Posiadasz ważny patent na stworzony przez Ciebie wynalazek? Nagle jednak okazuje się, że wraz z upływem czasu przychodzą Ci do głowy kolejne pomysły na jego usprawnienie oraz ulepszenie? To całkiem normalne. Choć początkowy projekt wydaje się często idealny i rozpiera nas duma z faktu jego stworzenia i opatentowania, wraz z jego użytkowaniem, opiniami od innych konsumentów, rozwojem nauki i techniki, okazuje się, że można by go jeszcze dopracować, dopieścić, zmodyfikować lub dołożyć coś, co jeszcze bardziej usprawni pracę i ułatwi z niego korzystanie. W takiej sytuacji przydaje się patent dodatkowy!
Patent dodatkowy do patentu – co to tak właściwie znaczy?
Patent dodatkowy jest to prawo do ulepszenia, uzupełnienia i zmodernizowania wynalazku, uprzednio objętego patentem. Nie jest to zatem całkiem nowy wynalazek, dla którego musimy starać się o nowy patent, ale niejako rozszerzenie już posiadanych uprawnień do wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy na terenie danego państwa lub państw. Co ciekawe, kosztu utrzymania patentu dodatkowego są niższe i występują pod postacią jednorazowej opłaty, a nie jak w przypadku patentu głównego – stałych opłat za kolejne lata ochrony.
Jak działa patent dodatkowy?
Patent dodatkowy działa podobnie do patentu głównego. Oba patenty tracą swoją moc z jednakowym czasie – wtedy, gdy kończy się okres trwania patentu głównego. Pamiętajmy, że czas ten wynosi 20 lat. Co ciekawe, można nawet starać się o przyznanie patentu dodatkowego do już posiadanego patentu dodatkowego. Choć wydaje się to nieco dziwne, w rzeczywistości często zdarza się tak, że z biegiem lat pragniemy jeszcze bardziej usprawnić i udoskonalić stworzone przez nas dzieło, tak, aby jeszcze lepiej służyło ludziom i światu. Nie ma ograniczeń co do ilości kolejnych patentów dodatkowych do pierwotnie wymyślonego wynalazku. Do jednego patentu dodatkowego możemy uzyskać zatem wiele patentów dodatkowych, możliwości są nieograniczone.
Patent dodatkowy jak uzyskać?
Aby uzyskać patent dodatkowy należy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Patentowego. Jest to podobna procedura, jak w przypadku patentu głównego, choć we wniosku występują subtelne różnice. Dlatego to takie ważne, aby usługę tę oddać w ręce profesjonalistów. Jedną z takich firm jest PATPOL. To właśnie tam z pomocą ekspertów bezproblemowo przygotujesz niezbędną dokumentację w celu zgłoszenia wynalazku do uzyskania pakietu głównego bądź dodatkowego zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej, a nawet i poza nią. Usługi kancelarii patentowej Patpol oprócz patentów obejmują także: dodatkowe prawo ochronne, wzory użytkowe i przemysłowe, znaki towarowe, zarządzanie portfolio IP, strategia IP, naruszenia IP.