Fotowoltaika dla firm – trendy w 2022 roku

W niniejszym wpisie przedstawiamy trzy naszym zdaniem najistotniejsze czynniki, które ukształtują w fotowoltaice trendy na rok 2022. Zapraszamy do lektury.

Inwertery hybrydowe

Zastosowanie hybrydowych falowników cieszy się w ostatnim czasie dynamicznie rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów prywatnych oraz instytucjonalnych. W drugim z tych przypadków jednak zdaje się być rozwiązaniem szczególnie korzystnym. Inwertery tego rodzaju umożliwiają magazynowanie nadmiaru wyprodukowanego prądu w akumulatorach. Z własności tej wynika z kolei szereg zalet istotnych przede wszystkim właśnie dla firm, które ze swojej definicji nastawione są generowanie zysku, a tym samym zatem także na minimalizowanie strat finansowych.

Zarówno mikroinstalacja PV, jak i system wielkomocowy PV wyposażony w falowniki hybrydowe pozwala zgromadzić i przetrzymać energię elektryczną we własnym zakresie, zamiast oddawać ją do sieci operatora. Dzięki temu z jednej strony unikamy odprowadzania prowizji na rzecz zakładu energetycznego (o wysokości minimum 20% wartości przetransferowanego prądu), z drugiej natomiast zwiększamy stabilność przedsiębiorstwa. Energię zmagazynowaną można bowiem wykorzystać np. podczas awarii sieci, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu. Sytuacja tego rodzaju w normalnych warunkach spowodowałaby natomiast mniej lub bardziej intensywny paraliż firmy.

Magazynowanie energii premiowane przez programy rządowe

Magazynowanie energii w ramach systemów PV chroni przed awariami, anomaliami pogodowymi i wszelkimi innymi wydarzeniami mogącymi powodować przestoje w dostępie prądu. Potencjał tego rozwiązania w kontekście stabilizacji sieci elektroenergetycznych dostrzegł również Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego, zatwierdzając specjalny przeznaczony mu program dofinansowań. Inwestorzy zainteresowani pozyskaniem magazynów energii mogą dzięki niemu liczyć na dotacje w kwotach obejmujących nawet do 60% kwalifikowanych kosztów.

Rosnąca moc paneli PV a ulepszanie systemów balastowych

Zwiększające się nieustannie osiągi systemów fotowoltaicznych w dziedzinie ilości produkowanej energii podążają w parze z powiększającymi się wymiarami samych modułów. W związku z tym jednocześnie wzrastają również wymogi w zakresie ich bezpiecznego montażu, zapewniającego instalacji długotrwałą niezawodność działania. Efektem opisywanego stanu rzeczy są zatem wzmożone wysiłki producentów w kontekście optymalizowania konstrukcji systemów balastowych. Jednym z dobrych przykładów może być w tym miejscu firma K2 ze swoimi nowymi systemami balastowymi, które pozwalają zamontować moduły na płaskim dachu w ¼ długości. Wspomniany trend z całą pewnością przybierać będzie na sile w bieżącym roku.

Gdzie znaleźć kompleksowego i podążającego za nowościami partnera?

Jeśli interesuje Cię profesjonalna, przeznaczona stricte przedsiębiorcom oraz bazująca na najnowszych rozwiązaniach fotowoltaika Polska jest krajem, w obrębie którego jednego z najczęściej wybieranych dostawców stanowi firma PKF. Zatrudnieni w niej specjaliści EPC (Engeneering, Procurement & Construction) gwarantują w pełni kompleksową obsługę w zakresie zarówno projektowania, jak i wykonawstwa. Zgłosić się możesz do nich zatem bez względu na to, jaki typ systemu Cię interesuje – mikroinstalacja PV czy też farmy fotowoltaiczne albo instalacje wielkomocowe.

Poprzedni artykułOpakowania kartonowe – jak je dopasować do swoich potrzeb?
Następny artykułKiedy warto skorzystać z usług agencji marketingowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj