią wyłączyć budzik „przez sen” i nie pamiętać o tym.

Dlaczego człowiek potrzebuje głębokiego snu?

Jakość snu ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. To właśnie w czasie snu głębokiego następuje regeneracja na wszystkich poziomach. Regeneruje się nie tylko ciało (tkanki, mięśnie, skóra), ale i umysł. Odpowiednia ilość głębokiego snu to lepsza pamięć, wydajniejsza praca umysłowa, szybsze uczenie się. Warto spać, jeśli chce się osiągać dobre wyniki w pracy, zwłaszcza kreatywnej.

Jak długo powinien trwać głęboki sen?

Jak długo powinniśmy spać głęboko? Okazuje się, że wcale nie tak długo, jak można by przypuszczać. Chociaż głęboki sen ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, samopoczucia, wydolności i wydajności umysłowej, nie oznacza to, że w tej fazie snu powinniśmy spędzić całą noc lub przynajmniej jej połowę.

Wyliczono, że dla prawidłowego funkcjonowania w dzień potrzebujemy spać głęboko około 20% nocy. Zakładając, że śpimy średnio osiem godzin, nie będą to nawet dwie. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, jednak coraz więcej osób boryka się z rozmaitymi zaburzeniami snu i sen głęboki jest dla nich… sennym marzeniem.

Co robić, gdy głęboki sen trwa za krótko?

Jeśli korzystamy ze specjalnych aplikacji mobilnych i wiemy, że głęboki sen trwa zbyt krótko, nie powinniśmy tego lekceważyć. Brak dostatecznej ilości głębokiego snu niestety znajdzie swoje odbicie w permanentnym zmęczeniu, senności, niskiej wydolności i ogólnym osłabieniu organizmu. Mogą pojawić się też problemy z odpornością, które przełożą się na konkretne dolegliwości zdrowotne.

Aby poprawić długość głębokiego snu, warto:

  • zadbać o dobre warunki do spania, wygodny materac, ciemna i cicha sypialnia to podstawa;
  • kłaść się spać o stałej porze;
  • zrezygnować z ciężkostrawnych kolacji przed snem;
  • nie pić alkoholu przed snem, kawę pić tylko rano;
  • zadbać o aktywność fizyczną i ekspozycję na światło słoneczne w ciągu dnia;
  • ograniczyć dopływ światła niebieskiego w godzinach wieczornych. Zamiast spędzać czas przed snem na scrollowaniu Internetu, lepiej poczytać tradycyjną, papierową książkę;
  • wziąć ciepłą kąpiel przynajmniej godzinę przed snem.

Można też wspomóc się muzyką na głęboki sen lub muzyką relaksacyjną. Bez problemu można znaleźć tego typu propozycje w popularnych kanałach streamingowych. W większości przypadków są dostępne za darmo.

Poprzedni artykułLegalizacja pracy cudzoziemców w Polsce: za i przeciw
Następny artykułOśmiu na dziesięciu pracowników magazynów zauważa pozytywne zmiany w miejscu pracy pomimo niedoboru pracowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj