Czym się kierować przy wyborze kredytu? 8 przydatnych wskazówek dla każdego kredytobiorcy

Każdego z nas może to spotkać. Większości Polaków nie stać na zakup nieruchomości korzystając wyłącznie z własnych oszczędności. Niezbędnym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się kredyt – to on pozwala zrealizować nasze cele bez nadmiernego nadszarpnięcia domowego budżetu. Jednak czy na pewno tak jest? To zależy. Doradcy finansowi Confiance przygotowali poradnik, który pozwoli na podjęcie rozważnej decyzji zanim podpiszemy umowę kredytową.

WEŹ DOKŁADNIE TYLE PIENIĘDZY, ILE RZECZYWIŚCIE POTRZEBUJESZ

Confiance radzi: nie ulegaj namowom akwizytorów bankowych. Banki, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, posiadają plany sprzedażowe: również muszą wyrobić pewną normę w pracy. Dlatego też chętnie udzielą Ci jak najwyższego kredytu. Pomyśl, czy na pewno potrzebujesz większej ilości pieniędzy. Nawet, kiedy Twoja zdolność kredytowa pozwala na płacenie wyższej raty, pamiętaj, że nietrudno o zadłużenie.

POZNAJ FAKTYCZNY KOSZT KREDYTU

Ile wyniesiecie cię rata miesięczna, a ile koszt całkowity kredytu? Takich wyliczeń nie możesz pominąć. Prowizje, ubezpieczenia, opłaty przygotowawcze, opłata za prowadzenie rachunku, koszt roczny prowadzenia kart kredytowych lub debetowych to tylko niektóre z czynników wpływających na rzeczywistą wartość kredytu. Wszystko ma swoją cenę – zastanów się, czy nie za dużą.

RRSO TO NIE WSZYSTKO

RRSO, czyli Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa wraz całkowitym kosztem kredytu dają nam informację o tym, jaką kwotę pieniędzy oddamy bankowi za pożyczony kapitał. Niższe RRSO często idzie w parze z produktami powiązanymi, tzw. cross-sell, których używanie jest wymagane. W innym przypadku oprocentowanie, a tym samym suma pieniędzy, które mamy oddać do banku, rośnie (pamiętaj, że może być ono zmienne w czasie). Przykładem cross-sellu mogą być np. wymóg aktywnego korzystania z kart kredytowych, debetowych itp. produktów czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

ZASTANÓW SIĘ, CZEGO DOKŁADNIE CHCESZ

Co dla Ciebie przy wyborze kredytu jest najistotniejsze? Może to być np. niska marża, niska prowizja, szybkość jego udzielenia, nieobowiązkowe ubezpieczenie, wybór konkretnego banku, bliskość do punktu obsługi klienta, niewielka ilość formalności lub ewentualna możliwość spłaty przedterminowej. Kiedy będziesz świadomy, czego szukać, łatwiej będzie Ci to znaleźć. Na podstawie swoich kryteriów możesz porównywać oferty różnych banków.

REKLAMA TO NIE DORADCA FINANSOWY

W reklamie banku usłyszysz same superlatywy i kuszące propozycje. Jednak większość z takich propozycji zawiera wymóg korzystania z dodatkowych usług, o których pisaliśmy powyżej, bądź zawiera warunki umowy niekorzystne z punktu widzenia klienta. Nie daj się zwieść – przeanalizuj szczegółowo ofertę przed podpisaniem czegokolwiek.

POŻYCZKA POZABANKOWA TO NIE TO

Powiemy wprost: scoring BIK nie patrzy przychylnie na transakcje, które były dokonywane poza bankiem. Czy warto tracić punkty? Poza tym koszty ich utrzymania są jednymi z najwyższych na rynku.

UMOWA KREDYTOWA – NIE WIEM, NIE PODPISUJĘ

Nigdy nie podpisuj umowy pod wpływem chwili czy pozytywnego wrażenia, które zrobił na Tobie przedstawiciel banku. Masz prawo poprosić o wzór umowy i załączników, aby móc zapoznać się z nimi na spokojnie w domu. Zwróć szczególną uwagę na kwestie, które nie padły w rozmowie z pośrednikiem banku. Czy one odpowiadają Twoim wymaganiom? Możesz również skorzystać z rady doradcy finansowego Confiance.

OSOBIŚCIE CZY ONLINE?

Ten aspekt jest zależny wyłącznie od Twoich preferencji. Obecnie możesz otrzymać kredyt poprzez kontakt całkowicie online – jest to w pełni bezpieczne i legalne, jeśli masz do czynienia z autoryzowanym bankiem. Sprawdź, czy jest on nadzorowany przez Biuro Informacji Kredytowej.

Powodzenia!

Poprzedni artykułJak założyć firmę na Malcie?
Następny artykułCo należy wiedzieć, zanim złoży się pozew o rozwód?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj