Ceny transferowe, co to jest i z czym to się je

ceny transferowe

Ceny transferowe występują w sytuacji, gdy transakcje zawierane są przez podmioty ze sobą powiązane. Są to takie podmioty, które wywierają wpływ na inne podmioty w kraju lub za granicą.

Czym są ceny transferowe?

Cena transferowa to rezultat warunków ustalonych lub narzuconych w istniejących powiązaniach. Dotyczy to wysokości ceny, wynagrodzenia, wyniku finansowego lub wskaźnika finansowego. Inaczej mówiąc, ceny transferowe to ceny sprzedawanych dóbr bądź usług a także wartości niematerialnych i prawnych, które ustalone są przez podmioty powiązane. Podmioty te, w konsekwencji mają wpływ na wynik finansowy oraz wskaźniki finansowe danego przedsiębiorstwa. Ceny transferowe z reguły różnią się od cen rynkowych, a więc od ogólnych cen stosowanych w obrocie przez podmioty niepowiązane. Są one ważnym czynnikiem w ustalaniu zobowiązań podatkowych. Uwzględniają podział na państwa, gdzie działają przedsiębiorstwa międzynarodowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT oraz CIT transfery to osoby fizyczne, prawne czy też jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, a które biorą udział w zarządzaniu innym przedsiębiorstwem. Mogą też je w pewien sposób kontrolować i mieć udział w kapitale a co więcej w zysku tego przedsiębiorstwa.

Rodzaje transferów

Obecnie wyróżnia się podmioty krajowe oraz podmioty zagraniczne. Podmiot krajowy to taki, który ma bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad innym przedsiębiorstwem za granicą lub posiada udział w kapitale przedsiębiorstwa. Podmiot zagraniczny natomiast to podmiot, który bierze bezpośredni udział w zarządzaniu podmiotem w kraju i posiada udziały w kapitale. Oprócz krajowych i zagranicznych wyróżnia się także osoby fizyczne lub prawne. Biorą one udział w zarządzaniu podmiotem zagranicznym i krajowym.

W wyniku powiązań ustalone zostały warunki, których by nie było gdyby podmioty te nie były powiązane. Głównym wynikiem powiązań pomiędzy podmiotami jest niewykazywanie dochodów. Co więcej wykazywanie niższych dochodów aniżeli te, które by były osiągane bez ich powiązań. Przykładem powiązań są najczęściej spółki matki, spółki córki lub spółki siostry.

Poprzedni artykuł5 genialnych pomysłów – biała kuchnia z drewnianym blatem. Jaka podłoga?
Następny artykułKiedy należy przeprowadzić audyt kadrowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj