Dobór drzwi, instalacji i innych elementów ppoż w obiektach wielkopowierzchniowych

Pożaru w budynku bardzo często nie da się przewidzieć. Dotyczy to zwłaszcza obiektów wielkopowierzchniowych, które z uwagi na dużą przestrzeń wymagają zastosowania wielu zabezpieczeń o wysokiej skuteczności. Ich główną funkcją jest opóźnienie osiągnięcia temperatury, pod wpływem której wyposażenie i przechowywane materiały utracą swoje właściwości przeciwogniowe lub zaczną wydzielać substancje łatwopalne. Zabezpieczenia te powstrzymują również rozprzestrzenianie się ognia i spalin po pomieszczeniach. Szczególną ochronę powinny posiadać drzwi, instalacje oraz inne integralne elementy wyposażenia obiektu wielkopowierzchniowego.

Systemy zabezpieczeń ppoż. w obiektach wielkopowierzchniowych

Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń ppoż. znacząco minimalizuje ryzyko ponoszenia większych strat w obiekcie wielkopowierzchniowym, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników i wyposażenia. Rozwiązania ochronne klasyfikować można jako bierne oraz czynne. Pierwsze z nich to zabezpieczenia stosowane do konstrukcji stalowych, betonowych i drewnianych. Wykorzystanie odpowiednich zapraw ognioochronnych przeciwdziała następstwom przekroczenia wysokiej temperatury, pod wpływem której elementy wyposażenia mogłyby utracić woje właściwości.

Zabezpieczenia czynne to natomiast certyfikowane urządzenia, np. czujki dymowe montowane w pomieszczeniach. Współpracują one z systemem alarmowym oraz oddymiającym obiekt, a do ich wzbudzenia dochodzi pod wpływem zagęszczenia dymu spalin w powietrzu lub wykrycia podwyższonego ciepła. W zależności od potencjalnych zagrożeń pożarowych w danym budynku, elementy instalacji mogą być chronione czujkami jonizacyjnymi, punktowymi, liniowymi czy zasysającymi. Za obsługę systemu ppoż. w obiektach wielkopowierzchniowych odpowiadają specjalne centrale sterujące sygnalizacją alarmową, klapami dymowymi, oknami i drzwiami.

Wybór drzwi, elementów instalacji oraz innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dobór i montaż elementów systemu ppoż. w obiekcie wielkopowierzchniowym powinien zależeć od wielu czynników – w tym ilości osób przebywających w pomieszczeniach, rodzaju wykorzystanych materiałów budowlanych, nośności ogniowej budynku czy wyznaczonych stref pożarowych i dróg ewakuacyjnych. Zgodnie z prawem budowlanym i przeciwpożarowym, środki bezpieczeństwa muszą być odpowiednio rozmieszczone.

Z tego względu konieczny jest prawidłowy projekt, a następnie montaż systemów ppoż. przez wykwalifikowanych fachowców. Etap ten wymaga uwzględnienia wielu aspektów, które wpływają na rozwój zagrożenia pożarem w obiekcie. Strefy zagrożenia pożarowego muszą być odpowiednio odgrodzone od pozostałych części budynku – poprzez zamontowanie przepustów w kanałach instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, a także drzwi ppoż. łączących strefy pożarowe z pozostałymi elementami budynku. Ich funkcją jest powstrzymywanie przedostawania się ognia poza obszar zagrożenia.

Montaż systemu ppoż. w obiekcie wielkopowierzchniowym

Aby zapewnić odpowiednią współpracę z czujkami, systemami oddymiania i alarmami, należy zadbać o prawidłowy montaż ppoż. Usługi w tym zakresie oferuje firma Teton, której specjaliści przeprowadzają prace z wykorzystaniem alpinistyki przemysłowej. Montaż instalacji przeciwpożarowych bardzo często musi być wykonywany na dużych wysokościach, dlatego konieczne jest zastosowanie technik dostępu linowego, podnośników oraz innych nowoczesnych rozwiązań. Przemysłowe instalacje tryskaczowe, okna oddymiające, drzwi ppoż. czy systemy alarmowe powinny być montowane zgodnie z warunkami technicznymi budynku.

Konieczne jest uwzględnienie realizowanych w obiekcie procesów technologicznych, a także rodzaju składowanych materiałów. Nie bez znaczenia pozostaje zgodność stosowanych rozwiązań z projektem i aprobatami technicznymi, a następnie wykonanie przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Prawidłowy montaż instalacji tryskaczowych, specjalistycznej stolarki przeciwpożarowej i układów całego systemu daje pewność skutecznej ochrony obiektu wielkopowierzchniowego.

Poprzedni artykułJak zachęcić klienta do większych zakupów?
Następny artykułSystem WMS – oprogramowanie dla magazynu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj