Finansowanie faktur – czy to ma sens?

finansowanie faktur

Faktoring to produkt finansowy, który już od wielu lat funkcjonuje na polskim rynku. Czy jednak takie rozwiązanie ma sens? Co może zyskać Twoja firma, jeśli zdecydujesz się na faktoring? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Płynność finansowa to coś, o co warto dbać

Bądźmy szczerzy – bez płynności finansowej niemal żadna firma nie może funkcjonować. Przepływ pieniędzy oraz ciągłe zasilanie budżety gotówką jest niezwykle istotne w kontekście działania przedsiębiorstwa. W końcu każdy ma do opłacenia stałe koszty, które umożliwiają działalność. Najczęściej wydatki dotyczą wynajmu sprzętu, zakupu odzieży roboczej, wynagrodzeń, podatków, składek ubezpieczeniowych itp. Jeśli jako przedsiębiorca nie będziesz w stanie regulować własnych zobowiązań, utracisz płynność, a od tego punktu do bankructwa jest już krótka droga.

Dlaczego firmy nie mają lekko?

Na pewno istotnym powodem trudności prowadzenia działalności gospodarczej jest rosnąca inflacja oraz drastyczne zmiany podatkowe, które zostały wprowadzone na początku tego roku. Jest jeszcze jedna rzecz, mająca wpływ na komfort pracy przedsiębiorców – ich kontrahenci. Musisz bowiem wiedzieć, że istnieje wiele branż, w których faktury z wydłużonym terminem płatności są czymś powszechnym, a wręcz pożądanym. O ile dla Twoich kontrahentów taka forma zapłaty za wykonane przez Ciebie usługi jest wygodna, o tyle dla Ciebie już nie za bardzo. Brak dopływu gotówki utrudnia działalność i nie pozwala na rozwój. Jesteśmy jednak w takim, a nie innym miejscu i nie uda Ci się zmienić zwyczaju związanego z wydłużonymi terminami płatności. Na szczęście jest jeden sposób, o którym więcej dowiesz się w dalszej części tekstu.

Faktoring – co to jest?

Sposobem na utrzymanie płynności finansowej w trudnych czasach jest finansowanie faktur. W dużym skrócie może je opisać jako usługę polegająca na sprzedaży przed przedsiębiorcę wierzytelności i otrzymanie za nie gotówki od firmy faktoringowej. Wszystko przebiega szybko i bez zbędnych formalności, z jakim możesz spotkać się w przypadku kredytu obrotowego. Wystarczy tylko, że spełnisz kilka podstawowych warunków, by móc uruchomić usługę faktoringu i zacząć czerpać korzyści z jej niezwykłego charakteru.

Jak działa faktoring?

Jak już wspominaliśmy, faktoring nie jest skomplikowaną usługą, a jego przebieg zamyka się w zaledwie kilku krokach. Poniżej opisaliśmy całą procedurę, na którą powinieneś się przygotować.

  1. Wykonujesz usługę

Najpierw musisz wykonać usługę lub sprzedać towar swoim kontrahentom. Po zakończonej pracy wystaw faktury VAT, ale pamiętaj o wydłużonym terminie. W innym wypadku dokument nie będzie mógł zostać ujęty w faktoringu. Większość firm wymaga terminu od 7 do 90 dni.

  1. Przesyłasz fakturę

Gdy praca jest już zakończona, a Ty wystawiłeś faktury, możesz przesłać je do firmy faktoringowej, która zajmie się ich analizą. Zazwyczaj sprawdzanie dokumentów księgowych pod kątem poprawności danych trwa maksymalnie kilka godzin. Oznacza to, że wyniki weryfikacji poznasz jeszcze tego samego dnia.

  1. Księgujesz pieniądze

Po sprawdzeniu faktur firma faktoringowa prześle na Twoje konto pieniądze w ustalonej kwocie, które będziesz mógł przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie firmy lub jej rozwój. Co ważne, pieniądze bardzo często trafiają na konto przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym przesłał faktury.

  1. Cieszysz się gotówką

Od teraz to firma faktoringowa zajmuje się egzekucją kwoty wynikającej z faktury. Oznacza to, że nie bierzesz udziału w ewentualnej windykacji swoich kontrahentów. Warto jednak mieć na uwadze, że informacja o korzystaniu z faktoringu działa na nierzetelnych klientów i sprawa, że częściej regulują wierzytelności w terminie.

Dlaczego warto korzystać z finansowania faktur?

Faktoring jest przede wszystkim szeroko dostępny. Nie musisz więc martwić się, że nie przejdziesz weryfikacji lub stan Twoich finansów nie pozwoli Ci na skorzystanie z usługi. Zazwyczaj głównymi wymogami są działalność przez minimum rok oraz brak wpisów w bazach dłużników KRD i BIG. Warto wspomnieć, że te wymagania dotyczą zarówno przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów.

Do atutów faktoringu należy też zaliczyć jego prostotę. Umowa jest krótka i zrozumiała, a co najważniejsze, pozbawiona zapisów „małym druczkiem”. Podczas wyboru faktoringu zwróć też uwagę, że instytucja finansowa oferuję obsługę online. Dzięki niej nie będziesz musiał drukować faktur i przesyłać ich tradycyjną pocztą. W większości przypadków wystarczy bowiem skan lub wyraźne zdjęcie. To znacznie ułatwia przebieg finansowania faktur i pozwala Ci na zaoszczędzenie cennego czasu.

Jak widzisz, faktoring pozwala na uchronienie firmy przed utratą płynności finansowej i utrzymanie jej w dobrej kondycji. W dzisiejszej niezbyt sprzyjającej sytuacji gospodarczej warto korzystać z podobnych rozwiązań. Dowiedz się więcej na stronie: finansowaniefaktur.pl/blog/mikrofaktoring.html.

Poprzedni artykułJak rozliczyć PIT za 2021 na dziecko?
Następny artykułJak znaleźć najlepszą firmę do sprzątania osiedli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj