Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe i pociąga za sobą wiele wyzwań. Osoba zadająca sobie ten trud musi bowiem sprostać różnym wymaganiom administracyjnym, na przykład obowiązkowi wpisu do BDO, czyli Bazy Danych o Odpadach. Wywołuje on w ostatnim czasie szereg pytań i nieco więcej wątpliwości. Jeśli Ty również zaliczasz się do tej grupy, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przygotowaliśmy trochę informacji, które wyjaśnią Ci pewne kwestie. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Czym właściwe jest rejestr BDO?
Skrótu BDO używa się wtedy, gdy omawiana kwestia dotyczy Bazy Danych o Odpadach. Co więcej, w ramach tego systemu informacji działa też rejestr firm, które wprowadzają na rynek produkty, wyroby w opakowaniach, sprzedają torby z tworzywa sztucznego, gospodarują odpadami i uiszczają opłatę recyklingową. Działanie tego systemu reguluje ustawa o odpadach, a dokładniej artykuł 49 tego dokumentu.
Jak wygląda wpis do rejestru BDO?
Wpisu dokonuje się za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska. Po wysłaniu dokumentu zostaje on sprawdzony, a następnie nie później niż w terminie 30 dniu od otrzymania dokumentu marszałek województwa przeprowadza stosowną rejestrację konkretnego podmiotu. Organizacja wypełniająca wniosek BDO musi podać między innymi imię, nazwisko lub nazwę podmiotu, a także adres zamieszkania bądź odpowiednio siedzibę. Potrzebne są też dane kontaktowe, a więc telefon i adres mailowy. Kolejny element to Numer Identyfikacji Podatkowej i Europejski Numer Identyfikacji podatkowej dla podmiotów wprowadzających baterie i akumulatory. Wymagania uwzględniają też dane osoby reprezentującej firmę i dane pracownika odpowiadającego za wypełnienie formularza. Należy też podać informacje o rodzaju prowadzonej działalności.
Jakie załączniki należy uwzględnić podczas składania wniosku?
Wpis do tego rejestru wymaga nie tylko wypełnienia elektronicznego formularza, ale również załączenia stosownych dokumentów dodatkowych. Wnioskodawca uwzględnia kopie zapłaty opłaty rejestracyjnej. Podmioty wprowadzające sprzęt elektroniczny i elektryczny wysyłają do instytucji państwowej wniosek BDO i kopie umowy z firmą odzysku tego sprzętu oraz kopie dokumentów, które potwierdzają wniesienie zabezpieczenia finansowego. Gdy jest to autoryzowany przedstawiciel, wymagana jest umowa z producentami urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Organizacje odzysku dołączają:
- zaświadczenie banku, w którym prowadzony jest rachunek dotyczące wpłaty kwoty odpowiadającej wysokości kapitału zakładowego przedsiębiorstwa odzysku
- lub oświadczenie informujące o wpłacie tej kwoty.
Firmy, które wprowadzają na rynek baterie i akumulatory przedstawiają wniosek BDO, a w załącznikach informację dotyczącą dobrowolnego udziału w systemie ekozarządzania. Z kolei, gdy przedsiębiorstwo wprowadza pojazd, przesyła kontrakt podpisany z organizacją prowadzącą stacje demontażu.
Wpis do rejestru BDO wymaga wniesienia opłaty rejestracyjnej, zabezpieczenia finansowego lub kwoty odpowiadającej wysokości kapitału zakładowego. Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z tym że wniosek BDO zostanie odrzucony.
Prawidłowy wpis do rejestru BDO
Gdy złożone dokumenty nie będą zawierały błędu marszałek województwa dokona wpisu do rejestru BDO. W konsekwencji tych działań przedsiębiorstwo wnioskujące uzyska indywidualny numer przypisany do konkretnego podmiotu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorca musi umieszczać ten kod na wystawianych przez siebie dokumentach. Dotyczy to między innymi paragonów, faktur, kontraktów i różnego typu umów. Naruszenie i niespełnienie wymagania związanego z prawidłowym wpisem do rejestru BDO grozi karą grzywny w zakresie od 100 złotych do nawet miliona złotych. Dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii i zadbać o właściwe spełnienie tego obowiązku.