Rozwód jest dla partnerów zwykle trudnym przeżyciem i wiąże się z koniecznością załatwienia wielu spraw dotyczących postępowania rozwodowego. Zanim jednak któreś z małżonków przystąpi do wniesienia pozwu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Sprawę można przeprowadzić w różnych wariantach, dlatego najlepiej dowiedzieć się o wszystkich możliwościach przed wkroczeniem na drogę sądową.
Rozwód – kiedy można się o niego starać?
Obowiązujące w Polsce prawo, szczegółowo reguluje kwestię dopuszczalności rozwodu. Aby sąd mógł uznać małżeństwo za zakończone, konieczne jest uprzednie ustalenie trwałego i zupełnego ustania pożycia małżeńskiego. Bez spełnienia tego warunku, orzeknięcie rozwodu jest niemożliwe. Często małżonkowie są przekonani, że wystarczającym powodem do rozstania na drodze sądowej, są sytuacje takie jak zdrada, czy krótkotrwałe nieporozumienia w związku. Nawet trudne okoliczności związane z uzależnieniem jednego z małżonków, wpływające na wspólne pożycie, są jedynie fragmentem z całości, którą ocenia sąd, podejmując decyzję o orzeczeniu rozwodu. Kiedy zatem wymiar sprawiedliwości uznaje, że między małżonkami może nastąpić rozwód? Muszą zostać spełnione trzy przesłanki:
- ustanie więzi fizycznej,
- ustanie więzi duchowej,
- ustanie więzi gospodarczej.
Powszechnym przykładem, który odzwierciedla taką sytuację, jest wyprowadzenie się jednego z małżonków i zamieszkanie z innym partnerem/partnerką. Co istotne, zarówno małżonkowie, jak i sąd, muszą być przekonani, że nie ma nadziei na powrót partnerów do dotychczasowego życia. Wyjątkiem, który dopuszcza rozwód bez spełnienia wszystkich przesłanek, jest sytuacja braku zerwania więzi gospodarczych przy jednoczesnym ustaniu więzi duchowej i fizycznej. Taki układ ma miejsce, gdy małżonkowie co prawda mieszkają ze sobą, jednak nie łączy ich nic poza tym.
Gdzie złożyć pozew rozwodowy?
Zanim udasz się do sądu, sprawdź, jak wygląda pozew o rozwód wzór Wrocław. Nie ma wymogu formalnego, by dokument był sporządzony przez prawnika, dlatego możesz samodzielnie przygotować wniosek i złożyć go w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania sądzie. Sąd odpowiedni do złożenia pozwu określa się na podstawie ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. W przypadku, gdy obecnie małżonkowie mieszkają w innych miastach, właściwy do rozpatrzenia sprawy będzie sąd okręgowy w miejscu zamieszkania pozwanej strony. Należy pamiętać, że sąd ma możliwość skierowania małżeństwa na mediacje, jeżeli uzna, że istnieją szanse na utrzymanie instytucji małżeństwa. Założenie sprawy rozwodowej w sądzie kosztuje 600 zł.
Kiedy sąd może odmówić udzielenia rozwodu?
Wyjątkowe okoliczności, w których sąd może odmówić udzielenia rozwodu mimo faktycznego ustania wszelkich więzi między małżonkami, są określone ustawowo:
- rozwód mógłby doprowadzić do cierpienia nieletnich dzieci małżonków,
- gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia, a druga strona nie wyraża zgody,
- orzeczenie rozwodu mogłoby naruszać normy życia społecznego.