Błędy w księgowości – jakie grożą konsekwencje?

Powierzenie spraw księgowych w ręce doświadczonego biura rachunkowego to dla wielu przedsiębiorców znak, że mogą przestać interesować się tą dziedziną i po prostu opłacać wskazane kwoty zaliczek na podatek dochodowy i składek. Niestety, prawda jest nieco inna. Nawet jeśli usługi księgowe będą świadczone przez profesjonalistów, zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej, za ewentualne błędy odpowiada przedsiębiorca i to całym swoim majątkiem. Z tego względu, warto być świadomym jakie konsekwencje grożą właścicielom firmy w przypadku uchybień. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Błędy księgowe – jak wygląda procedura?

Jeśli błędy stanowią wynik zaniedbań w wyliczeniu, czego skutkiem jest odprowadzenie nieprawidłowej kwoty podatku, do odpowiedzialności zostanie pociągnięty przedsiębiorca. Karą może być grzywna lub pozbawienie wolności do 2 lat lub obie kary jednocześnie. Należy jednak wspomnieć o tym, że biura świadczące usługi księgowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co za tym idzie, jeśli właściciel firmy będzie musiał zapłacić karę finansową, może domagać się odszkodowania od biura rachunkowego, które w praktyce zostanie pokryte przez zakład ubezpieczeniowy.

Odpowiedzialność karna księgowych – w jakich sytuacjach występuje?

Należy pamiętać także o tym, że księgowi mogą ponosić konsekwencje swoich czynów w zakresie rachunkowości, na gruncie kilku aktów prawnych. Dotyczą one m.in. błędów w księgach rachunkowych oraz sporządzonych sprawozdaniach finansowych (ustawa o rachunkowości oraz Kodeks spółek handlowych). W tym przypadku karą może być zarówno grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym (Kodeks karny) to ryzyko pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat.

W przypadku oszustwa, które podlega pod Kodeks karny, istnieje ryzyko grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 8 lat. To oczywiście mały wycinek przykładowych konsekwencji. Jak widać, zawód księgowego należy do grupy zawodów podwyższonego ryzyka, dlatego wymaga nieustannego nadążania za zmieniającymi się przepisami prawa.

Zapraszamy do współpracy: usługi księgowe Szczecin

Poprzedni artykułNajczęstsze błędy w kampaniach Facebook Ads – poznaj wrogów marketingu w social mediach!
Następny artykułITS Science – sterylizatory UV-C, ramiona odciągowe, komory rękawicowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj