Co to są paleciaki?

Paleciaki to potoczna nazwa ręcznych wózków widłowych, czyli sprzętów, które służą do przemieszczania ładunków umieszczonych na paletach oraz do ich podnoszenia. Na rynku są one dostępne w różnych wariantach, zatem bez problemu można dobrać odpowiedni do danego procesu magazynowania. Głównie wykorzystywane są w hurtowniach oraz na samochodach ciężarowych. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć? Sprawdź to!

Rodzaje wózków paletowych

Kupując wózek paletowy, na pewno zauważymy, że istnieje ich kilka rodzajów. Mimo że wykonują one bardzo podobne prace, to jednak występuje między nimi kilka różnic. Oto kilka typów paleciaków:

  • wózki paletowe ręczne – głównie znajdują zastosowanie w sklepach; umieszcza się na nich towar, który można unieść na około 20 cm wysokości;
  • wózki paletowe z napędem elektrycznych – są łatwiejsze w operowaniu; można na nich umieszczać dużo cięższe załadunki niż w przypadku ręcznych wózków;
  • wózki paletowe masztowe – służą przede wszystkim do załadunku i rozładunku samochodów dostawczych;
  • wózki paletowe z wagą – umożliwiają przewiezienie towaru i jego zważenie;
  • wózki paletowe nożycowe – dają możliwość szybkiego i bezproblemowego podniesienia palety

Zastosowanie paleciaków

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek magazyn czy hurtownie bez wózków paletowych ręcznych. To właśnie dzięki nim wszelkiego rodzaju prace magazynowe, załadunki oraz wyładunku są znacznie prostsze. Takie sprzęty umożliwiają pracownikom sprawny i bezpieczny transport towarów. Najczęściej możemy je spotkać w hipermarketach. Osoby pracujące w tego typu sklepach korzystają z nich, gdy rozwożą towar na terenie sklepu.

Nieco inne wózki paletowe polecane są do magazynów i warsztatów. Tam najlepiej sprawdzają się wózki z podnośnikiem, które umożliwiają podnoszenie ciężkich i dużych załadunku. Używa się do tego żurawia warsztatowego. Należy jednak pamiętać, że tego typu sprzęty powinny być solidnie wykonane, dlatego najlepiej kupować je w sprawdzonym źródle takim jak firma Niko Alex, która działa na rynku już od 1992 roku!

Zalety wózków paletowych

Zasadniczym powodem, dla którego paleciaki cieszą się niemalejącą popularnością, jest fakt, że są one niewielkie, dlatego też mogą być wykorzystywane nawet tam, gdzie jest bardzo mało miejsca – np. między regałami w dużych supermarketach. Dzięki kompaktowej budowie bez problemu można je wykorzystywać w obsłudze ładunków na przyczepie ciężarówki. Niewątpliwą zaletą jest też nieskomplikowana konstrukcja – w końcu składają się one z zaledwie kilku elementów, do których zaliczamy m.in. ramę, widły, czy dyszel.

Dodatkowo warto wiedzieć, że aby obsługiwać wózki paletowe, niepotrzebne są żadne uprawnienia, co wynika z tego, że są one bardzo proste w obsłudze. Wśród pozytywnych aspektów należy wspomnieć też o tym, że ceny paleciaków są zaskakująco niskie! Najprostsze modele możemy kupić już za około 1000 złotych, natomiast jeśli chcemy coś lepszego, to musimy wydać nieco więcej, ale mimo tego – to się opłaca!

Poprzedni artykułAranżacja witryny sklepowej, czyli jak przyciągnąć klientów do swojego sklepu
Następny artykułMeccaniche Veneziane – ponadczasowa jakość i włoski styl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj