Dlaczego home office nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

czy home office ma wady

W ostatnich latach, głównie przez pandemię i lockdown, wzrosła popularność pracy w trybie home offce. Taką możliwość zyskało wielu pracowników z różnych branż. Praca zdalna jest wygodnym rozwiązaniem, ale ma też wady – sprawdź, czy to na pewno opcja dla ciebie.

Praca zdalna w niewielkim mieszkaniu

Idealnie byłoby wydzielić osobną przestrzeń do pracy w domu – przearanżować jeden pokój na gabinet, aby móc zamknąć drzwi i pracować w spokoju, odcinając się od wszelkich rozpraszaczy. Niestety niewiele osób ma taką możliwość – mieszkanie może być po prostu za małe. Praca w salonie, kuchni czy sypialni nie sprzyja kreatywności. W zasięgu wzroku ciągle znajdują się obowiązki domowe, pojawia się pokusa „chwili” odpoczynku na sofie czy przed telewizorem. Niestety takie warunki sprawiają, że nasza produktywność spada, pojawia się rozkojarzenie, skupienie się na pracy staje się bardzo trudne.

Brak kontaktu z innymi ludźmi

Na początku praca zdalna wydaje się być idealną opcją – oszczędzasz czas na dojazdy do pracy, możesz wykonywać swoje obowiązki w piżamie, spotkania odbywają się online lub telefonicznie. Jednak po pewnym czasie te zalety mogą zmienić się w wady. Brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami może spowodować problemy z komunikacją i zaangażowaniem. Spada motywacja do pracy. Długotrwałe odizolowanie się od ludzi może wpłynąć na pogorszenie nastroju, a w skrajnych przypadkach – na pojawienie się stanów depresyjnych. 

Nieergonomiczne stanowisko pracy

Praca prosto z kanapy czy własnego łóżka brzmi kusząco. Miękkie poduszki, wykonywanie obowiązków w pozycji półleżącej – wydawać by się mogło idealne miejsce do relaksu. I w tym właśnie problem – nie da się efektywnie pracować tak, jak się zwykle odpoczywa. Po niedługim nawet czasie odezwie się ból pleców czy karku. O wiele korzystniejszym dla zdrowia wyborem jest ergonomiczne krzesło, odpowiednie biurko, które wspiera ciało w czasie pracy.

Jeśli nie home office, to co?

Odpowiedzią na potrzebę nietuzinkowego miejsca do pracy są biura coworkingowe. To przestrzenie, które współdzieli się z innymi osobami. Coworking daje wiele możliwości rozwoju – poszerzenia sieci kontaktów biznesowych i nawiązania nowych znajomości. Biura coworkingowe z powodzeniem funkcjonują w dużych miastach, ale pojawiają się również i w tych mniejszych, dając szanse na rozwój mieszkańcom niedużych miejscowości.  

Poprzedni artykułKredyt a pożyczka. Czym się różnią?
Następny artykułW którym kraju jest najwięcej zarejestrowanych pojazdów ciężarowych i z czego to wynika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj