Czym jest kredyt konsolidacyjny i czy się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny jak wszystkie inne kredyty jest produktem bankowym, który ma na celu dać zarobić bankowi z odsetek i prowizji, które płaci kredytobiorca. Reklamowany jest jednak jako sposób na oddłużenie. Jak to możliwe, aby zarabiać pieniądze na osobach, które mają problem ze spłacaniem kredytów? Możliwe – i właśnie dlatego ta grupa produktów jest szczególna.

Konsolidacja kredytu – czym się charakteryzuje

Jest to kredyt celowy, dedykowany spłaceniu poprzednich kredytów – minimum dwóch. Udziela się go w kwocie potrzebnej, aby spłacić wszystkie zobowiązania dłużnika lub tylko wybrane przez niego. Możliwość wyboru konsolidowanych kredytów jest bardzo istotna dla świadomości kredytobiorcy. Może on na przykład zdecydować się, aby spłacić tylko pożyczki, które są dla niego wyjątkowo niekorzystne pod względem kosztów, a pozostawić do samodzielnego spłacania kredyt, który daje mu bardzo preferencyjne warunki. Tym sposobem nie zwiększa się puli kredytu konsolidacyjnego i nie powiększa jego kosztów. Konsolidacja kredytu pomaga zamienić wiele rat, które spłaca się wielu różnym bankom i firmom w różnych terminach, na jedną, spłacaną w jednym terminie do jednego banku. Tym samym umożliwia to za pomocą jednej umowy uprzątnięcie chaosu wokół codziennych spraw związanych z opłatami.

Dla kogo dedykowana jest konsolidacja?

Jest to produkt reklamowany głównie jako wsparcie dla dłużników, którzy mają problem ze spłacaniem zobowiązań. W praktyce jednak banki nie oferują kredytów konsolidacyjnych, aby na przykład wspierać osoby z zajęciami komorniczymi. Chodzi raczej o te osoby, które stać na spłacanie kilku różnych kredytów, jednak z biegiem czasu staje się to coraz cięższe, na przykład na skutek uszczuplenia budżetu domowego lub rosnących rat kredytów. Zaleca się, aby konsolidacja kredytu została wdrożona wtedy, gdy jeszcze jest się w stanie spłacać raty kredytów, ale po prostu podjęło się decyzję o tym, by sobie to spłacanie uprościć. Należy być świadomym, że kredyt konsolidacyjny pozwala pozbyć się wielu małych długów na rzecz jednego dużego, jednak nie za darmo. Wydłuża się wtedy okres kredytowania, ale za to raty są niższe i przez to łatwiejsze do płacenia. Unika się wtedy mnożenia kosztów odsetek i prowizji, ale finalnie kredyt konsolidacyjny nie musi okazać się tańszy niż wszystkie poprzednie kredyty razem wzięte, bo będzie się go spłacało dłużej i na innych warunkach.

Jak skorzystać z konsolidacji

Najlepszym sposobem na konsolidację kredytu jest skorzystanie z porównywarki kredytowej. Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym jak każdy inny, dlatego w każdym banku można znaleźć dla niego nieco inne warunki. Będą one również inne dla osób z różną zdolnością kredytową. Dlatego też nie warto kierować się poleceniami znajomych w tej kwestii. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wpisanie swoich danych w wyszukiwarkę kredytów i skorzystanie z kalkulatora. Dzięki niemu uda się wyliczyć, jakie miesięczne raty można płacić przy wybranej kwocie i ustawić odpowiedni czas ich spłaty, aby były one łatwiejsze do udźwignięcia – tym sposobem można ułatwić sobie finansowe życie!

 

Poprzedni artykułINFINITY Zieleniec Ski&Spa, czyli pierwszy w Polsce aparthotel zlokalizowany bezpośrednio na stoku
Następny artykułKalendarz dla rolnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj