Czym zajmuje się prawnik i jak nim zostać?

Prawnik jest osobą, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł magistra prawa. Osoba ta powinna biegle znać przepisy, ponieważ na co dzień zajmuje się prawem i musi umieć wykorzystywać je w swojej praktyce.

Jak można się domyślić, zostanie prawnikiem, nie jest niczym prostym. Jeżeli osoba wiąże przyszłość z byciem prawnikiem, powinna już o tym wiedzieć na etapie szkoły średniej. Odpowiednio dobrane przedmioty maturalne pomagają dostać się na studia na wydziale prawa i administracji. Należy jednak wspomnieć, że zarówno dostanie się na te studia, jak i sam ich przebieg jest niezwykle trudny dla większości studentów. Natomiast, obronienie pracy magisterskiej to nie wszystko, kolejnym etapem, dzięki któremu można zostać prawnikiem, jest aplikacja prawnicza.

Kiedy odbywa się nabór?

Nabór na aplikację prawniczą odbywa się raz w roku, zazwyczaj we wrześniu. Jeśli chcemy wziąć udział w egzaminie, musimy złożyć odpowiednie dokumenty oraz uiścić opłatę aplikacyjną. Jak wygląda egzamin wstępny na aplikację prawniczą? Kandydat odpowiada na 150 pytań jednokrotnego wyboru, a minimalną liczbą punktów, która uprawnia do bycia aplikantem, jest 100 punktów. Po zdaniu egzaminu kandydat ma dwa lata na to, aby wpisać się na listę aplikantów. Aplikacja prawnicza trwa 3 lata.

Czym zajmują się osoby wykonujące ten zawód?

Zazwyczaj osoby, które mają wykształcenie prawnicze, otwierają własne kancelarie prawne, a ich głównym zadaniem jest udzielanie porad prawnych. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że prawników nie obowiązuje etyka zawodowa i nie spoczywa na nich duża odpowiedzialność za swoje działania. Nie należy jednak wrzucać wszystkich prawników do jednego worka, ponieważ każdy z nich jest innym człowiekiem i inaczej podchodzi do swojego zawodu?

Ile można zarobić w tym zawodzie?

Według raportów przeprowadzonych przez jedną ze znanych firm, które zajmują się pozyskiwaniem pracowników, prawnik po aplikacji zarabia średnio ok. 4950 zł netto. 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia 6500 zł i więcej.

Artykuł opracowano we współpracy z legalalliance.pl

Poprzedni artykułJak przygotować się na pierwszą wizytę u psychologa?
Następny artykułNie tylko monety bulionowe, czyli co warto zwiedzić w Kanadzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj