Fluconazole – jak działa? Kiedy się stosuje?

Grzybica to niezwykle uporczywe schorzenie, które może objąć niemalże każdą część ciała. Za najbardziej niebezpieczną uznaje się grzybice ogólnoustrojową, która obejmuje narządy wewnętrzne. Przyczyn tej jednostki chorobowej jest wiele, podobnie jak metod leczenia. Dostępne są obecnie rozmaite leki o działaniu przeciwgrzybiczym, wśród których znajduje się między innymi Fluconazole. Preparat ten wykazuje skuteczność wobec wielu drożdżaków, kryptokoków i innego rodzaju grzybów. Fluconazole ma szerokie zastosowanie, wskazaniami do jego sortownia są różne zakażenia. Może być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci .

Jakie jest działanie leku Fluconazole?

Fluconazole jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym, za które odpowiada flukonazol. Wydaje się go z przepisu lekarza pacjentom, u których zdiagnozowano zakażenia wywołane przez grzyby i drożdżaki. Wskazaniami do stosowania leku Fluconazole są przede wszystkim: kryptokokowe zapalenie opon mózgowych, kokcydioidomikoza, zakażenia wywołane przez drożdżaki Candida, zakażenia drożdżakowe błony śluzowej, zakażenia pochwy lub prącia, grzybice skóry. Preparat służy nie tylko do zwalczania zakażeń grzybiczych, ale stosuje się to również w celu zapobiegania ich nawrotom. Fluconazole jest odpowiedni w przypadku osób z odpornością zarówno prawidłową, jak i upośledzoną. Zawarta w leku substancja czynna przyczynia się do zahamowania syntezy ergosterolu wchodzącego w skład błony komórkowej chorobotwórczych patogenów. Skutkiem tego jest jej uszkodzenie, a to z kolei doprowadza do śmierci grzybów.

Na co trzeba uważać przy stosowaniu leku Fluconazole?

Fluconazole jest bardzo skutecznym lekiem, który pomaga przy wielu jednostkach chorobowych, ale lista możliwych działań niepożądanych jest jeszcze dłuższa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że negatywne skutki uboczne dotyczą każdego leku, ale nie u każdego pacjenta one występują. Jeśli nie ma żadnych przeciwdziałań do stosowania preparatu, a korzyści z jego przyjmowani są większe niż potencjalne szkody, to warto wdrożyć kurację. Nieleczona grzybica stanowi zagrożenie dla zdrowia i nawet życia pacjenta. Przy stosowaniu leku Fluconazole bardzo często występują bóle głowy i brzucha, biegunki, wymioty, nudności, wysypki. Rzadziej odnotowywane są przypadki dotyczące zaburzenia łaknienia, bezsenności, nadmiernej senności, drgawek, astenii, parestezji, zawrotów głowy, zmian smaku, niestrawności, zaparć, wzdęć, suchości w jamie ustnej, cholestazy, żółtaczki, świądu, nadmiernej potliwości, bolesności emisji, zmęczenia, gorączki, pogorszenia samopoczucia.

Źródło: Recepta Online Medyk

Poprzedni artykułMontaż folii grzewczej pod lustro – o czym warto pamiętać?
Następny artykułBowa – wielkomiejskie zegarki dla kobiet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj