Czym jest chłodziwo do obróbki skrawaniem?

Podczas obróbki różnych metali wskutek dużego tarcia dochodzi do wytwarzania ciepła. Aby zminimalizować to zjawisko, stosuje się chłodziwo do obróbki skrawaniem. Czym jest ta substancja i jakie są jej rodzaje?

Czym jest chłodziwo do obróbki skrawaniem?

Intensywna obróbka zwłaszcza twardych materiałów, jakimi są metale, powoduje generowanie ciepła. Aby zredukować to zjawisko, stosuje się specjalne chłodziwo do obróbki skrawaniem. Wpływa to na dłuższą żywotność narzędzi wykorzystywanych do wykonywania działań i jakość wykończenia danej powierzchni. Wśród chłodziw można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tych produktów.

Chłodziwo do obróbki skrawaniem – jakie pełni funkcje?

Poza odprowadzaniem ciepła i wpływem na bardziej precyzyjną oraz estetyczniej wykonaną pracę, chłodziwo do obróbki skrawaniem zabezpiecza poszczególne elementy przed korozją. To niezwykle ważny aspekt w przypadku metali wpływający na trwałość danego przedmiotu.

Chłodziwa znacznie ułatwiają też usuwanie wiórów powstających podczas wykonywania danego działania. Chłodziwo do obróbki skrawaniem ma też wpływ na optymalizację procesów produkcyjnych. Zmniejsza koszty wytwórcze i skraca czas wytwarzania danego elementu.

Rodzaje chłodziw do obróbki metali

Chłodziwo do obróbki skrawaniem występuje w trzech podstawowych rodzajach. Są to oleje obróbcze (oleje roślinne, ciekłe tłuszcze zwierzęce i oleje mineralne bez dodatków), ciecze emulsyjne i syntetyczne ciecze obróbcze.

Ciecze emulsyjne to różne mieszaniny wody oraz oleju emulgującego. W jego skład wchodzą oleje mineralne, emulgatory, inhibitory korozji i różne substancje, które zapobiegają pienieniu się chłodziwa. To substancja szczególnie polecana jako chłodziwo do obróbki skrawaniem wykonywanym z dużą prędkością i przy niewielkim obciążeniu. Syntetyczne ciecze obróbcze (wodorozcieńczalne) zawierają w składzie różne syntetyczne związki chemiczne, a niekiedy też dodatek olejów emulsyjnych. Są biostabilne, wyróżnia je długa żywotność i niski koszt utylizacji.

Najlepsze chłodziwo do obróbki skrawaniem chętnie wybierane zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i na użytek własny dostępne jest w ofercie sklepu specjalistycznego ENDO-TECH. To renomowane przedsiębiorstwo oferujące mnóstwo różnorodnych narzędzi i akcesoriów najwyższej jakości.

Poprzedni artykułJak reklamy banerowe Google Ads mogą pomóc rozwojowi Twojej marki?
Następny artykułJak zostać kierownikiem salonu odzieżowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj