Wiele firm, chcąc spełnić oczekiwania klientów stara się o akredytację, która potwierdzi, że dane przedsiębiorstwo spełnia niezbędne wymagania, aby świadczyć usługi o wysokim standardzie.
Najczęstszym certyfikatem, który powinna posiadać niemal każda firma, jest certyfikat ISO. Spośród międzynarodowych standardów tym najpopularniejszym jest ISO 9001.
Czym jest ISO 9001?
Norma ISO 9001 wiąże się z systemem zarządzania jakością w danym przedsiębiorstwie. Każda firma, niezależnie od wielkości, która stara się o tę akredytację, ma na celu poprawę obsługi swoich klientów poprzez udoskonalenie świadczonych usług oraz produkowanych wyrobów. Zastosowanie ISO 9001 znacznie usprawnia wszelką dokumentację w firmie, a także obieg informacji. Standard ISO 9001 jest bazą do pokazania zdolności firmy do dostarczania produktów wysokiej jakości zarówno w sektorach produkcyjnych, jak i usługowych.
ISO 9001:2015
Pierwszym systemem zarządzania jakością, który się pojawił był standard BS 5750 wydany przez British Standards Institution w 1979 roku. Ewoluował on do postaci ISO 9000 w 1987 roku, a następnie udoskonalono go i poprawiono, wydając w 2000 roku normę ISO 9001:2000. Kolejne odświeżenie standardu nastąpiło w 2008 roku, czyli analogicznie powstał standard ISO 9001:2008, natomiast w Polsce znany był on jako PN-EN ISO 9001-2009. Obecnie najświeższą wersją standardu jest właśnie ISO 9001:2015, która wprowadza znaczne zmiany dla przedsiębiorstw świadczących usługi klientom.
Korzyści z wdrożenia ISO 9001:2015
Wdrożenie ISO 9001:2015, które potwierdza odpowiedni certyfikat, zapewnia szereg korzyści dla przedsiębiorstwa:
- daje przewagę nad konkurencją
- pozwala oszczędzić zasoby, czas oraz pieniądze
- podnosi reputację firmy ułatwiając pozyskanie klientów lub inwestorów
- redukuje liczbę błędów i poprawia efektywność pracy
- rozszerza możliwości biznesowe
- zaspokaja potrzeby klientów oraz powoduje wzrost ich satysfakcji
Wdrożenie ISO 9001
Wymagania tej normy są podzielone na dziesięć rozdziałów, które obejmują kluczowe aspekty działania organizacji. Wdrażanie normy ISO 9001 można przeprowadzić według schematu:
- określenie stopnia zgodności przedsiębiorstwa z wymaganiami stawianymi przez normę oraz określenie niezgodności, które należy poprawić w kolejnych etapach procesu wdrażania
- opracowanie systemu dokumentacji, który jest wymagany przez normę ISO 9001 i niezbędny podczas certyfikacji
- przeszkolenie kadry- każdy pracownik musi zapoznać się z systemem, aby bez przeszkód potrafił działać i znał swoją rolę w strukturze systemu zarządzania
- audyt wewnętrzny przeprowadzony przez niezależnego audytora mający na celu sprawdzenie, czy działający system spełnia wymagania ISO 9001
- dokonanie analizy działającego systemu oraz poprawa ewentualnych błędów wykrytych podczas wewnętrznego audytu
Wdrożenie normy ISO 9001 może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz charakteru jego działania. W procesie wdrażania systemu warto skorzystać z usług specjalistów, których doświadczenie usprawni wdrożenie normy, przyśpieszając otrzymanie certyfikatu. Warto skorzystać z usługi firmy Pakuła Consulting, która jest jedną z najstarszych firm konsultingowych w Polsce, która jako pierwsza tego typu firma uzyskała certyfikat ISO 9001:2015. Mając na koncie ogromną liczbę szkoleń, audytów , konsultacji i wdrożeń, firma Pakuła Consulting jest liderem w swej branży.