Eksport z Polski do Niemiec – jak to wygląda?

eksport-z-polski-do-niemiec

Niemcy to jedna z największych potęg gospodarczych w Europie, a także na świecie. Z tego powodu kraj ten jest pożądanym partnerem handlowym dla niemal wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również polskie firmy poszukują produktów i usług, które zainteresują zagranicznych inwestorów. Dowiedz się, jak przebiega eksport towarów za Odrę oraz jakie wymagania stawia przed przedsiębiorcami.

Współpraca Niemiec i Polski

Niemcy od wielu lat pozostają największym partnerem handlowym Polski. Dotyczy to zarówno eksportu, jak i importu towarów. Najczęściej wywożonymi do naszych sąsiadów towarami są urządzenia mechaniczne oraz elektryczne, wyroby szlachetne i nieszlachetne, konstrukcje do mostów, artykuły spożywcze, wyroby chemiczne, a także meble i tworzywa sztuczne.

Z każdym rokiem liczba firm decydujących się na inwestycje w Niemczech rośnie. Zainteresowanie tym rynkiem pojawia się nie tylko wśród dużych korporacji, ale także u średnich i małych przedsiębiorstw. Często przejawia się to przez fuzje lub przejęcia istniejących spółek od zachodnich sąsiadów. Są to zazwyczaj rozwiązania droższe, ale dużo bezpieczniejsze niż budowanie swojej marki za granicą od zera.

Wymagane dokumenty

Sam proces eksportu towarów wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowany. Przynależność do Unii Europejskiej rozwiązuje w tym wypadku wiele problemów. Wymiana towarów pomiędzy państwami znajdującymi się w strefie Schengen jest zdecydowania łatwiejsza od transakcji z krajami, które wymagają wiz. Niemniej jednak nie można zapominać, że aby swobodnie przewozić produkty z Polski do Niemiec, należy mieć kilka dokumentów:

  • specyfikację poszczególnych sztuk ładunku,
  • potwierdzenie od przewoźnika, że towary zostały dostarczone do miejsca przeznaczenia,
  • kopię faktury.

Jeśli dołoży się do tych pozycji dokument potwierdzający przyjęcie towarów, pojawi się możliwość skorzystania z zerowego podatku VAT, co znacznie obniży koszty całego transportu.

Zezwolenia na transport do Niemiec

Ładunki przewożone przez Odrę muszą oczywiście spełniać pewne wymagania. Dotyczą one przede wszystkim gabarytów pojazdu przewożącego towar. Organizatorzy przejazdów ciężarówkami, które przekraczają określone wymiary, muszą posiadać ważne zezwolenia transportowe na przewozy ponadnormatywne. Dokumenty te dzielą się głównie ze względu na czas, przez który obowiązują. Najdłuższa wersja pozostaje ważna do trzech lat.

Jeśli chodzi o formalne ograniczenia w dostępie towarów na rynek Niemiecki, to przed polskimi przedsiębiorcami nie stoi wiele przeszkód. Regulacje opierają się głównie na wspólnotowych swobodach przepływu towarów i kapitału. Przy transportach za zachodnią granicę nie trzeba martwić się o cła eksportowe ani o ograniczenia ilościowe.

Reeksport towarów z Niemiec

Eksport z Polski do Niemiec nie jest w całości konsumowany w największej potędze gospodarczej w Europie. Stanowi on część niemieckiego eksportu do dalszych krajów z całego świata. Dlatego za wielkość polskiego eksportu odpowiada nie tylko koniunktura za Odrą, ale także stan całej światowej gospodarki. Sprzedaż towarów jest mimo to dla Polski bardzo opłacalna, gdyż ułatwia firmom zaistnienie na innych zagranicznych rynkach. Jest to spowodowane dobrą reputacją niemieckich przedsiębiorstw oraz ich współpracą z największymi państwami z innych kontynentów.

Poprzedni artykułCzy warto korzystać z usług biura rachunkowego?
Następny artykułCo warto wiedzieć na temat rejestracji w BDO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj