Czy praca w Holandii się opłaca? Porównanie zarobków z polskimi

Nie jest przesadą, że w Holandii praca czeka na każdym kroku. Niezależnie od wieku, znajomości języków, specjalistycznego wykształcenia, zawodu i doświadczenia można zatrudnić się w Niderlandach. Dodatkowo zarobki w tym kraju są o wiele większe od tych, na jakie można liczyć w Polsce. Jak duże są to różnice? Czy praca w Holandii się opłaca?

Praca sezonowa w Holandii – na jakie zarobki można liczyć?

Wyjazd na kilka tygodni do pracy w Holandii jest niezwykle popularną formą dorobienia, niejednokrotnie wybieraną przez studentów lub osoby świeżo po studiach. Najczęściej dotyczy to prac fizycznych przy zbiorach lub pielęgnacji roślin, niekiedy ma związek z przeładunkiem i pakowaniem towarów.

Przy pracy sezonowej najczęściej można liczyć na minimalne wynagrodzenie, które od 2021 roku wynosi dla osoby powyżej 21 lat:

  • 1701 euro miesięcznie,
  • 392,5 euro tygodniowo,
  • 78,5 euro za dzień.

Pracodawcy najczęściej rozliczają się pracownikami sezonowymi tygodniowo, a to oznacza, że co siedem dni na konto takiej osoby wpływa około 1800 zł.

Najpopularniejsze zawody a zarobki

Polacy najczęściej decydują się w Holandii na pracę fizyczną, która wbrew pozorom jest dobrze płatna. Dla przykładu, pracownik budowlany bez jakiejkolwiek specjalizacji może liczyć na 1800 euro miesięcznie, z kolei już spawacz czy elektryk może otrzymać nawet i 2000-3000 euro. Duże znaczenie ma tutaj doświadczenie i znajomość języków – nawet komunikatywny angielski czy niemiecki są w stanie znacznie podnieść stawkę.

W przypadku prac związanych z opieką nad innymi to pielęgniarka zatrudniona okresowo w szpitalu otrzymuje około 2000 euro, osoba dbająca o starszych i współpracująca z agencją może liczyć na 2100 euro, z kolei opiekunka do dzieci z wykształceniem pedagogicznym i językiem angielskim nawet na 2500 euro.

Ile zarabiają osoby poniżej 21 roku życia?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Holandii przytoczona płaca minimalna dotyczy osób powyżej 21 roku życia. Zatem studenci czy uczniowie po liceum i technikum są objęci mniejszymi stawkami, co często zniechęca młode osoby do podjęcia pracy w Holandii. W rzeczywistości jednak holenderscy przedsiębiorcy bardzo sobie cenią takich pracowników i chętnie ich zatrudniają.

Stawki dla młodych osób są w Holandii mniejsze niż te wspomniane wcześniej, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w polskich realiach nadal będą one ogromne i nie do wypracowania w ojczystym kraju. Dodatkowo osoba poniżej 21 roku życia może w Holandii dostać się na stanowisko, które w Polsce byłoby dla niej niedostępne, a tym samym zdobywać tak cenne doświadczenie.

Aktualne oferty pracy znajdziesz na Carrière >>

Poprzedni artykułLongines – ponadczasowe zegarki do zadań specjalnych
Następny artykułTylko czterech na dziesięciu kupujących w pełni ufa sprzedawcom, w zakresie realizacji zamówienia zgodnie z obietnicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj