Co warto wiedzieć, wybierając płytki ceglane na ścianę?

Ostatnimi czas płytki ceglane to rozwiązanie niezwykle popularne, które stanowi zastępstwo klasycznej cegły. Od kilku sezonów projektanci wnętrz stale zachwycają się nad ich uniwersalnością, a także stylowym wyglądem. Ich zadaniem jest dodanie pomieszczeniu nieco charakteru, a także industrialnego uroku. Co warto wiedzieć na temat płytek ceglanych ściennych? Dlaczego stanowią doskonały wybór zarówno do nowoczesnych mieszkań jak i tych rustykalnych?

Płytki ceglane na ścianę – modna dekoracja wnętrz

Zadaniem płytek ceglanych jest oczywiście zastąpienie prawdziwej cegły, która to jest domeną starych, wiekowych domów. Wiele osób decyduje się na inwestycję w kafelki, których zadaniem jest imitowanie wyglądu cegły – zwykle zastosowanie znajdują one przede wszystkim w kuchni, salonie czy też często także w sypialni. Rzadko kiedy jednak stanowią one podstawę aranżacji – zwykle pełnią jedynie funkcję ciekawej, dekoracyjnej wstawki na wielkopowierzchniowych ścianach. Co istotne, płytki ceglane nadają się zarówno do nowoczesnych wnętrz, w których króluje styl skandynawski jak i tych klasycznych – rustykalnych, gdzie cegła dodaje pomieszczeniu ciepłej, przytulnej atmosfery.

Chcąc zastosować we wnętrzu płytki ceglane na ścianę, warto pamiętać o dopasowaniu do niej całej reszty wystroju. Czerwony kolor cegły z powodzeniem można zaadaptować do wielu różnych aranżacji – niezbędne jest tylko zadbanie o to, aby pozostałe elementy znajdujące się w pomieszczeniu pasowały swoim stylem. Dobrze jest więc posiadać wiedzę na temat łączenia kolorów.

Jakie są rodzaje płytek ceglanych?

Płytki ceglane na ścianę różnią się między sobą nie tylko barwą i teksturą, ale również także pochodzeniem. Zdarza się bowiem, że kafelki produkowane są z prawdziwej cegły – zarówno też historycznej jak i zupełnie nowej. Najczęściej jednak spotkać można te, które od razu wykonane zostały jako płytki. Jakie więc są ich rodzaje? Na rynku dostać można:

  • płytki z cegły rozbiórkowej,
  • ekologiczne płytki ceglane z gliny,
  • płytki imitujące cegłę na ścianę.

Decydując się na płytki wykonane z cegły rozbiórkowej można mieć pewność, że będą się one rewelacyjnie prezentowały we wnętrzu, a także doskonale je izolowały – akustycznie jak i oczywiście termicznie. Takie płytki najczęściej służą do wznoszenia przybudówek, a także dekoracji pomieszczeń – sposobów, w jakie można wykorzystać ten materiał, jest tak naprawdę nieograniczona ilość, wobec czego każdy znajdzie w nich zastosowanie. Co ciekawe, taką cegłę można pomalować farbą do wnętrz, nadając jej nowy, ciekawy kolor. Cegła na ścianę nie musi jednak koniecznie pochodzić z rozbiórki – do aranżacji równie dobrze można wykorzystać cegłę z czystej gliny. Taki materiał jest ręcznie formowany przez specjalistów, dzięki czemu w żadnym stopniu nie ustępuje właściwościom cegły rozbiórkowej. Często wybierane są jednak płytki stylizowane na starą cegłę – stanowią one świetną, nowoczesną alternatywę dla standardowych okładzin ściennych. Doskonale sprawdzą się na fasadach budynków, murach, cokołach czy też ogrodzeniach. Z powodzeniem można je także wykorzystać w pomieszczeniach wewnątrz domu lub mieszkania.

Płytki ceglane podłogowe – czy warto?

Cegła na ścianę stanowi piękną dekorację zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, jednak nie można zapominać o płytkach ceglanych, które przystosowane są do pełnienia roli posadzki. Takie wykończenie doskonale wpisuje się w styl rustykalny tudzież grecki – będzie także stanowić dopełnienie nowocześnie urządzonych pomieszczeń. Wbrew temu, co może się wydawać, płytki ceglane podłogowe nadają się bowiem nie tylko do kuchni, ale także do salonu czy przedpokoju, gdzie mogą wprowadzić szczyptę elegancji i dodać pomieszczeniu nieco ciepła.

Popularnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie płytek na tarasie, w altanie lub jako wykończenie schodów. Świetnie zastąpią one klasyczne kafelki ceramiczne, oferując nie tylko znacznie większą wytrzymałość, ale również odporność na zmiany temperatury.

Poprzedni artykułJak znaleźć najlepszą firmę do sprzątania osiedli?
Następny artykułJaki rodzaj serwera dla firmy wybrać? Tower, rack, a może blade?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj